Ford · automalli
Ford C-Max
Suomen liikenteessä on 4 563 Ford C-Max -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 12,5 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (57 %).
- Liikenteessä
- 4 563
- Keski-ikä
- 12,5 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 198 839 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 57 % autoista
Miten C-Max vertautuu muihin
- Ajomäärä: Ford C-Max -autoilla on ajettu suunnilleen saman verran kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: C-Max on 5. yleisin malli 53 mallin joukossa luokassa tila-auto.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,4 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,9 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista C-Max -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 19 % autoista on automaattivaihteisia ja 81 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 19 %
- automaatteja, 81 % käsivalintaisia
- Teho
- 92 kW
- 125 hv tyypillisesti, valtaosa 85-110 kW
- Kokonaismassa
- 1 915 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,49 m
- pituus · leveys 1,83 m · korkeus 1,63 m
- 7 paikkaa
- 24 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 37 %
-
1,0 l 31 %
-
2,0 l 16 %
-
1,5 l 11 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä C-Max on yleisin
Satakunta erottuu: siellä C-Max on suhteessa 1,8 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 085 | 12 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 619 | 42 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 506 | 21 % yleisempi |
| Satakunta | 351 | 76 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 253 | 26 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 203 | 10 % harvinaisempi |
C-Max väreittäin
Yleisin väri on harmaa (34 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 1,8 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 34 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 19 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 12 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 12 % (kaikki autot 6 %)
-
Musta 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 11 % (kaikki autot 12 %)
| 2006 | 1 autoa |
|---|---|
| 2007 | 5 autoa |
| 2008 | 80 autoa |
| 2009 | 120 autoa |
| 2010 | 214 autoa |
| 2011 | 902 autoa |
| 2012 | 660 autoa |
| 2013 | 500 autoa |
| 2014 | 406 autoa |
| 2015 | 418 autoa |
| 2016 | 462 autoa |
| 2017 | 405 autoa |
| 2018 | 288 autoa |
| 2019 | 102 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 2 622 (57 %)
-
Diesel 1 766 (39 %)
-
Etanoli 146 (3 %)
-
Kaasu 17 (0 %)
-
Hybridi 12 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä C-Max -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 7 | 88 202 km |
|---|---|
| 8 | 104 377 km |
| 9 | 133 852 km |
| 10 | 164 414 km |
| 11 | 176 516 km |
| 12 | 194 091 km |
| 13 | 207 392 km |
| 14 | 240 599 km |
| 15 | 248 326 km |
| 16 | 225 024 km |
| 17 | 236 369 km |
| 18 | 263 338 km |
- 10 v
- 164 414 km16 441 km/v
- 15 v
- 248 326 km16 555 km/v
Mihin C-Max kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 1,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,8 vs. 1,9 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
C-Max Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 17,0 / 17,8
-
Jarrujärjestelmät 12,0 / 10,9
-
Ympäristöhaitat 4,0 / 3,2
-
Ohjauslaitteet 1,7 / 2,9
-
Alusta ja kori 0,8 / 1,9
-
Muut laitteet ja varusteet 0,5 / 0,7
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,4 / 0,8
-
Ajoneuvon tunnistus 0,3 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
10 vuosimallia 11:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2008 | 48,0 % | 39,7 % | 100 |
| 2009 | 35,3 % | 35,9 % | 133 |
| 2010 | 28,4 % | 33,2 % | 236 |
| 2011 | 25,1 % | 29,8 % | 994 |
| 2012 | 26,5 % | 26,8 % | 735 |
| 2013 | 23,6 % | 23,6 % | 548 |
| 2014 | 16,2 % | 20,0 % | 450 |
| 2015 | 17,7 % | 17,8 % | 440 |
| 2016 | 12,6 % | 17,4 % | 397 |
| 2017 | 8,1 % | 12,5 % | 270 |
| 2018 | 6,8 % | 12,6 % | 162 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
C-Max takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 11 Ford C-Max -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 2 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
18.9.2026: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi 24E06
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.5.2014 ja 4.10.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The diesel particulate filter (DPF) may be cracked on 2.0 l EcoBlue Diesel and 1.5 l EcoBlue vehicles. This could cause the vehicles to fail the legally required roadworthiness test, as exhaust emissions of soot may be above the authorised limit. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
26.1.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 17S45
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.7.2014 ja 19.10.2015 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The engine control unit does not correctly detect overheating, which can allow the engine to overheat, leading to a leak of engine oil. Leaking oil can drop onto the road and create a risk of injuries to other road traffic participants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
6.12.2019: Palovaara ja loukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The clutch pressure plate may break while the vehicle is in motion. This may lead to a malfunction of the transmission and to increased risk of the engine catching fire.
-
1.11.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The anchorage bolts on the seatbelts may not have been tightened with the correct torque. This may result in loss of the seatbelts' retaining function, increasing the risk of injuries in the event of an accident.
-
11.1.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The clutch pressure plate may break. This may result in reduced vehicle performance.
-
20.7.2018: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The clutch pressure plate may break. If this happens while the vehicle is in motion, propulsion may be lost.
C-Max vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2019 102 autoa
- 2018 288 autoa · hylätty 6,8 %
- 2017 405 autoa · hylätty 8,1 %
- 2016 462 autoa · hylätty 12,6 %
- 2015 418 autoa · hylätty 17,7 %
- 2014 406 autoa · hylätty 16,2 %
- 2013 500 autoa · hylätty 23,6 %
- 2012 660 autoa · hylätty 26,5 %
- 2011 902 autoa · hylätty 25,1 %
- 2010 214 autoa · hylätty 28,4 %
- 2009 120 autoa · hylätty 35,3 %
- 2008 80 autoa · hylätty 48,0 %
- 2007 5 autoa
- 2006 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske C-Max -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Ford C-Max
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.