Kia · automalli
Kia Venga
Suomen liikenteessä on 3 785 Kia Venga -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 12,8 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (93 %).
- Liikenteessä
- 3 785
- Keski-ikä
- 12,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 134 479 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 93 % autoista
Miten Venga vertautuu muihin
- Ajomäärä: Kia Venga -autoilla on ajettu keskimäärin 34 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Venga on 6. yleisin malli 53 mallin joukossa luokassa tila-auto.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,1 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,9 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Venga -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 34 % autoista on automaattivaihteisia ja 7 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 34 %
- automaatteja, 66 % käsivalintaisia
- Teho
- 66 kW
- 90 hv tyypillisesti, valtaosa 66-92 kW
- Kokonaismassa
- 1 710 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,07 m
- pituus · leveys 1,77 m · korkeus 1,60 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,4 l 59 %
-
1,6 l 41 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Venga on yleisin
Kanta-Häme erottuu: siellä Venga on suhteessa 1,9 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 887 | 14 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 479 | 33 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 477 | 38 % yleisempi |
| Kanta-Häme | 243 | 90 % yleisempi |
| Kymenlaakso | 194 | 62 % yleisempi |
| Satakunta | 190 | 15 % yleisempi |
Venga väreittäin
Yleisin väri on hopea (25 %).
-
Hopea 25 % (kaikki autot 7 %)
-
Punainen 17 % (kaikki autot 12 %)
-
Valkoinen 12 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 11 % (kaikki autot 6 %)
-
Musta 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 11 % (kaikki autot 13 %)
| 2010 | 275 autoa |
|---|---|
| 2011 | 1 025 autoa |
| 2012 | 571 autoa |
| 2013 | 405 autoa |
| 2014 | 334 autoa |
| 2015 | 350 autoa |
| 2016 | 384 autoa |
| 2017 | 273 autoa |
| 2018 | 166 autoa |
| 2019 | 2 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 3 518 (93 %)
-
Diesel 267 (7 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Venga -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 8 | 71 399 km |
|---|---|
| 9 | 82 071 km |
| 10 | 101 360 km |
| 11 | 110 974 km |
| 12 | 114 958 km |
| 13 | 145 710 km |
| 14 | 153 037 km |
| 15 | 158 847 km |
| 16 | 179 183 km |
- 10 v
- 101 360 km10 136 km/v
- 15 v
- 158 847 km10 590 km/v
Mihin Venga kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 4,1 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,5 vs. 1,8 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Venga Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 13,4 / 11,1
-
Ohjauslaitteet 12,2 / 3,0
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 9,6 / 18,2
-
Ympäristöhaitat 2,5 / 3,2
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 0,8
-
Muut laitteet ja varusteet 0,6 / 0,7
-
Alusta ja kori 0,5 / 1,8
-
Ajoneuvon tunnistus 0,4 / 0,5
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
- 3 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
Katsastushistoria vuosimalleittain
4 vuosimallia 9:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2010 | 35,6 % | 33,2 % | 281 |
| 2011 | 32,1 % | 29,8 % | 1 095 |
| 2012 | 31,3 % | 26,8 % | 600 |
| 2013 | 24,2 % | 23,6 % | 422 |
| 2014 | 13,6 % | 20,0 % | 345 |
| 2015 | 12,2 % | 17,8 % | 360 |
| 2016 | 10,4 % | 17,4 % | 317 |
| 2017 | 8,6 % | 12,5 % | 233 |
| 2018 | 10,7 % | 9,5 % | 103 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Venga takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmässä ei ole Kia Venga -mallia koskevia henkilöautojen takaisinkutsuja vuoden 2015 jälkeen.
Venga vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2019 2 autoa
- 2018 166 autoa · hylätty 10,7 %
- 2017 273 autoa · hylätty 8,6 %
- 2016 384 autoa · hylätty 10,4 %
- 2015 350 autoa · hylätty 12,2 %
- 2014 334 autoa · hylätty 13,6 %
- 2013 405 autoa · hylätty 24,2 %
- 2012 571 autoa · hylätty 31,3 %
- 2011 1 025 autoa · hylätty 32,1 %
- 2010 275 autoa · hylätty 35,6 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske Venga -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Kia Venga
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.