Citroën · automalli
Citroën C5
Suomen liikenteessä on 6 818 Citroën C5 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 18,0 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (67 %).
- Liikenteessä
- 6 818
- Keski-ikä
- 18,0 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 258 776 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 67 % autoista
Miten C5 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Citroën C5 -autoilla on ajettu keskimäärin 3 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: C5 on 19. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,5 vuotta vanhempia kuin luokan autot (15,5 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista C5 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 69 % autoista on automaattivaihteisia ja 79 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 69 %
- automaatteja, 31 % käsivalintaisia
- Teho
- 103 kW
- 140 hv tyypillisesti, valtaosa 85-120 kW
- Kokonaismassa
- 2 040 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,76 m
- pituus · leveys 1,78 m · korkeus 1,48 m
- Hybridit
- 4 %
- 4 % ladattavia, 0 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 68 %
-
1,6 l 19 %
-
1,7 l 9 %
-
2,2 l 2 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä C5 on yleisin
Pohjois-Pohjanmaa erottuu: siellä C5 on suhteessa 1,6 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 260 | 32 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 810 | 59 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 696 | 7 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 555 | 11 % harvinaisempi |
| Pohjois-Savo | 463 | 49 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 350 | yhtä yleinen |
C5 väreittäin
Yleisin väri on harmaa (38 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 2,1 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 38 % (kaikki autot 22 %)
-
Ruskea tai beige 13 % (kaikki autot 6 %)
-
Musta 13 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 10 % (kaikki autot 12 %)
-
Valkoinen 10 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 8 % (kaikki autot 13 %)
| 2001 | 171 autoa |
|---|---|
| 2002 | 340 autoa |
| 2003 | 491 autoa |
| 2004 | 545 autoa |
| 2005 | 699 autoa |
| 2006 | 815 autoa |
| 2007 | 534 autoa |
| 2008 | 654 autoa |
| 2009 | 419 autoa |
| 2010 | 429 autoa |
| 2011 | 385 autoa |
| 2012 | 372 autoa |
| 2013 | 264 autoa |
| 2014 | 179 autoa |
| 2015 | 74 autoa |
| 2016 | 111 autoa |
| 2017 | 25 autoa |
| 2022 | 186 autoa |
| 2023 | 96 autoa |
| 2024 | 13 autoa |
| 2025 | 16 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 4 580 (67 %)
-
Diesel 1 979 (29 %)
-
Hybridi 250 (4 %)
-
Kaasu 7 (0 %)
-
Etanoli 2 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä C5 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 69 841 km |
|---|---|
| 9 | 209 684 km |
| 10 | 192 890 km |
| 11 | 205 558 km |
| 12 | 215 097 km |
| 13 | 231 721 km |
| 14 | 223 372 km |
| 15 | 253 553 km |
| 16 | 269 876 km |
| 17 | 277 823 km |
| 18 | 289 237 km |
| 19 | 270 966 km |
| 20 | 264 471 km |
| 21 | 272 697 km |
| 22 | 254 684 km |
| 23 | 271 381 km |
| 24 | 284 637 km |
| 25 | 293 048 km |
- 10 v
- 192 890 km19 289 km/v
- 15 v
- 253 553 km16 904 km/v
- 20 v
- 264 471 km13 224 km/v
Mihin C5 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 1,9 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,0 vs. 8,7 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
C5 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 31,1 / 24,8
-
Jarrujärjestelmät 24,0 / 19,9
-
Ohjauslaitteet 8,0 / 4,2
-
Ympäristöhaitat 7,1 / 7,7
-
Koeajo ja näkyvyys 1,0 / 0,8
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,0 / 1,2
-
Alusta ja kori 1,0 / 8,7
-
Muut laitteet ja varusteet 1,0 / 1,4
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
2 vuosimallia 14:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 48,8 % | 36,4 % | 1 839 |
| 2003 | 45,7 % | 42,2 % | 816 |
| 2004 | 45,5 % | 43,7 % | 762 |
| 2005 | 48,0 % | 44,3 % | 834 |
| 2006 | 47,2 % | 43,1 % | 931 |
| 2007 | 49,7 % | 41,2 % | 628 |
| 2008 | 37,8 % | 39,7 % | 767 |
| 2009 | 34,9 % | 35,9 % | 504 |
| 2010 | 35,3 % | 33,2 % | 536 |
| 2011 | 32,0 % | 29,8 % | 444 |
| 2012 | 30,5 % | 26,8 % | 443 |
| 2013 | 24,7 % | 23,6 % | 295 |
| 2014 | 27,4 % | 20,0 % | 208 |
| 2016 | 22,3 % | 11,6 % | 103 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
C5 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 7 Citroën C5 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 2 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
15.8.2025: Palovaara Valmistajan koodi GJ6
Koskee autoja, jotka on valmistettu 11.1.2023 ja 22.4.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The vehicle may have a fuel leak in the high-pressure hose, between the high-pressure pump and the rail, because of loose nuts. This may cause a fire in the vehicle. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.1.2025: Palovaara Valmistajan koodi NM7
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.2.2023 ja 14.9.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a weakness in the crimping interface of the quick coupling connector fitted to the high-pressure fuel pump, a leak may occur in the fuel pipe within the engine compartment. This can result in the vehicle catching fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
31.3.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi JGT
Koskee autoja, jotka on valmistettu 25.8.2021 ja 6.12.2021 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The front left wheel mounting bolts may not be properly tightened, which can cause a loss of vehicle control while driving, creating a risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.11.2022: Palovaara Valmistajan koodi JKH
Koskee autoja, jotka on valmistettu 22.2.2022 ja 7.6.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A faulty rubber hose may leak fuel which can reach hot parts of the vehicle and create a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.7.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null The power terminal on the starter is incorrectly positioned which could result in the electric starter cable being in contact with the exhaust gas recirculation valve. This could lead to wear of the insulation of the electric starter cable and the risk of a short-circuit occurring.
-
19.8.2016: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null The driver's airbag may not deploy properly in the event of an accident due to the possible failure of one of its components.
C5 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2025 16 autoa
- 2024 13 autoa
- 2023 96 autoa
- 2022 186 autoa
- 2017 25 autoa
- 2016 111 autoa · hylätty 22,3 %
- 2015 74 autoa
- 2014 179 autoa · hylätty 27,4 %
- 2013 264 autoa · hylätty 24,7 %
- 2012 372 autoa · hylätty 30,5 %
- 2011 385 autoa · hylätty 32,0 %
- 2010 429 autoa · hylätty 35,3 %
- 2009 419 autoa · hylätty 34,9 %
- 2008 654 autoa · hylätty 37,8 %
- 2007 534 autoa · hylätty 49,7 %
- 2006 815 autoa · hylätty 47,2 %
- 2005 699 autoa · hylätty 48,0 %
- 2004 545 autoa · hylätty 45,5 %
- 2003 491 autoa · hylätty 45,7 %
- 2002 340 autoa · hylätty 48,8 %
- 2001 171 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske C5 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Citroën C5
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.