Renault · automalli
Renault Megane
Tällä sivulla on Renault Megane -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 13 702 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 17,5 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 13 702
- Keski-ikä
- 17,5 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 207 609 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 85 % autoista
Miten Megane vertautuu muihin
- Ajomäärä: Renault Megane -autoilla on ajettu keskimäärin 13 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Megane on 13. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,1 vuotta vanhempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Megane -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 28 % autoista on automaattivaihteisia ja 68 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 28 %
- automaatteja, 72 % käsivalintaisia
- Teho
- 82 kW
- 112 hv tyypillisesti, valtaosa 72-98 kW
- Kokonaismassa
- 1 795 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,49 m
- pituus · leveys 1,80 m · korkeus 1,47 m
- Hybridit
- 1 %
- 1 % ladattavia, 0 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 9 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 49 %
-
1,4 l 17 %
-
1,2 l 13 %
-
2,0 l 9 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Megane on yleisin
Satakunta erottuu: siellä Megane on suhteessa 1,3 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 3 171 | 15 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 1 376 | 10 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 1 335 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 881 | 14 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 800 | 18 % yleisempi |
| Satakunta | 795 | 33 % yleisempi |
Megane väreittäin
Yleisin väri on harmaa (30 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 1,7 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 30 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 19 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 12 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 11 % (kaikki autot 6 %)
-
Musta 10 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 10 % (kaikki autot 17 %)
| 1996 | 20 autoa |
|---|---|
| 1997 | 36 autoa |
| 1998 | 57 autoa |
| 1999 | 185 autoa |
| 2000 | 434 autoa |
| 2001 | 466 autoa |
| 2002 | 879 autoa |
| 2003 | 991 autoa |
| 2004 | 1 162 autoa |
| 2005 | 1 291 autoa |
| 2006 | 1 039 autoa |
| 2007 | 592 autoa |
| 2008 | 378 autoa |
| 2009 | 505 autoa |
| 2010 | 964 autoa |
| 2011 | 808 autoa |
| 2012 | 638 autoa |
| 2013 | 340 autoa |
| 2014 | 353 autoa |
| 2015 | 318 autoa |
| 2016 | 387 autoa |
| 2017 | 391 autoa |
| 2018 | 278 autoa |
| 2019 | 271 autoa |
| 2020 | 159 autoa |
| 2021 | 196 autoa |
| 2022 | 305 autoa |
| 2023 | 178 autoa |
| 2024 | 56 autoa |
| 2025 | 20 autoa |
| 2026 | 5 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 11 644 (85 %)
-
Diesel 1 322 (10 %)
-
Sähkö 539 (4 %)
-
Hybridi 188 (1 %)
-
Etanoli 6 (0 %)
-
Kaasu 3 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Megane -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 32 593 km |
|---|---|
| 4 | 59 600 km |
| 5 | 66 689 km |
| 6 | 84 749 km |
| 7 | 90 820 km |
| 8 | 104 819 km |
| 9 | 128 064 km |
| 10 | 132 378 km |
| 11 | 166 146 km |
| 12 | 173 731 km |
| 13 | 193 969 km |
| 14 | 200 806 km |
| 15 | 209 262 km |
| 16 | 228 586 km |
| 17 | 220 126 km |
| 18 | 237 272 km |
| 19 | 231 757 km |
| 20 | 241 915 km |
| 21 | 234 771 km |
| 22 | 237 203 km |
| 23 | 231 586 km |
| 24 | 233 857 km |
| 25 | 236 479 km |
| 26 | 248 546 km |
| 27 | 217 613 km |
| 28 | 195 092 km |
| 29 | 169 765 km |
| 30 | 176 238 km |
- 3 v
- 32 593 km10 864 km/v
- 5 v
- 66 689 km13 338 km/v
- 10 v
- 132 378 km13 238 km/v
- 15 v
- 209 262 km13 951 km/v
- 20 v
- 241 915 km12 096 km/v
Mihin Megane kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 3,8 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,2 vs. 7,4 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Megane Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 32,9 / 22,7
-
Jarrujärjestelmät 25,3 / 17,9
-
Ohjauslaitteet 14,4 / 3,9
-
Ympäristöhaitat 7,0 / 6,9
-
Muut laitteet ja varusteet 2,3 / 1,2
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,4 / 1,1
-
Alusta ja kori 1,2 / 7,4
-
Koeajo ja näkyvyys 1,2 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
2 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 36,0 % | 36,4 % | 2 996 |
| 2003 | 48,2 % | 42,2 % | 1 249 |
| 2004 | 52,5 % | 43,7 % | 1 545 |
| 2005 | 53,6 % | 44,3 % | 1 489 |
| 2006 | 54,6 % | 43,1 % | 1 180 |
| 2007 | 56,2 % | 41,2 % | 671 |
| 2008 | 48,8 % | 39,7 % | 447 |
| 2009 | 41,3 % | 35,9 % | 463 |
| 2010 | 45,0 % | 33,2 % | 1 032 |
| 2011 | 44,3 % | 29,8 % | 863 |
| 2012 | 43,9 % | 26,8 % | 685 |
| 2013 | 43,1 % | 23,6 % | 288 |
| 2014 | 41,9 % | 20,0 % | 296 |
| 2015 | 40,7 % | 17,8 % | 285 |
| 2016 | 22,3 % | 17,4 % | 327 |
| 2017 | 14,4 % | 12,5 % | 348 |
| 2018 | 13,5 % | 9,5 % | 223 |
| 2019 | 30,7 % | 10,7 % | 267 |
| 2020 | 9,1 % | 6,8 % | 154 |
| 2021 | 6,2 % | 8,2 % | 178 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Megane takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 23 Renault Megane -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
26.9.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0EY9Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The position sensor of the parking brake actuator is at the wrong angle, causing the stopping pin to be incorrectly placed in the ‘P lock’ position and resulting in the parking brake not properly engaging when the P button is pressed on the transmission selector, when the engine is switched off, when the driver’s safety-belt is released or when the driver door is opened. This increases the risk of accidents and injuries, although the Assisted Parking Brake (APB) remains functional and allows the vehicle to be immobilised. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
12.9.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0EWQIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The position sensor of the parking brake actuator is at the wrong angle, causing the stopping pin to be incorrectly placed in the ‘P lock’ position and resulting in the parking brake not properly engaging when the P button is pressed on the transmission selector, when the engine is switched off, when the driver’s safety-belt is released or when the driver door is opened. This increases the risk of accidents and injuries, although the Assisted Parking Brake (APB) remains functional and allows the vehicle to be immobilised. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
29.3.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0E8UIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
A bodywork component (deflector) may not have been properly attached. This will increase the risk of injury to the occupants of the vehicle. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.7.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 0E4V
Koskee autoja, jotka on valmistettu 5.12.2022 ja 7.4.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The wheels may be insufficiently tightened, wheel screws may be lost, creating a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
23.6.2023: Palovaara Valmistajan koodi 0E37Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The fuel vapour ventilation pipe may be faulty and damage other pipes nearby. This could create a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
13.1.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi OEF1
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.8.2022 ja 5.12.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to insufficient tightening of the fixing screws of one or more wheels on the vehicle, these wheels may detach from the vehicle, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Megane vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 5 autoa
- 2025 20 autoa
- 2024 56 autoa
- 2023 178 autoa
- 2022 305 autoa
- 2021 196 autoa · hylätty 6,2 %
- 2020 159 autoa · hylätty 9,1 %
- 2019 271 autoa · hylätty 30,7 %
- 2018 278 autoa · hylätty 13,5 %
- 2017 391 autoa · hylätty 14,4 %
- 2016 387 autoa · hylätty 22,3 %
- 2015 318 autoa · hylätty 40,7 %
- 2014 353 autoa · hylätty 41,9 %
- 2013 340 autoa · hylätty 43,1 %
- 2012 638 autoa · hylätty 43,9 %
- 2011 808 autoa · hylätty 44,3 %
- 2010 964 autoa · hylätty 45,0 %
- 2009 505 autoa · hylätty 41,3 %
- 2008 378 autoa · hylätty 48,8 %
- 2007 592 autoa · hylätty 56,2 %
- 2006 1 039 autoa · hylätty 54,6 %
- 2005 1 291 autoa · hylätty 53,6 %
- 2004 1 162 autoa · hylätty 52,5 %
- 2003 991 autoa · hylätty 48,2 %
- 2002 879 autoa · hylätty 36,0 %
- 2001 466 autoa
- 2000 434 autoa
- 1999 185 autoa
- 1998 57 autoa
- 1997 36 autoa
- 1996 20 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Megane -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Megane listoilla
- Vikaherkimmät 10-vuotiaat autot (sija 2)
Muistutus: Renault Megane
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.