Toyota · automalli
Toyota Hiace
Toyota Hiace on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 826 autoa. Keskimäärin ne ovat 19,9 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 443 075 km.
- Liikenteessä
- 826
- Keski-ikä
- 19,9 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 443 075 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 99 % autoista
Miten Hiace vertautuu muihin
- Ajomäärä: Toyota Hiace -autoilla on ajettu keskimäärin 67 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Hiace on 11. yleisin malli 29 mallin joukossa luokassa pakettiautopohjainen.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 9,1 vuotta vanhempia kuin luokan autot (10,8 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Hiace -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 6 % autoista on automaattivaihteisia ja 97 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 6 %
- automaatteja, 94 % käsivalintaisia
- Teho
- 86 kW
- 117 hv tyypillisesti, valtaosa 65-86 kW
- Kokonaismassa
- 3 000 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 5,16 m
- pituus · leveys 1,80 m · korkeus 1,99 m
- 7 paikkaa
- 96 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
2,5 l 91 %
-
2,4 l 8 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Hiace on yleisin
Lappi erottuu: siellä Hiace on suhteessa 3,9 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Pohjois-Pohjanmaa | 140 | 127 % yleisempi |
| Uusimaa | 132 | 41 % harvinaisempi |
| Lappi | 112 | 291 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 59 | 45 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 53 | 30 % harvinaisempi |
| Pohjois-Savo | 45 | 19 % yleisempi |
Hiace väreittäin
Yleisin väri on hopea (30 %).
-
Hopea 30 % (kaikki autot 7 %)
-
Sininen 19 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 13 % (kaikki autot 12 %)
-
Vihreä 12 % (kaikki autot 3 %)
-
Harmaa 9 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 8 % (kaikki autot 17 %)
| 1988 | 2 autoa |
|---|---|
| 1989 | 1 autoa |
| 1990 | 2 autoa |
| 1991 | 1 autoa |
| 1992 | 1 autoa |
| 1994 | 1 autoa |
| 1995 | 1 autoa |
| 1996 | 9 autoa |
| 1997 | 8 autoa |
| 1998 | 13 autoa |
| 1999 | 4 autoa |
| 2000 | 8 autoa |
| 2001 | 21 autoa |
| 2002 | 38 autoa |
| 2003 | 48 autoa |
| 2004 | 76 autoa |
| 2005 | 81 autoa |
| 2006 | 76 autoa |
| 2007 | 117 autoa |
| 2008 | 107 autoa |
| 2009 | 77 autoa |
| 2010 | 67 autoa |
| 2011 | 62 autoa |
| 2012 | 5 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 820 (99 %)
-
Bensiini 5 (1 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Hiace -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 15 | 488 304 km |
|---|---|
| 16 | 370 705 km |
| 17 | 435 109 km |
| 18 | 448 687 km |
| 19 | 441 860 km |
| 20 | 439 668 km |
| 21 | 428 783 km |
| 22 | 430 373 km |
| 23 | 490 511 km |
| 24 | 522 623 km |
| 25 | 455 619 km |
- 15 v
- 488 304 km32 554 km/v
- 20 v
- 439 668 km21 983 km/v
Mihin Hiace kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa valaisimet ja sähkölaitteet on 3,0 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,9 vs. 4,6 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Hiace Saman ikäiset
-
Alusta ja kori 21,3 / 11,1
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 17,8 / 27,5
-
Jarrujärjestelmät 14,2 / 21,9
-
Ympäristöhaitat 5,3 / 8,5
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 4,0 / 1,3
-
Muut laitteet ja varusteet 3,6 / 1,6
-
Koeajo ja näkyvyys 1,8 / 0,9
-
Ohjauslaitteet 0,9 / 4,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
Katsastushistoria vuosimalleittain
2 vuosimallia 2:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
Traficomin katsastustilasto 2025.
Hiace takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 1 Toyota Hiace -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
20.3.2015: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null When fuel pressure fluctuates, cracks may develop in the high-pressure fuel pipes on account of the walls not being sufficiently strong. In the worst case this could lead to fuel leakage which could cause an accident.
Hiace vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2012 5 autoa
- 2011 62 autoa
- 2010 67 autoa
- 2009 77 autoa
- 2008 107 autoa · hylätty 34,9 %
- 2007 117 autoa · hylätty 31,9 %
- 2006 76 autoa
- 2005 81 autoa
- 2004 76 autoa
- 2003 48 autoa
- 2002 38 autoa
- 2001 21 autoa
- 2000 8 autoa
- 1999 4 autoa
- 1998 13 autoa
- 1997 8 autoa
- 1996 9 autoa
- 1995 1 autoa
- 1994 1 autoa
- 1992 1 autoa
- 1991 1 autoa
- 1990 2 autoa
- 1989 1 autoa
- 1988 2 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Hiace -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Hiace listoilla
- Luotettavimmat dieselautot (sija 14)
Muistutus: Toyota Hiace
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.