Volkswagen · automalli
Volkswagen Touran
Suomen liikenteessä on 8 493 Volkswagen Touran -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 13,6 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (58 %).
- Liikenteessä
- 8 493
- Keski-ikä
- 13,6 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 234 655 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 58 % autoista
Miten Touran vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volkswagen Touran -autoilla on ajettu keskimäärin 14 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Touran on 3. yleisin malli 53 mallin joukossa luokassa tila-auto.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,3 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,9 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Touran -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 63 % autoista on automaattivaihteisia ja 97 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 63 %
- automaatteja, 38 % käsivalintaisia
- Teho
- 103 kW
- 140 hv tyypillisesti, valtaosa 77-110 kW
- Kokonaismassa
- 2 200 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,49 m
- pituus · leveys 1,79 m · korkeus 1,67 m
- 7 paikkaa
- 54 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
1,4 l 34 %
-
1,6 l 27 %
-
2,0 l 15 %
-
1,9 l 9 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Touran on yleisin
Touran on jakautunut maakuntiin suunnilleen samoin kuin henkilöautot yleensä.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 553 | 11 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 877 | 14 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 818 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 570 | 10 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 438 | yhtä yleinen |
| Satakunta | 423 | 15 % yleisempi |
Touran väreittäin
Yleisin väri on harmaa (28 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 1,8 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 28 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 18 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 15 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 11 % (kaikki autot 6 %)
-
Punainen 7 % (kaikki autot 12 %)
| 2003 | 113 autoa |
|---|---|
| 2004 | 270 autoa |
| 2005 | 288 autoa |
| 2006 | 268 autoa |
| 2007 | 812 autoa |
| 2008 | 532 autoa |
| 2009 | 306 autoa |
| 2010 | 364 autoa |
| 2011 | 838 autoa |
| 2012 | 501 autoa |
| 2013 | 533 autoa |
| 2014 | 458 autoa |
| 2015 | 464 autoa |
| 2016 | 803 autoa |
| 2017 | 683 autoa |
| 2018 | 465 autoa |
| 2019 | 382 autoa |
| 2020 | 171 autoa |
| 2021 | 131 autoa |
| 2022 | 59 autoa |
| 2023 | 40 autoa |
| 2024 | 9 autoa |
| 2025 | 3 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 4 887 (58 %)
-
Diesel 3 266 (38 %)
-
Kaasu 340 (4 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Touran -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 103 648 km |
|---|---|
| 5 | 89 914 km |
| 6 | 120 337 km |
| 7 | 129 791 km |
| 8 | 156 778 km |
| 9 | 168 053 km |
| 10 | 192 612 km |
| 11 | 213 086 km |
| 12 | 242 501 km |
| 13 | 242 691 km |
| 14 | 244 321 km |
| 15 | 260 445 km |
| 16 | 274 435 km |
| 17 | 284 984 km |
| 18 | 288 528 km |
| 19 | 286 395 km |
| 20 | 308 818 km |
| 21 | 328 766 km |
| 22 | 321 228 km |
| 23 | 327 008 km |
- 5 v
- 89 914 km17 983 km/v
- 10 v
- 192 612 km19 261 km/v
- 15 v
- 260 445 km17 363 km/v
- 20 v
- 308 818 km15 441 km/v
Mihin Touran kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 2,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,0 vs. 3,3 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Touran Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 22,9 / 19,8
-
Jarrujärjestelmät 16,7 / 14,0
-
Alusta ja kori 10,6 / 4,8
-
Ympäristöhaitat 9,7 / 5,0
-
Muut laitteet ja varusteet 2,0 / 1,0
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,1 / 0,9
-
Koeajo ja näkyvyys 1,0 / 0,6
-
Ohjauslaitteet 1,0 / 3,3
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
5 vuosimallia 19:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 41,5 % | 42,2 % | 212 |
| 2004 | 54,2 % | 43,7 % | 424 |
| 2005 | 56,3 % | 44,3 % | 348 |
| 2006 | 49,2 % | 43,1 % | 315 |
| 2007 | 49,0 % | 41,2 % | 930 |
| 2008 | 48,8 % | 39,7 % | 621 |
| 2009 | 39,7 % | 35,9 % | 340 |
| 2010 | 37,8 % | 33,2 % | 415 |
| 2011 | 34,3 % | 29,8 % | 924 |
| 2012 | 34,8 % | 26,8 % | 554 |
| 2013 | 33,8 % | 23,6 % | 562 |
| 2014 | 30,7 % | 20,0 % | 492 |
| 2015 | 25,8 % | 17,8 % | 473 |
| 2016 | 17,3 % | 17,4 % | 637 |
| 2017 | 26,1 % | 17,2 % | 203 |
| 2018 | 19,6 % | 12,6 % | 199 |
| 2019 | 9,6 % | 10,7 % | 303 |
| 2020 | 2,9 % | 6,8 % | 139 |
| 2021 | 4,9 % | 8,2 % | 103 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Touran takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 14 Volkswagen Touran -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 2 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.10.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 48VS
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.9.2013 ja 1.7.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Moisture ingress could lead to corrosion of a steering rack bolt, which may result in a fracture of the bolt and a loss of steering capability, increasing the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.4.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 72N8
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.8.2023 ja 13.6.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Individual bolted connections on the front or rear seating may not have been tightened to the correct torque. Incorrectly fitted bolted connections can affect the seats’ ability to restrain passengers in the event of an accident. This increases the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.7.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 42M9
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.4.2023 ja 20.4.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Two rear left wheel bearing housings may be defective. They can fail and affect the stability of the vehicle, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.6.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 20DP
Koskee autoja, jotka on valmistettu 7.9.2005 ja 21.5.2015 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The thickness of the gas tank walls could be reduced to below the requirements, by corrosion. Gas tanks may burst, increasing the risk of injury. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
26.2.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 46i6Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to a manufacturing error, the brake-pedal plate may not have been adequately welded and could become completely detached when the brake pedal is suddenly applied. As a result, the application of the brakes will be impaired, increasing the risk of an accident.
-
19.2.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 48P6Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to a manufacturing error, the belt-pulley securing ring of the steering system may not be fully engaged. As a result, the securing ring may become detached and subsequently jam with surrounding components, leading to possible locking of the steering system.
Touran vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2025 3 autoa
- 2024 9 autoa
- 2023 40 autoa
- 2022 59 autoa
- 2021 131 autoa · hylätty 4,9 %
- 2020 171 autoa · hylätty 2,9 %
- 2019 382 autoa · hylätty 9,6 %
- 2018 465 autoa · hylätty 19,6 %
- 2017 683 autoa · hylätty 26,1 %
- 2016 803 autoa · hylätty 17,3 %
- 2015 464 autoa · hylätty 25,8 %
- 2014 458 autoa · hylätty 30,7 %
- 2013 533 autoa · hylätty 33,8 %
- 2012 501 autoa · hylätty 34,8 %
- 2011 838 autoa · hylätty 34,3 %
- 2010 364 autoa · hylätty 37,8 %
- 2009 306 autoa · hylätty 39,7 %
- 2008 532 autoa · hylätty 48,8 %
- 2007 812 autoa · hylätty 49,0 %
- 2006 268 autoa · hylätty 49,2 %
- 2005 288 autoa · hylätty 56,3 %
- 2004 270 autoa · hylätty 54,2 %
- 2003 113 autoa · hylätty 41,5 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske Touran -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Volkswagen Touran
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.