Toyota · automalli
Toyota Camry
Toyota Camry on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 2 986 autoa. Keskimäärin ne ovat 13,6 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 179 674 km.
- Liikenteessä
- 2 986
- Keski-ikä
- 13,6 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 179 674 km
- Yleisin käyttövoima
- Hybridi
- 63 % autoista
Miten Camry vertautuu muihin
- Ajomäärä: Toyota Camry -autoilla on ajettu keskimäärin 11 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Camry on 29. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,9 vuotta uudempia kuin luokan autot (15,5 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Camry -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 97 % autoista on automaattivaihteisia ja 0 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 97 %
- automaatteja, 3 % käsivalintaisia
- Teho
- 131 kW
- 178 hv tyypillisesti, valtaosa 100-131 kW
- Kokonaismassa
- 2 100 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,89 m
- pituus · leveys 1,84 m · korkeus 1,45 m
- Hybridit
- 63 %
- 0 % ladattavia, 63 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,5 l 64 %
-
2,4 l 17 %
-
2,2 l 11 %
-
2,0 l 4 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Camry on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Camry on yleisin maakunnassa Etelä-Karjala: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 750 | 7 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 279 | yhtä yleinen |
| Pirkanmaa | 276 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 223 | yhtä yleinen |
| Keski-Suomi | 173 | 17 % yleisempi |
| Satakunta | 150 | 15 % yleisempi |
Camry väreittäin
Yleisin väri on ruskea tai beige (21 %).
-
Ruskea tai beige 21 % (kaikki autot 6 %)
-
Valkoinen 16 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 14 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 14 % (kaikki autot 22 %)
-
Hopea 11 % (kaikki autot 7 %)
-
Punainen 10 % (kaikki autot 12 %)
| 1983 | 3 autoa |
|---|---|
| 1984 | 4 autoa |
| 1985 | 4 autoa |
| 1986 | 16 autoa |
| 1987 | 37 autoa |
| 1988 | 35 autoa |
| 1989 | 36 autoa |
| 1990 | 31 autoa |
| 1991 | 34 autoa |
| 1992 | 38 autoa |
| 1993 | 25 autoa |
| 1994 | 19 autoa |
| 1995 | 19 autoa |
| 1996 | 23 autoa |
| 1997 | 68 autoa |
| 1998 | 72 autoa |
| 1999 | 40 autoa |
| 2000 | 38 autoa |
| 2001 | 58 autoa |
| 2002 | 190 autoa |
| 2003 | 166 autoa |
| 2004 | 102 autoa |
| 2005 | 7 autoa |
| 2006 | 5 autoa |
| 2007 | 9 autoa |
| 2008 | 6 autoa |
| 2009 | 3 autoa |
| 2010 | 1 autoa |
| 2011 | 3 autoa |
| 2013 | 1 autoa |
| 2014 | 3 autoa |
| 2015 | 2 autoa |
| 2016 | 1 autoa |
| 2017 | 1 autoa |
| 2018 | 1 autoa |
| 2019 | 544 autoa |
| 2020 | 536 autoa |
| 2021 | 336 autoa |
| 2022 | 198 autoa |
| 2023 | 182 autoa |
| 2024 | 85 autoa |
| 2025 | 4 autoa |
Käyttövoimat
-
Hybridi 1 886 (63 %)
-
Bensiini 1 097 (37 %)
-
Diesel 3 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Camry -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 147 275 km |
|---|---|
| 4 | 92 006 km |
| 5 | 87 104 km |
| 6 | 101 842 km |
| 7 | 105 329 km |
| 22 | 299 869 km |
| 23 | 301 060 km |
| 24 | 307 815 km |
| 25 | 313 891 km |
| 26 | 310 534 km |
| 27 | 297 778 km |
| 28 | 326 175 km |
| 29 | 319 081 km |
| 30 | 316 913 km |
| 33 | 326 570 km |
| 34 | 340 445 km |
| 35 | 327 094 km |
| 36 | 277 875 km |
| 37 | 289 820 km |
| 38 | 282 864 km |
| 39 | 260 826 km |
- 3 v
- 147 275 km49 092 km/v
- 5 v
- 87 104 km17 421 km/v
Mihin Camry kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (2,7 vs. 6,5 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Camry Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 3,0 / 2,7
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 2,7 / 6,5
-
Ajoneuvon tunnistus 2,4 / 0,5
-
Koeajo ja näkyvyys 0,2 / 0,4
-
Muut laitteet ja varusteet 0,2 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ajoneuvon tunnistus Rekisterikilpien kiinnitys ja luettavuus.
Katsastushistoria vuosimalleittain
6 vuosimallia 6:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 11,7 % | 36,4 % | 266 |
| 2003 | 19,2 % | 42,2 % | 193 |
| 2004 | 26,8 % | 43,7 % | 112 |
| 2019 | 9,9 % | 10,7 % | 503 |
| 2020 | 8,2 % | 11,4 % | 110 |
| 2021 | 3,7 % | 8,2 % | 322 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Camry takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 3 Toyota Camry -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
6.5.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 21SMD-088
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.7.2017 ja 27.2.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to the material used, the caps on the vane inside the vacuum pump may wear prematurely and could become stuck between the vane and the vacuum pump housing.Consequently, the caps may damage the vane and other components inside the pump, failing to supply vacuum to the brake booster.As a result, the brake performance could be suddenly reduced without prior warning, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.1.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 19SMD-097Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
In the rear dual mode locking seat belt assemblies, the spring in the webbing sensor locking mechanism might have been installed in an incorrect position.Consequently, the spring might impair the locking of the seat belt, thus increasing the risk of injuries in the event of an accident.
-
9.8.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The brake booster pump motor may stop working due to a defective plastic brush holder. As a result, the braking assistance could be lost completely after several attempts to apply the brake pedal. A sudden and complete loss of braking assistance while driving could increase the vehicle stopping distance and may increase the risk of an accident.
Camry vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2025 4 autoa
- 2024 85 autoa
- 2023 182 autoa
- 2022 198 autoa
- 2021 336 autoa · hylätty 3,7 %
- 2020 536 autoa · hylätty 8,2 %
- 2019 544 autoa · hylätty 9,9 %
- 2018 1 autoa
- 2017 1 autoa
- 2016 1 autoa
- 2015 2 autoa
- 2014 3 autoa
- 2013 1 autoa
- 2011 3 autoa
- 2010 1 autoa
- 2009 3 autoa
- 2008 6 autoa
- 2007 9 autoa
- 2006 5 autoa
- 2005 7 autoa
- 2004 102 autoa · hylätty 26,8 %
- 2003 166 autoa · hylätty 19,2 %
- 2002 190 autoa · hylätty 11,7 %
- 2001 58 autoa
- 2000 38 autoa
- 1999 40 autoa
- 1998 72 autoa
- 1997 68 autoa
- 1996 23 autoa
- 1995 19 autoa
- 1994 19 autoa
- 1993 25 autoa
- 1992 38 autoa
- 1991 34 autoa
- 1990 31 autoa
- 1989 36 autoa
- 1988 35 autoa
- 1987 37 autoa
- 1986 16 autoa
- 1985 4 autoa
- 1984 4 autoa
- 1983 3 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Camry -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Camry listoilla
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 1)
- Luotettavimmat bensiiniautot (sija 5)
Muistutus: Toyota Camry
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.