Toyota · automalli
Toyota Proace
Toyota Proace on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 1 745 autoa. Keskimäärin ne ovat 4,7 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 120 736 km.
- Liikenteessä
- 1 745
- Keski-ikä
- 4,7 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 120 736 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 71 % autoista
Miten Proace vertautuu muihin
- Ajomäärä: Toyota Proace -autoilla on ajettu keskimäärin 25 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Proace on 8. yleisin malli 29 mallin joukossa luokassa pakettiautopohjainen.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 6,1 vuotta uudempia kuin luokan autot (10,8 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Proace -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 66 % autoista on automaattivaihteisia ja 100 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 66 %
- automaatteja, 34 % käsivalintaisia
- Teho
- 106 kW
- 144 hv tyypillisesti, valtaosa 81-130 kW
- Kokonaismassa
- 2 790 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 5,31 m
- pituus · leveys 1,92 m · korkeus 1,95 m
- 7 paikkaa
- 89 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 55 %
-
1,2 l 21 %
-
1,5 l 19 %
-
1,6 l 5 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Proace on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Proace on yleisin maakunnassa Lappi: siellä sen osuus autokannasta on 1,8-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 698 | 48 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 168 | 5 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 125 | 25 % harvinaisempi |
| Lappi | 112 | 85 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 110 | 16 % harvinaisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 85 | 16 % yleisempi |
Proace väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (48 %).
-
Valkoinen 48 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 22 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 10 % (kaikki autot 22 %)
-
Hopea 8 % (kaikki autot 7 %)
-
Ruskea tai beige 8 % (kaikki autot 6 %)
-
Sininen 2 % (kaikki autot 13 %)
| 2013 | 3 autoa |
|---|---|
| 2014 | 10 autoa |
| 2015 | 9 autoa |
| 2016 | 8 autoa |
| 2017 | 127 autoa |
| 2018 | 201 autoa |
| 2019 | 102 autoa |
| 2020 | 190 autoa |
| 2021 | 192 autoa |
| 2022 | 284 autoa |
| 2023 | 209 autoa |
| 2024 | 172 autoa |
| 2025 | 168 autoa |
| 2026 | 70 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 1 239 (71 %)
-
Bensiini 320 (18 %)
-
Sähkö 186 (11 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Proace -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 2 | 24 544 km |
|---|---|
| 3 | 111 130 km |
| 4 | 78 434 km |
| 5 | 92 388 km |
| 6 | 110 684 km |
| 7 | 155 981 km |
| 8 | 159 911 km |
| 9 | 189 473 km |
- 3 v
- 111 130 km37 043 km/v
- 5 v
- 92 388 km18 478 km/v
Mihin Proace kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 5,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Proace Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 18,6 / 6,7
-
Ympäristöhaitat 6,9 / 1,3
-
Jarrujärjestelmät 6,5 / 2,7
-
Muut laitteet ja varusteet 1,3 / 0,3
-
Ohjauslaitteet 1,3 / 0,9
-
Ajoneuvon tunnistus 0,9 / 0,6
-
Koeajo ja näkyvyys 0,9 / 0,5
-
Lisätarkastukset 0,9 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
- 3 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 4:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2017 | 30,3 % | 12,5 % | 109 |
| 2018 | 33,0 % | 12,6 % | 106 |
| 2019 | 19,8 % | 5,7 % | 101 |
| 2021 | 16,0 % | 8,2 % | 125 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Proace takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 53 Toyota Proace -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 18 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
5.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi CI26-015
Koskee autoja, jotka on valmistettu 15.10.2025 ja 2.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Vehicles fitted with a 1.5-litre engine may suffer engine failure due to water pump pulley slippage. This can misalign the timing belt, cause the engine to shut down, and may allow parts to fall onto the road, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
30.1.2026: Palovaara Valmistajan koodi CI26-002Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Vehicles equipped with diesel engines may experience fuel leakage from the common rail due to an out of specification roundness on the common rail cone. This may lead to poor sealing with the high-pressure pipe nut. As a result, fuel may leak between the nut and the common rail cone, creating fuel vapour and fuel flow towards the hot exhaust system. This can result in an under-hood fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
9.1.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi CI25-042
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.3.2024 ja 30.7.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A software issue may cause both the multimedia screen and the instrument cluster to turn completely black when the vehicle is started. When this occurs, the displays do not recover. As a result, the driver cannot see essential driving information such as vehicle speed, fuel level, or warning indicators. Driving without this information increases the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.11.2025: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi CI25-040Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
A software calibration error in the Engine Electronic Control Unit (ECU) causes incorrect IUPR (In-Use Performance Ratio) values, which may delay the malfunction indicator (MIL) warning. As a result, the vehicle could exceed emission limits before the driver is alerted. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
7.11.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi CI25-037
Koskee autoja, jotka on valmistettu 23.12.2023 ja 14.3.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The indirect tyre pressure monitoring system (iTPMS) may fail to activate the low tyre pressure warning at the required minimum threshold due to incorrect calibration in the Electronic Stability Control (ESC) software. This can result in the warning light not illuminating, illuminating with a delay, or triggering a false warning. In the event of under-inflated tyres, this could increase the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.10.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi CI25-036
Koskee autoja, jotka on valmistettu 24.1.2025 ja 1.2.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The rear brake discs do not have sufficient contact with the wheel hub, resulting in an abnormal concentration of stresses on them. This might cause cracks and a reduced transmission of torque, resulting in the loosening of the wheel bolts, an increased risk of a wheel becoming detached from the vehicle, and an increased risk of injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Proace vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
Muita malleja samasta luokasta
Laske Proace -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Proace listoilla
- Vikaherkimmät 7-vuotiaat autot (sija 8)
- Vikaherkimmät dieselautot (sija 16)
Muistutus: Toyota Proace
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.