Citroën · automalli
Citroën C1
Tällä sivulla on Citroën C1 -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 1 287 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 15,2 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 1 287
- Keski-ikä
- 15,2 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 134 395 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 100 % autoista
Miten C1 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Citroën C1 -autoilla on ajettu keskimäärin 42 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: C1 on 9. yleisin malli 38 mallin joukossa luokassa pikkuauto (A).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,9 vuotta vanhempia kuin luokan autot (13,3 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista C1 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 16 % autoista on automaattivaihteisia ja 0 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 16 %
- automaatteja, 84 % käsivalintaisia
- Teho
- 50 kW
- 68 hv tyypillisesti, valtaosa 50-50 kW
- Kokonaismassa
- 1 190 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 3,44 m
- pituus · leveys 1,63 m · korkeus 1,47 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,0 l 99 %
-
1,2 l 1 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä C1 on yleisin
Varsinais-Suomi erottuu: siellä C1 on suhteessa 1,8 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 440 | 27 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 206 | 76 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 124 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 82 | 14 % harvinaisempi |
| Satakunta | 59 | 6 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 53 | 16 % harvinaisempi |
C1 väreittäin
Yleisin väri on punainen (51 %).
-
Punainen 51 % (kaikki autot 12 %)
-
Valkoinen 24 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 7 % (kaikki autot 13 %)
-
Harmaa 4 % (kaikki autot 22 %)
-
Keltainen 2 %
| 2005 | 1 autoa |
|---|---|
| 2006 | 143 autoa |
| 2007 | 60 autoa |
| 2008 | 22 autoa |
| 2009 | 64 autoa |
| 2010 | 278 autoa |
| 2011 | 269 autoa |
| 2012 | 109 autoa |
| 2013 | 148 autoa |
| 2014 | 114 autoa |
| 2015 | 35 autoa |
| 2016 | 14 autoa |
| 2017 | 4 autoa |
| 2018 | 3 autoa |
| 2019 | 19 autoa |
| 2021 | 4 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 284 (100 %)
-
Diesel 3 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä C1 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 11 | 106 645 km |
|---|---|
| 12 | 105 649 km |
| 13 | 116 563 km |
| 14 | 117 294 km |
| 15 | 134 094 km |
| 16 | 142 624 km |
| 17 | 141 718 km |
| 18 | 145 970 km |
| 19 | 176 443 km |
| 20 | 175 736 km |
- 15 v
- 134 094 km8 940 km/v
- 20 v
- 175 736 km8 787 km/v
Mihin C1 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 3,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,4 vs. 3,6 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
C1 Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 22,9 / 14,8
-
Alusta ja kori 14,2 / 4,4
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 12,8 / 21,3
-
Ympäristöhaitat 2,6 / 4,9
-
Muut laitteet ja varusteet 0,8 / 1,0
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,8 / 1,0
-
Koeajo ja näkyvyys 0,7 / 0,6
-
Lisätarkastukset 0,6 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
- 3 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
Katsastushistoria vuosimalleittain
4 vuosimallia 6:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2006 | 46,7 % | 43,1 % | 165 |
| 2010 | 36,4 % | 33,2 % | 297 |
| 2011 | 25,8 % | 29,8 % | 283 |
| 2012 | 19,8 % | 26,8 % | 106 |
| 2013 | 15,4 % | 23,6 % | 156 |
| 2014 | 9,3 % | 20,0 % | 118 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
C1 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 4 Citroën C1 -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
29.1.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi HJTIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The stitching of the rear seat-belt buckles could be defective.This will impair the seat belts' protective function, increasing the risk of injury in the event of an accident.
-
4.1.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
It is possible that the glue that adheres the windowpane to the rear door could come loose. In this event the pane would be fixed at only one point and could drop onto the road.
-
8.7.2016: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null Part of the steering column assembly could fail, which could lead to loss of control of the vehicle.
-
20.3.2015: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null There is a risk of the front shock absorber rods breaking which could lead to loss of control of the vehicle and an accident.
C1 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2021 4 autoa
- 2019 19 autoa
- 2018 3 autoa
- 2017 4 autoa
- 2016 14 autoa
- 2015 35 autoa
- 2014 114 autoa · hylätty 9,3 %
- 2013 148 autoa · hylätty 15,4 %
- 2012 109 autoa · hylätty 19,8 %
- 2011 269 autoa · hylätty 25,8 %
- 2010 278 autoa · hylätty 36,4 %
- 2009 64 autoa
- 2008 22 autoa
- 2007 60 autoa
- 2006 143 autoa · hylätty 46,7 %
- 2005 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske C1 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Citroën C1
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.