Saab · automalli
Saab 9-3
Tällä sivulla on Saab 9-3 -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 7 864 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 21,2 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 7 864
- Keski-ikä
- 21,2 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 277 257 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 84 % autoista
Miten 9-3 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Saab 9-3 -autoilla on ajettu keskimäärin 2 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 9-3 on 17. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 5,7 vuotta vanhempia kuin luokan autot (15,5 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 9-3 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 34 % autoista on automaattivaihteisia ja 98 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 34 %
- automaatteja, 66 % käsivalintaisia
- Teho
- 110 kW
- 150 hv tyypillisesti, valtaosa 96-136 kW
- Kokonaismassa
- 1 980 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,64 m
- pituus · leveys 1,76 m · korkeus 1,47 m
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 81 %
-
1,9 l 13 %
-
1,8 l 3 %
-
2,8 l 3 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 9-3 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin 9-3 on yleisin maakunnassa Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,7-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 479 | 31 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 794 | 6 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 721 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 587 | yhtä yleinen |
| Keski-Suomi | 517 | 33 % yleisempi |
| Pohjanmaa | 489 | 69 % yleisempi |
9-3 väreittäin
Yleisin väri on musta (27 %). Hopea on tällä mallilla 2,0 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Musta 27 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 18 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 17 % (kaikki autot 12 %)
-
Hopea 15 % (kaikki autot 7 %)
-
Sininen 13 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 5 % (kaikki autot 17 %)
| 1998 | 317 autoa |
|---|---|
| 1999 | 393 autoa |
| 2000 | 509 autoa |
| 2001 | 369 autoa |
| 2002 | 393 autoa |
| 2003 | 656 autoa |
| 2004 | 617 autoa |
| 2005 | 651 autoa |
| 2006 | 1 067 autoa |
| 2007 | 998 autoa |
| 2008 | 1 066 autoa |
| 2009 | 331 autoa |
| 2010 | 226 autoa |
| 2011 | 239 autoa |
| 2012 | 27 autoa |
| 2014 | 3 autoa |
| 2015 | 2 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 6 621 (84 %)
-
Diesel 1 045 (13 %)
-
Etanoli 194 (2 %)
-
Kaasu 4 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 9-3 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 14 | 222 937 km |
|---|---|
| 15 | 263 806 km |
| 16 | 256 291 km |
| 17 | 275 778 km |
| 18 | 289 653 km |
| 19 | 273 320 km |
| 20 | 277 144 km |
| 21 | 283 075 km |
| 22 | 274 686 km |
| 23 | 282 432 km |
| 24 | 269 793 km |
| 25 | 268 812 km |
| 26 | 276 755 km |
| 27 | 286 202 km |
| 28 | 272 509 km |
- 15 v
- 263 806 km17 587 km/v
- 20 v
- 277 144 km13 857 km/v
Mihin 9-3 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 1,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,3 vs. 4,6 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
9-3 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 33,1 / 27,0
-
Jarrujärjestelmät 19,6 / 22,7
-
Ympäristöhaitat 6,4 / 9,1
-
Alusta ja kori 3,7 / 11,2
-
Ohjauslaitteet 1,3 / 4,6
-
Koeajo ja näkyvyys 1,3 / 0,9
-
Muut laitteet ja varusteet 1,0 / 1,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,6 / 1,3
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
9 vuosimallia 10:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 33,2 % | 36,4 % | 910 |
| 2003 | 41,4 % | 42,2 % | 946 |
| 2004 | 37,6 % | 43,7 % | 809 |
| 2005 | 42,1 % | 44,3 % | 757 |
| 2006 | 38,9 % | 43,1 % | 1 212 |
| 2007 | 36,7 % | 41,2 % | 1 141 |
| 2008 | 37,0 % | 39,7 % | 1 237 |
| 2009 | 28,2 % | 35,9 % | 383 |
| 2010 | 31,8 % | 33,2 % | 236 |
| 2011 | 33,2 % | 29,8 % | 274 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
9-3 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmässä ei ole Saab 9-3 -mallia koskevia henkilöautojen takaisinkutsuja vuoden 2015 jälkeen.
9-3 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2015 2 autoa
- 2014 3 autoa
- 2012 27 autoa
- 2011 239 autoa · hylätty 33,2 %
- 2010 226 autoa · hylätty 31,8 %
- 2009 331 autoa · hylätty 28,2 %
- 2008 1 066 autoa · hylätty 37,0 %
- 2007 998 autoa · hylätty 36,7 %
- 2006 1 067 autoa · hylätty 38,9 %
- 2005 651 autoa · hylätty 42,1 %
- 2004 617 autoa · hylätty 37,6 %
- 2003 656 autoa · hylätty 41,4 %
- 2002 393 autoa · hylätty 33,2 %
- 2001 369 autoa
- 2000 509 autoa
- 1999 393 autoa
- 1998 317 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske 9-3 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Saab 9-3
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.