Volkswagen · automalli
Volkswagen Beetle
Tällä sivulla on Volkswagen Beetle -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 2 523 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 17,5 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 2 523
- Keski-ikä
- 17,5 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 174 201 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 92 % autoista
Miten Beetle vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volkswagen Beetle -autoilla on ajettu keskimäärin 25 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Beetle on 35. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,1 vuotta vanhempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Beetle -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 31 % autoista on automaattivaihteisia ja 77 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 31 %
- automaatteja, 69 % käsivalintaisia
- Teho
- 77 kW
- 105 hv tyypillisesti, valtaosa 75-85 kW
- Kokonaismassa
- 1 680 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,28 m
- pituus · leveys 1,81 m · korkeus 1,49 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,2 l 45 %
-
2,0 l 27 %
-
1,6 l 17 %
-
1,9 l 5 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Beetle on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Beetle on yleisin maakunnassa Pohjois-Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,2-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 681 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 244 | 6 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 226 | 20 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 226 | 6 % harvinaisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 120 | 14 % yleisempi |
| Satakunta | 109 | yhtä yleinen |
Beetle väreittäin
Yleisin väri on punainen (21 %). Keltainen on tällä mallilla 10,2 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Punainen 21 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 18 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 18 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 12 % (kaikki autot 13 %)
-
Harmaa 11 % (kaikki autot 22 %)
-
Keltainen 9 % (kaikki autot 1 %)
| 1973 | 1 autoa |
|---|---|
| 1974 | 1 autoa |
| 1998 | 30 autoa |
| 1999 | 408 autoa |
| 2000 | 127 autoa |
| 2001 | 50 autoa |
| 2002 | 32 autoa |
| 2003 | 64 autoa |
| 2004 | 72 autoa |
| 2005 | 33 autoa |
| 2006 | 26 autoa |
| 2007 | 198 autoa |
| 2008 | 35 autoa |
| 2009 | 53 autoa |
| 2010 | 56 autoa |
| 2011 | 38 autoa |
| 2012 | 539 autoa |
| 2013 | 251 autoa |
| 2014 | 109 autoa |
| 2015 | 109 autoa |
| 2016 | 111 autoa |
| 2017 | 88 autoa |
| 2018 | 90 autoa |
| 2019 | 1 autoa |
| 2024 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 2 330 (92 %)
-
Diesel 193 (8 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Beetle -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 8 | 84 119 km |
|---|---|
| 9 | 89 992 km |
| 10 | 106 832 km |
| 11 | 116 430 km |
| 12 | 139 887 km |
| 13 | 143 253 km |
| 14 | 161 957 km |
| 15 | 138 446 km |
| 16 | 127 182 km |
| 17 | 185 330 km |
| 18 | 189 779 km |
| 19 | 188 137 km |
| 20 | 190 388 km |
| 21 | 186 978 km |
| 22 | 177 468 km |
| 23 | 213 700 km |
| 24 | 221 845 km |
| 25 | 252 123 km |
| 26 | 237 466 km |
| 27 | 246 048 km |
| 28 | 224 601 km |
- 10 v
- 106 832 km10 683 km/v
- 15 v
- 138 446 km9 230 km/v
- 20 v
- 190 388 km9 519 km/v
Mihin Beetle kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 1,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,5 vs. 3,3 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Beetle Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 14,8 / 19,0
-
Jarrujärjestelmät 11,7 / 12,6
-
Ympäristöhaitat 4,6 / 4,0
-
Alusta ja kori 3,5 / 3,1
-
Ajoneuvon tunnistus 0,5 / 0,6
-
Ohjauslaitteet 0,5 / 3,3
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,5 / 0,8
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
8 vuosimallia 8:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 28,0 % | 42,2 % | 100 |
| 2004 | 24,8 % | 43,7 % | 105 |
| 2007 | 38,2 % | 41,2 % | 220 |
| 2012 | 22,3 % | 26,8 % | 564 |
| 2013 | 16,0 % | 23,6 % | 257 |
| 2014 | 19,0 % | 20,0 % | 116 |
| 2015 | 11,8 % | 17,8 % | 110 |
| 2016 | 1,9 % | 3,1 % | 104 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Beetle takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 7 Volkswagen Beetle -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 1 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
28.2.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJ (TKBA)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.9.2004 ja 15.9.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it can result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.3.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 72L9Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The tubular frame of the driver’s seat may have been incorrectly welded. This could impair the stability of the seat and its restraining effect in the event of an accident, in particular in the event of a rear-end collision.
-
21.2.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 01D7Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Cars initially used for internal purposes of Volkswagen AG might not have been correctly modified before they were sold to the general public. There is a possibility that certain safety systems of these cars are not correctly modified for street use.
-
16.8.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The belt pulley of the cam gear could break and the screws on the camshaft adjuster may loosen. As a result, engine oil can leak onto the road, posing a risk to the following traffic.
-
21.10.2016: PalovaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null The fuel rail in the engine may leak which could lead to a fire.
-
15.7.2016: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null In the affected vehicles, the mechanical rear-door child-proof locking system may have been damaged during manufacturing. This can cause the child-proof locking system to be switched off without this being noticed, especially in the event of strong vibrations, making it possible for the door to be opened from the inside by children.
Beetle vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2024 1 autoa
- 2019 1 autoa
- 2018 90 autoa
- 2017 88 autoa
- 2016 111 autoa · hylätty 1,9 %
- 2015 109 autoa · hylätty 11,8 %
- 2014 109 autoa · hylätty 19,0 %
- 2013 251 autoa · hylätty 16,0 %
- 2012 539 autoa · hylätty 22,3 %
- 2011 38 autoa
- 2010 56 autoa
- 2009 53 autoa
- 2008 35 autoa
- 2007 198 autoa · hylätty 38,2 %
- 2006 26 autoa
- 2005 33 autoa
- 2004 72 autoa · hylätty 24,8 %
- 2003 64 autoa · hylätty 28,0 %
- 2002 32 autoa
- 2001 50 autoa
- 2000 127 autoa
- 1999 408 autoa
- 1998 30 autoa
- 1974 1 autoa
- 1973 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Beetle -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Volkswagen Beetle
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.