Seat · automalli
Seat Leon
Tällä sivulla on Seat Leon -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 11 458 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 10,4 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 11 458
- Keski-ikä
- 10,4 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 170 024 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 56 % autoista
Miten Leon vertautuu muihin
- Ajomäärä: Seat Leon -autoilla on ajettu keskimäärin 2 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Leon on 16. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 4,0 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Leon -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 60 % autoista on automaattivaihteisia ja 99 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 60 %
- automaatteja, 40 % käsivalintaisia
- Teho
- 96 kW
- 131 hv tyypillisesti, valtaosa 77-132 kW
- Kokonaismassa
- 1 850 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,54 m
- pituus · leveys 1,82 m · korkeus 1,45 m
- Hybridit
- 19 %
- 13 % ladattavia, 6 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,4 l 27 %
-
1,0 l 16 %
-
1,5 l 16 %
-
2,0 l 15 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Leon on yleisin
Keski-Suomi erottuu: siellä Leon on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 3 989 | 28 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 1 118 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 958 | 9 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 808 | 42 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 647 | 25 % harvinaisempi |
| Pohjois-Savo | 483 | 8 % harvinaisempi |
Leon väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (24 %).
-
Valkoinen 24 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 22 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 16 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 15 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 11 % (kaikki autot 13 %)
-
Hopea 5 % (kaikki autot 7 %)
| 2000 | 32 autoa |
|---|---|
| 2001 | 79 autoa |
| 2002 | 64 autoa |
| 2003 | 149 autoa |
| 2004 | 142 autoa |
| 2005 | 244 autoa |
| 2006 | 261 autoa |
| 2007 | 256 autoa |
| 2008 | 311 autoa |
| 2009 | 149 autoa |
| 2010 | 226 autoa |
| 2011 | 271 autoa |
| 2012 | 177 autoa |
| 2013 | 565 autoa |
| 2014 | 866 autoa |
| 2015 | 817 autoa |
| 2016 | 1 246 autoa |
| 2017 | 1 175 autoa |
| 2018 | 933 autoa |
| 2019 | 917 autoa |
| 2020 | 615 autoa |
| 2021 | 1 190 autoa |
| 2022 | 134 autoa |
| 2023 | 176 autoa |
| 2024 | 135 autoa |
| 2025 | 144 autoa |
| 2026 | 184 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 6 467 (56 %)
-
Hybridi 2 145 (19 %)
-
Diesel 1 879 (16 %)
-
Kaasu 966 (8 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Leon -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 92 362 km |
|---|---|
| 5 | 73 892 km |
| 6 | 91 063 km |
| 7 | 113 023 km |
| 8 | 132 637 km |
| 9 | 143 430 km |
| 10 | 170 176 km |
| 11 | 193 060 km |
| 12 | 203 961 km |
| 13 | 199 746 km |
| 14 | 200 215 km |
| 15 | 219 369 km |
| 16 | 243 923 km |
| 17 | 256 518 km |
| 18 | 268 533 km |
| 19 | 252 474 km |
| 20 | 273 709 km |
| 21 | 309 300 km |
| 22 | 331 867 km |
| 23 | 318 724 km |
| 24 | 297 217 km |
| 25 | 296 705 km |
| 26 | 297 484 km |
- 5 v
- 73 892 km14 778 km/v
- 10 v
- 170 176 km17 018 km/v
- 15 v
- 219 369 km14 625 km/v
- 20 v
- 273 709 km13 685 km/v
Mihin Leon kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 1,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,5 vs. 2,4 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Leon Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 10,3 / 15,0
-
Jarrujärjestelmät 8,9 / 9,6
-
Ympäristöhaitat 4,3 / 3,4
-
Alusta ja kori 1,4 / 2,7
-
Muut laitteet ja varusteet 0,7 / 0,7
-
Ohjauslaitteet 0,5 / 2,4
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,5 / 0,6
-
Ajoneuvon tunnistus 0,5 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
17 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 37,4 % | 36,4 % | 278 |
| 2003 | 41,9 % | 42,2 % | 229 |
| 2004 | 51,8 % | 43,7 % | 195 |
| 2005 | 43,1 % | 44,3 % | 304 |
| 2006 | 43,4 % | 43,1 % | 304 |
| 2007 | 39,5 % | 41,2 % | 276 |
| 2008 | 37,0 % | 39,7 % | 354 |
| 2009 | 35,5 % | 35,9 % | 166 |
| 2010 | 29,6 % | 33,2 % | 243 |
| 2011 | 26,7 % | 29,8 % | 288 |
| 2012 | 22,0 % | 26,8 % | 186 |
| 2013 | 14,7 % | 23,6 % | 585 |
| 2014 | 13,1 % | 20,0 % | 922 |
| 2015 | 12,7 % | 17,8 % | 849 |
| 2016 | 10,8 % | 17,4 % | 998 |
| 2017 | 7,7 % | 17,2 % | 207 |
| 2018 | 8,3 % | 12,6 % | 276 |
| 2019 | 7,0 % | 10,7 % | 800 |
| 2020 | 6,0 % | 6,8 % | 487 |
| 2021 | 4,5 % | 8,2 % | 1 006 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Leon takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 20 Seat Leon -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 5 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
4.10.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69FT (MY13_Z2)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 29.6.2012 ja 2.8.2013 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.6.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69GH
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.5.2009 ja 1.6.2010 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.4.2024: Palovaara Valmistajan koodi 47U6Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to the incorrect assembly of the heat shield, the brake fluid reservoir nozzle can be melted by the exhaust system heat. This can result in brake fluid leakage, creating a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
17.11.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 10J3
Koskee autoja, jotka on valmistettu 26.7.2023 ja 7.8.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The engine mounts can break. This affects the stability of driving, creating a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.11.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 10J3
Koskee autoja, jotka on valmistettu 27.7.2023 ja 28.7.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Improper heat treatment applied to engine mounts may cause them to break. This affects the stability of driving, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.4.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69ECIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The airbag may deteriorate over time and if deployed, excessive internal pressure may cause the inflator body to burst and metal fragments could pass through the cushion material causing injury to occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Leon vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 184 autoa
- 2025 144 autoa
- 2024 135 autoa
- 2023 176 autoa
- 2022 134 autoa
- 2021 1 190 autoa · hylätty 4,5 %
- 2020 615 autoa · hylätty 6,0 %
- 2019 917 autoa · hylätty 7,0 %
- 2018 933 autoa · hylätty 8,3 %
- 2017 1 175 autoa · hylätty 7,7 %
- 2016 1 246 autoa · hylätty 10,8 %
- 2015 817 autoa · hylätty 12,7 %
- 2014 866 autoa · hylätty 13,1 %
- 2013 565 autoa · hylätty 14,7 %
- 2012 177 autoa · hylätty 22,0 %
- 2011 271 autoa · hylätty 26,7 %
- 2010 226 autoa · hylätty 29,6 %
- 2009 149 autoa · hylätty 35,5 %
- 2008 311 autoa · hylätty 37,0 %
- 2007 256 autoa · hylätty 39,5 %
- 2006 261 autoa · hylätty 43,4 %
- 2005 244 autoa · hylätty 43,1 %
- 2004 142 autoa · hylätty 51,8 %
- 2003 149 autoa · hylätty 41,9 %
- 2002 64 autoa · hylätty 37,4 %
- 2001 79 autoa
- 2000 32 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Leon -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Seat Leon
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.