Subaru · automalli
Subaru Impreza
Tällä sivulla on Subaru Impreza -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 1 274 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 20,2 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 1 274
- Keski-ikä
- 20,2 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 213 572 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 98 % autoista
Miten Impreza vertautuu muihin
- Ajomäärä: Subaru Impreza -autoilla on ajettu keskimäärin 17 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Impreza on 48. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 5,8 vuotta vanhempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Impreza -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 41 % autoista on automaattivaihteisia ja 54 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 41 %
- automaatteja, 59 % käsivalintaisia
- Teho
- 110 kW
- 150 hv tyypillisesti, valtaosa 79-195 kW
- Kokonaismassa
- 1 850 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,42 m
- pituus · leveys 1,74 m · korkeus 1,47 m
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 68 %
-
2,5 l 11 %
-
1,6 l 11 %
-
1,5 l 9 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Impreza on yleisin
Etelä-Karjala erottuu: siellä Impreza on suhteessa 2,1 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 296 | 14 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 112 | 8 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 101 | 6 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 80 | 27 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 76 | 30 % yleisempi |
| Päijät-Häme | 67 | 41 % yleisempi |
Impreza väreittäin
Yleisin väri on sininen (28 %).
-
Sininen 28 % (kaikki autot 13 %)
-
Harmaa 20 % (kaikki autot 22 %)
-
Hopea 14 % (kaikki autot 7 %)
-
Punainen 12 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 7 % (kaikki autot 17 %)
| 1992 | 1 autoa |
|---|---|
| 1993 | 2 autoa |
| 1994 | 3 autoa |
| 1995 | 15 autoa |
| 1996 | 45 autoa |
| 1997 | 38 autoa |
| 1998 | 27 autoa |
| 1999 | 56 autoa |
| 2000 | 33 autoa |
| 2001 | 28 autoa |
| 2002 | 29 autoa |
| 2003 | 80 autoa |
| 2004 | 98 autoa |
| 2005 | 110 autoa |
| 2006 | 147 autoa |
| 2007 | 165 autoa |
| 2008 | 141 autoa |
| 2009 | 48 autoa |
| 2010 | 17 autoa |
| 2011 | 13 autoa |
| 2012 | 7 autoa |
| 2013 | 28 autoa |
| 2014 | 52 autoa |
| 2015 | 18 autoa |
| 2016 | 8 autoa |
| 2017 | 1 autoa |
| 2018 | 55 autoa |
| 2019 | 8 autoa |
| 2025 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 247 (98 %)
-
Diesel 24 (2 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
-
Hybridi 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Impreza -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 8 | 88 519 km |
|---|---|
| 12 | 143 957 km |
| 13 | 154 941 km |
| 17 | 243 225 km |
| 18 | 210 919 km |
| 19 | 215 630 km |
| 20 | 214 228 km |
| 21 | 218 372 km |
| 22 | 253 083 km |
| 23 | 225 144 km |
| 24 | 224 753 km |
| 25 | 253 983 km |
| 26 | 221 489 km |
| 27 | 252 960 km |
| 28 | 231 585 km |
| 29 | 267 649 km |
| 30 | 303 473 km |
- 20 v
- 214 228 km10 711 km/v
Mihin Impreza kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa valaisimet ja sähkölaitteet on 2,7 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,5 vs. 4,8 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Impreza Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 20,5 / 27,6
-
Ympäristöhaitat 18,5 / 10,0
-
Alusta ja kori 12,1 / 12,5
-
Jarrujärjestelmät 11,8 / 24,1
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 3,6 / 1,3
-
Koeajo ja näkyvyys 1,5 / 1,0
-
Muut laitteet ja varusteet 0,9 / 1,7
-
Ajoneuvon tunnistus 0,8 / 0,9
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
5 vuosimallia 6:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 35,6 % | 42,2 % | 118 |
| 2004 | 24,8 % | 43,7 % | 133 |
| 2005 | 31,7 % | 44,3 % | 123 |
| 2006 | 34,7 % | 43,1 % | 173 |
| 2007 | 34,3 % | 41,2 % | 201 |
| 2008 | 46,6 % | 39,7 % | 163 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Impreza takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 14 Subaru Impreza -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
1.9.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi SRT324Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The Electronic Park Brake (EPB) may not operate as intended. This can lead to the vehicle moving or rolling away whilst in the park brake mode, creating a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.6.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi SRT308Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The ignition coils may fail and the ignition coil fuse may blow.As a result, the engine may stop while driving and not restart, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
18.6.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi SRT307 (202104)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.4.2017 ja 29.5.2019 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The bolts on the rear stabiliser bracket could come loose over time.The loose bracket could then interact with other components, causing damage and increasing the risk of an accident. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.4.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi SRT282Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The positive crankcase ventilation (PCV) valves may have been improperly manufactured.Consequently, they could break, allowing oil to enter the combustion chamber, leading to a loss of engine power and increasing the risk of accident.
-
24.4.2020: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The fuel pump harness connector can overheat and melt, causing the fuel pump to become inoperative. As a result, the engine will stall or will not be able to start, increasing the risk of an accident.
-
28.2.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi SRT283Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The sealing of the brake hoses may be insufficient. As a result, brake fluid may leak onto the road, posing a risk to the following traffic.
Impreza vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2025 1 autoa
- 2019 8 autoa
- 2018 55 autoa
- 2017 1 autoa
- 2016 8 autoa
- 2015 18 autoa
- 2014 52 autoa
- 2013 28 autoa
- 2012 7 autoa
- 2011 13 autoa
- 2010 17 autoa
- 2009 48 autoa
- 2008 141 autoa · hylätty 46,6 %
- 2007 165 autoa · hylätty 34,3 %
- 2006 147 autoa · hylätty 34,7 %
- 2005 110 autoa · hylätty 31,7 %
- 2004 98 autoa · hylätty 24,8 %
- 2003 80 autoa · hylätty 35,6 %
- 2002 29 autoa
- 2001 28 autoa
- 2000 33 autoa
- 1999 56 autoa
- 1998 27 autoa
- 1997 38 autoa
- 1996 45 autoa
- 1995 15 autoa
- 1994 3 autoa
- 1993 2 autoa
- 1992 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Impreza -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Subaru Impreza
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.