Subaru · automalli
Subaru Legacy
Subaru Legacy on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 4 577 autoa. Keskimäärin ne ovat 16,6 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 256 618 km.
- Liikenteessä
- 4 577
- Keski-ikä
- 16,6 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 256 618 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 70 % autoista
Miten Legacy vertautuu muihin
- Ajomäärä: Subaru Legacy -autoilla on ajettu keskimäärin 10 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Legacy on 23. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,1 vuotta vanhempia kuin luokan autot (15,5 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Legacy -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 71 % autoista on automaattivaihteisia ja 42 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 71 %
- automaatteja, 29 % käsivalintaisia
- Teho
- 121 kW
- 165 hv tyypillisesti, valtaosa 110-129 kW
- Kokonaismassa
- 2 040 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,78 m
- pituus · leveys 1,78 m · korkeus 1,58 m
Yleisimmät moottorikoot
-
2,5 l 47 %
-
2,0 l 46 %
-
3,0 l 5 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Legacy on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Legacy on yleisin maakunnassa Lappi: siellä sen osuus autokannasta on 2,1-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 849 | 32 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 515 | 51 % yleisempi |
| Lappi | 340 | 114 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 334 | 23 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 318 | 41 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 284 | 36 % yleisempi |
Legacy väreittäin
Yleisin väri on harmaa (25 %). Hopea on tällä mallilla 2,8 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 25 % (kaikki autot 22 %)
-
Hopea 20 % (kaikki autot 7 %)
-
Valkoinen 13 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 13 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 13 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 7 % (kaikki autot 12 %)
| 1989 | 3 autoa |
|---|---|
| 1990 | 24 autoa |
| 1991 | 18 autoa |
| 1992 | 12 autoa |
| 1993 | 13 autoa |
| 1994 | 3 autoa |
| 1995 | 9 autoa |
| 1996 | 18 autoa |
| 1997 | 27 autoa |
| 1998 | 27 autoa |
| 1999 | 80 autoa |
| 2000 | 76 autoa |
| 2001 | 33 autoa |
| 2002 | 23 autoa |
| 2003 | 82 autoa |
| 2004 | 234 autoa |
| 2005 | 246 autoa |
| 2006 | 286 autoa |
| 2007 | 321 autoa |
| 2008 | 198 autoa |
| 2009 | 187 autoa |
| 2010 | 530 autoa |
| 2011 | 439 autoa |
| 2012 | 303 autoa |
| 2013 | 208 autoa |
| 2014 | 217 autoa |
| 2015 | 503 autoa |
| 2016 | 339 autoa |
| 2017 | 105 autoa |
| 2018 | 12 autoa |
| 2019 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 3 219 (70 %)
-
Diesel 1 263 (28 %)
-
Kaasu 93 (2 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
-
Muu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Legacy -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 9 | 164 390 km |
|---|---|
| 10 | 185 308 km |
| 11 | 208 508 km |
| 12 | 242 731 km |
| 13 | 258 603 km |
| 14 | 256 336 km |
| 15 | 271 857 km |
| 16 | 278 777 km |
| 17 | 269 035 km |
| 18 | 299 610 km |
| 19 | 270 460 km |
| 20 | 275 999 km |
| 21 | 275 541 km |
| 22 | 292 924 km |
| 23 | 267 681 km |
| 24 | 246 512 km |
| 25 | 343 871 km |
| 26 | 271 648 km |
| 27 | 283 064 km |
| 28 | 267 442 km |
| 29 | 289 655 km |
| 36 | 279 110 km |
- 10 v
- 185 308 km18 531 km/v
- 15 v
- 271 857 km18 124 km/v
- 20 v
- 275 999 km13 800 km/v
Mihin Legacy kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 1,6 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa muut laitteet ja varusteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,3 vs. 1,0 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Legacy Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 28,9 / 21,3
-
Jarrujärjestelmät 10,2 / 15,3
-
Ympäristöhaitat 8,6 / 5,4
-
Alusta ja kori 4,6 / 5,4
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 2,6 / 1,0
-
Ohjauslaitteet 1,8 / 3,5
-
Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,6
-
Muut laitteet ja varusteet 0,3 / 1,0
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
7 vuosimallia 14:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 34,3 % | 42,2 % | 134 |
| 2004 | 40,4 % | 43,7 % | 280 |
| 2005 | 37,0 % | 44,3 % | 284 |
| 2006 | 35,5 % | 43,1 % | 318 |
| 2007 | 29,3 % | 41,2 % | 355 |
| 2008 | 35,3 % | 39,7 % | 235 |
| 2009 | 33,2 % | 35,9 % | 214 |
| 2010 | 36,2 % | 33,2 % | 638 |
| 2011 | 36,4 % | 29,8 % | 500 |
| 2012 | 33,4 % | 26,8 % | 347 |
| 2013 | 38,7 % | 23,6 % | 225 |
| 2014 | 37,0 % | 20,0 % | 235 |
| 2015 | 25,5 % | 17,8 % | 517 |
| 2016 | 17,5 % | 17,4 % | 275 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Legacy takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 8 Subaru Legacy -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
1.9.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi SRT324Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The Electronic Park Brake (EPB) may not operate as intended. This can lead to the vehicle moving or rolling away whilst in the park brake mode, creating a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.12.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi SRT315Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The object recognition function may work incorrectly under certain circumstances. As a result, the 'Eyesight' emergency braking function could be inadvertently activated, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.4.2020: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The fuel pump harness connector can overheat and melt, causing the fuel pump to become inoperative. As a result, the engine will stall or will not be able to start, increasing the risk of an accident.
-
24.4.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi SRT240Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The capacitors in the control unit of the electronic parking brake (EPB) may have an insufficient strength.They could fail while the vehicle is in use, causing the EPB to malfunction, leading to an unexpected trigger or release of the brakes and increasing the risk of accident.
-
19.7.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The gas generator on the passenger side airbags may be defective. Metal fragments can be released when the airbag is activated, causing injuries to the occupants.
-
26.4.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The engine's valve spring may not be strong enough. As a consequence, it could fracture under stress, causing the engine to stall whilst the vehicle is in movement.
Legacy vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2019 1 autoa
- 2018 12 autoa
- 2017 105 autoa
- 2016 339 autoa · hylätty 17,5 %
- 2015 503 autoa · hylätty 25,5 %
- 2014 217 autoa · hylätty 37,0 %
- 2013 208 autoa · hylätty 38,7 %
- 2012 303 autoa · hylätty 33,4 %
- 2011 439 autoa · hylätty 36,4 %
- 2010 530 autoa · hylätty 36,2 %
- 2009 187 autoa · hylätty 33,2 %
- 2008 198 autoa · hylätty 35,3 %
- 2007 321 autoa · hylätty 29,3 %
- 2006 286 autoa · hylätty 35,5 %
- 2005 246 autoa · hylätty 37,0 %
- 2004 234 autoa · hylätty 40,4 %
- 2003 82 autoa · hylätty 34,3 %
- 2002 23 autoa
- 2001 33 autoa
- 2000 76 autoa
- 1999 80 autoa
- 1998 27 autoa
- 1997 27 autoa
- 1996 18 autoa
- 1995 9 autoa
- 1994 3 autoa
- 1993 13 autoa
- 1992 12 autoa
- 1991 18 autoa
- 1990 24 autoa
- 1989 3 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Legacy -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Subaru Legacy
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.