Suzuki · automalli
Suzuki Alto
Suomen liikenteessä on 961 Suzuki Alto -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 18,6 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (100 %).
- Liikenteessä
- 961
- Keski-ikä
- 18,6 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 126 271 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 100 % autoista
Miten Alto vertautuu muihin
- Ajomäärä: Suzuki Alto -autoilla on ajettu keskimäärin 48 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Alto on 14. yleisin malli 38 mallin joukossa luokassa pikkuauto (A).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 5,3 vuotta vanhempia kuin luokan autot (13,3 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Alto -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 4 % autoista on automaattivaihteisia ja 1 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 4 %
- automaatteja, 96 % käsivalintaisia
- Teho
- 50 kW
- 68 hv tyypillisesti, valtaosa 40-50 kW
- Kokonaismassa
- 1 250 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 3,66 m
- pituus · leveys 1,63 m · korkeus 1,47 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,0 l 85 %
-
0,8 l 8 %
-
1,1 l 7 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Alto on yleisin
Päijät-Häme erottuu: siellä Alto on suhteessa 1,6 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 238 | 9 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 110 | 25 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 96 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 70 | yhtä yleinen |
| Keski-Suomi | 63 | 32 % yleisempi |
| Päijät-Häme | 58 | 61 % yleisempi |
Alto väreittäin
Yleisin väri on punainen (35 %).
-
Punainen 35 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 12 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Hopea 11 % (kaikki autot 7 %)
-
Harmaa 9 % (kaikki autot 22 %)
| 1982 | 3 autoa |
|---|---|
| 1983 | 15 autoa |
| 1984 | 7 autoa |
| 1985 | 7 autoa |
| 1986 | 12 autoa |
| 1987 | 7 autoa |
| 1988 | 15 autoa |
| 1989 | 4 autoa |
| 1990 | 2 autoa |
| 1996 | 1 autoa |
| 1997 | 1 autoa |
| 1998 | 2 autoa |
| 2000 | 67 autoa |
| 2001 | 16 autoa |
| 2002 | 9 autoa |
| 2003 | 17 autoa |
| 2004 | 26 autoa |
| 2005 | 12 autoa |
| 2006 | 1 autoa |
| 2009 | 129 autoa |
| 2010 | 238 autoa |
| 2011 | 171 autoa |
| 2012 | 116 autoa |
| 2013 | 61 autoa |
| 2014 | 21 autoa |
| 2016 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 961 (100 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Alto -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 12 | 97 905 km |
|---|---|
| 13 | 115 119 km |
| 14 | 126 320 km |
| 15 | 129 741 km |
| 16 | 150 559 km |
| 17 | 151 748 km |
| 22 | 151 059 km |
| 26 | 53 364 km |
- 15 v
- 129 741 km8 649 km/v
Mihin Alto kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,4 vs. 3,6 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Alto Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 15,1 / 22,6
-
Jarrujärjestelmät 10,0 / 15,0
-
Alusta ja kori 3,2 / 4,2
-
Muut laitteet ja varusteet 1,3 / 1,0
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,9 / 1,1
-
Ympäristöhaitat 0,9 / 4,7
-
Koeajo ja näkyvyys 0,6 / 0,6
-
Ohjauslaitteet 0,4 / 3,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
4 vuosimallia 4:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2009 | 27,5 % | 35,9 % | 138 |
| 2010 | 19,1 % | 33,2 % | 246 |
| 2011 | 20,1 % | 29,8 % | 174 |
| 2012 | 16,1 % | 26,8 % | 124 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Alto takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmässä ei ole Suzuki Alto -mallia koskevia henkilöautojen takaisinkutsuja vuoden 2015 jälkeen.
Alto vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2016 1 autoa
- 2014 21 autoa
- 2013 61 autoa
- 2012 116 autoa · hylätty 16,1 %
- 2011 171 autoa · hylätty 20,1 %
- 2010 238 autoa · hylätty 19,1 %
- 2009 129 autoa · hylätty 27,5 %
- 2006 1 autoa
- 2005 12 autoa
- 2004 26 autoa
- 2003 17 autoa
- 2002 9 autoa
- 2001 16 autoa
- 2000 67 autoa
- 1998 2 autoa
- 1997 1 autoa
- 1996 1 autoa
- 1990 2 autoa
- 1989 4 autoa
- 1988 15 autoa
- 1987 7 autoa
- 1986 12 autoa
- 1985 7 autoa
- 1984 7 autoa
- 1983 15 autoa
- 1982 3 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Alto -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Alto listoilla
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 6)
- Luotettavimmat bensiiniautot (sija 11)
Muistutus: Suzuki Alto
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.