Toyota · automalli
Toyota Corolla Verso
Suomen liikenteessä on 15 575 Toyota Corolla Verso -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 17,0 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (82 %).
- Liikenteessä
- 15 575
- Keski-ikä
- 17,0 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 255 737 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 82 % autoista
Miten Corolla Verso vertautuu muihin
- Ajomäärä: Toyota Corolla Verso -autoilla on ajettu keskimäärin 5 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Corolla Verso on 1. yleisin malli 53 mallin joukossa luokassa tila-auto.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,1 vuotta vanhempia kuin luokan autot (14,9 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Corolla Verso -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 38 % autoista on automaattivaihteisia ja 28 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 38 %
- automaatteja, 62 % käsivalintaisia
- Teho
- 95 kW
- 129 hv tyypillisesti, valtaosa 73-108 kW
- Kokonaismassa
- 2 035 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,37 m
- pituus · leveys 1,77 m · korkeus 1,62 m
- 7 paikkaa
- 47 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
1,8 l 47 %
-
1,6 l 24 %
-
1,3 l 13 %
-
2,2 l 10 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Corolla Verso on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Corolla Verso on yleisin maakunnassa Etelä-Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,5-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 3 446 | 19 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 1 615 | 14 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 1 483 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 1 297 | 11 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 963 | 25 % yleisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 961 | 47 % yleisempi |
Corolla Verso väreittäin
Yleisin väri on hopea (29 %).
-
Hopea 29 % (kaikki autot 7 %)
-
Harmaa 17 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 17 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 11 % (kaikki autot 12 %)
-
Valkoinen 7 % (kaikki autot 17 %)
| 2002 | 397 autoa |
|---|---|
| 2003 | 637 autoa |
| 2004 | 1 010 autoa |
| 2005 | 1 339 autoa |
| 2006 | 1 365 autoa |
| 2007 | 1 200 autoa |
| 2008 | 1 161 autoa |
| 2009 | 1 198 autoa |
| 2010 | 1 162 autoa |
| 2011 | 1 684 autoa |
| 2012 | 1 457 autoa |
| 2013 | 1 040 autoa |
| 2014 | 768 autoa |
| 2015 | 499 autoa |
| 2016 | 328 autoa |
| 2017 | 279 autoa |
| 2018 | 50 autoa |
| 2025 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 12 783 (82 %)
-
Diesel 2 788 (18 %)
-
Kaasu 4 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Corolla Verso -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 8 | 108 713 km |
|---|---|
| 9 | 143 574 km |
| 10 | 165 781 km |
| 11 | 171 708 km |
| 12 | 185 070 km |
| 13 | 196 652 km |
| 14 | 203 255 km |
| 15 | 215 375 km |
| 16 | 269 445 km |
| 17 | 286 014 km |
| 18 | 297 743 km |
| 19 | 297 840 km |
| 20 | 299 396 km |
| 21 | 312 960 km |
| 22 | 302 710 km |
| 23 | 284 643 km |
| 24 | 297 942 km |
- 10 v
- 165 781 km16 578 km/v
- 15 v
- 215 375 km14 358 km/v
- 20 v
- 299 396 km14 970 km/v
Mihin Corolla Verso kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,6 vs. 3,9 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Corolla Verso Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 14,7 / 17,3
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 9,5 / 22,9
-
Alusta ja kori 7,1 / 6,7
-
Ympäristöhaitat 3,6 / 6,4
-
Ajoneuvon tunnistus 2,4 / 0,7
-
Muut laitteet ja varusteet 1,2 / 1,2
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,0 / 1,1
-
Ohjauslaitteet 0,6 / 3,9
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
15 vuosimallia 16:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 31,1 % | 36,4 % | 843 |
| 2003 | 46,2 % | 42,2 % | 769 |
| 2004 | 39,3 % | 43,7 % | 1 133 |
| 2005 | 37,9 % | 44,3 % | 1 421 |
| 2006 | 35,6 % | 43,1 % | 1 457 |
| 2007 | 33,3 % | 41,2 % | 1 285 |
| 2008 | 25,6 % | 39,7 % | 1 245 |
| 2009 | 26,3 % | 35,9 % | 1 286 |
| 2010 | 28,6 % | 33,2 % | 1 206 |
| 2011 | 21,3 % | 29,8 % | 1 769 |
| 2012 | 18,6 % | 26,8 % | 1 521 |
| 2013 | 15,8 % | 23,6 % | 1 055 |
| 2014 | 8,5 % | 20,0 % | 799 |
| 2015 | 6,9 % | 17,8 % | 493 |
| 2016 | 7,9 % | 17,4 % | 253 |
| 2017 | 3,0 % | 12,5 % | 231 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Corolla Verso takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 3 Toyota Corolla Verso -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
2.4.2021: Palovaara Valmistajan koodi 21SMD-029Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to insufficient durability, the Exhaust Gas Recirculation (EGR) cooler may develop an internal coolant leak which could create smouldering deposits inside the EGR cooler and the intake manifold.This may result in localised thermal damage in the intake system, which might lead to engine power reduction and to increased risk of fire.
-
23.11.2018: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The airbag control module for the supplemental restraint system (SRS ECU) has been assembled with application-specific integrated circuits (ASICs) that are susceptible to internal shorting when exposed to high inductive electrical noise from various vehicle electrical components. If this occurs, there is a possibility that the ASIC could become damaged, leading to the airbag(s) and/or seat belt pretensioners being deactivated or deploying inadvertently.
-
3.11.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null In the event of deployment, the driver and/or passenger airbags may not function as intended. There is consequently an increased risk of injury in the event of an accident.
Corolla Verso vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2025 1 autoa
- 2018 50 autoa
- 2017 279 autoa · hylätty 3,0 %
- 2016 328 autoa · hylätty 7,9 %
- 2015 499 autoa · hylätty 6,9 %
- 2014 768 autoa · hylätty 8,5 %
- 2013 1 040 autoa · hylätty 15,8 %
- 2012 1 457 autoa · hylätty 18,6 %
- 2011 1 684 autoa · hylätty 21,3 %
- 2010 1 162 autoa · hylätty 28,6 %
- 2009 1 198 autoa · hylätty 26,3 %
- 2008 1 161 autoa · hylätty 25,6 %
- 2007 1 200 autoa · hylätty 33,3 %
- 2006 1 365 autoa · hylätty 35,6 %
- 2005 1 339 autoa · hylätty 37,9 %
- 2004 1 010 autoa · hylätty 39,3 %
- 2003 637 autoa · hylätty 46,2 %
- 2002 397 autoa · hylätty 31,1 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske Corolla Verso -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Corolla Verso muihin
Corolla Verso listoilla
- Luotettavimmat 7-vuotiaat autot (sija 3)
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 6)
Muistutus: Toyota Corolla Verso
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.