Citroën · automalli
Citroën C4
Citroën C4 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 10 206 autoa. Keskimäärin ne ovat 12,6 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 166 261 km.
- Liikenteessä
- 10 206
- Keski-ikä
- 12,6 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 166 261 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 75 % autoista
Miten C4 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Citroën C4 -autoilla on ajettu keskimäärin 19 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: C4 on 17. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,8 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista C4 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 58 % autoista on automaattivaihteisia ja 65 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 58 %
- automaatteja, 42 % käsivalintaisia
- Teho
- 88 kW
- 120 hv tyypillisesti, valtaosa 74-100 kW
- Kokonaismassa
- 1 765 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,33 m
- pituus · leveys 1,79 m · korkeus 1,52 m
- Hybridit
- 3 %
- 0 % ladattavia, 3 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 50 %
-
1,2 l 37 %
-
2,0 l 10 %
-
1,4 l 2 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä C4 on yleisin
Päijät-Häme erottuu: siellä C4 on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 640 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 1 082 | 16 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 1 048 | 8 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 854 | 12 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 554 | 10 % yleisempi |
| Päijät-Häme | 541 | 42 % yleisempi |
C4 väreittäin
Yleisin väri on harmaa (23 %). Punainen on tällä mallilla 1,9 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 23 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 23 % (kaikki autot 12 %)
-
Valkoinen 17 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 14 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 12 % (kaikki autot 6 %)
-
Sininen 7 % (kaikki autot 13 %)
| 1931 | 1 autoa |
|---|---|
| 2004 | 51 autoa |
| 2005 | 899 autoa |
| 2006 | 738 autoa |
| 2007 | 778 autoa |
| 2008 | 603 autoa |
| 2009 | 212 autoa |
| 2010 | 290 autoa |
| 2011 | 778 autoa |
| 2012 | 631 autoa |
| 2013 | 443 autoa |
| 2014 | 495 autoa |
| 2015 | 633 autoa |
| 2016 | 576 autoa |
| 2017 | 269 autoa |
| 2018 | 393 autoa |
| 2019 | 326 autoa |
| 2020 | 174 autoa |
| 2021 | 441 autoa |
| 2022 | 405 autoa |
| 2023 | 479 autoa |
| 2024 | 207 autoa |
| 2025 | 308 autoa |
| 2026 | 76 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 7 619 (75 %)
-
Diesel 1 548 (15 %)
-
Sähkö 770 (8 %)
-
Hybridi 266 (3 %)
-
Kaasu 2 (0 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä C4 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 28 015 km |
|---|---|
| 4 | 59 723 km |
| 5 | 59 657 km |
| 6 | 76 354 km |
| 7 | 76 158 km |
| 8 | 91 552 km |
| 9 | 107 370 km |
| 10 | 121 586 km |
| 11 | 137 811 km |
| 12 | 167 989 km |
| 13 | 199 785 km |
| 14 | 172 326 km |
| 15 | 194 609 km |
| 16 | 182 437 km |
| 17 | 190 543 km |
| 18 | 232 944 km |
| 19 | 220 136 km |
| 20 | 218 467 km |
| 21 | 221 959 km |
| 22 | 244 038 km |
- 3 v
- 28 015 km9 338 km/v
- 5 v
- 59 657 km11 931 km/v
- 10 v
- 121 586 km12 159 km/v
- 15 v
- 194 609 km12 974 km/v
- 20 v
- 218 467 km10 923 km/v
Mihin C4 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,3 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
C4 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 31,4 / 21,2
-
Jarrujärjestelmät 18,9 / 16,2
-
Alusta ja kori 12,3 / 6,4
-
Ympäristöhaitat 8,8 / 6,1
-
Ohjauslaitteet 8,2 / 3,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,2 / 1,0
-
Muut laitteet ja varusteet 1,1 / 1,1
-
Koeajo ja näkyvyys 1,0 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 18:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2004 | 37,0 % | 34,2 % | 100 |
| 2005 | 53,9 % | 44,3 % | 1 071 |
| 2006 | 54,5 % | 43,1 % | 882 |
| 2007 | 53,3 % | 41,2 % | 937 |
| 2008 | 49,4 % | 39,7 % | 709 |
| 2009 | 45,1 % | 35,9 % | 266 |
| 2010 | 45,1 % | 33,2 % | 346 |
| 2011 | 41,5 % | 29,8 % | 841 |
| 2012 | 38,7 % | 26,8 % | 679 |
| 2013 | 36,9 % | 23,6 % | 450 |
| 2014 | 39,0 % | 20,0 % | 516 |
| 2015 | 33,4 % | 17,8 % | 673 |
| 2016 | 33,0 % | 17,4 % | 470 |
| 2017 | 18,7 % | 12,5 % | 219 |
| 2018 | 15,5 % | 9,5 % | 283 |
| 2019 | 20,7 % | 10,7 % | 251 |
| 2020 | 11,5 % | 6,8 % | 165 |
| 2021 | 8,4 % | 8,2 % | 321 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
C4 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 58 Citroën C4 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 13 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
27.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi GW6
Koskee autoja, jotka on valmistettu 22.2.2024 ja 22.11.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
There is insufficient clearance (< 10 mm), between the tube of the petrol particulate filter and the terminal protection cap of the 48 V belt-driven starter alternator. In wet conditions, the insufficient clearance and contact between these components can lead to water infiltration, causing an electric arc which may trigger a thermal event, such as overheating. There is a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
23.1.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi GR9
Koskee autoja, jotka on valmistettu 26.1.2023 ja 24.2.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The rear axle that does not meet specifications may develop cracks and fracture, leading to reduced vehicle control and increasing the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.9.2025: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi GK2
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.12.2017 ja 6.10.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The malfunction indicator light (MIL) may fail to illuminate if the diagnostic system of the Selective Catalytic Reduction (SCR) and/or the diesel particulate filter (DPF) malfunctions after a fault code has appeared. This could cause the vehicle to operate without the required warning, and resulting in emissions above the regulatory limits. The product does not comply with the Regulation on type-approval of motor vehicles with respect to emissions from light passenger and commercial vehicles (Euro 5 and Euro 6) and on access to vehicle repair and maintenance information.
-
15.8.2025: Palovaara Valmistajan koodi GJ6
Koskee autoja, jotka on valmistettu 11.1.2023 ja 22.4.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The vehicle may have a fuel leak in the high-pressure hose, between the high-pressure pump and the rail, because of loose nuts. This may cause a fire in the vehicle. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
15.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi GM3Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The airbag may deteriorate over time and if deployed, excessive internal pressure may cause the inflator body to burst and metal fragments could pass through the cushion material causing injury to occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
15.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi GM3Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The airbag may deteriorate over time and if deployed, excessive internal pressure may cause the inflator body to burst and metal fragments could pass through the cushion material causing injury to occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
C4 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 76 autoa
- 2025 308 autoa
- 2024 207 autoa
- 2023 479 autoa
- 2022 405 autoa
- 2021 441 autoa · hylätty 8,4 %
- 2020 174 autoa · hylätty 11,5 %
- 2019 326 autoa · hylätty 20,7 %
- 2018 393 autoa · hylätty 15,5 %
- 2017 269 autoa · hylätty 18,7 %
- 2016 576 autoa · hylätty 33,0 %
- 2015 633 autoa · hylätty 33,4 %
- 2014 495 autoa · hylätty 39,0 %
- 2013 443 autoa · hylätty 36,9 %
- 2012 631 autoa · hylätty 38,7 %
- 2011 778 autoa · hylätty 41,5 %
- 2010 290 autoa · hylätty 45,1 %
- 2009 212 autoa · hylätty 45,1 %
- 2008 603 autoa · hylätty 49,4 %
- 2007 778 autoa · hylätty 53,3 %
- 2006 738 autoa · hylätty 54,5 %
- 2005 899 autoa · hylätty 53,9 %
- 2004 51 autoa · hylätty 37,0 %
- 1931 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske C4 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
C4 listoilla
- Vikaherkimmät 10-vuotiaat autot (sija 18)
- Vikaherkimmät dieselautot (sija 18)
Muistutus: Citroën C4
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.