Mercedes-Benz · automalli
Mercedes-Benz B-sarja
Suomen liikenteessä on 7 035 Mercedes-Benz B-sarja -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 12,8 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (58 %).
- Liikenteessä
- 7 035
- Keski-ikä
- 12,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 170 697 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 58 % autoista
Miten B-sarja vertautuu muihin
- Ajomäärä: Mercedes-Benz B-sarja -autoilla on ajettu keskimäärin 14 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: B-sarja on 4. yleisin malli 53 mallin joukossa luokassa tila-auto.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,1 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,9 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista B-sarja -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 75 % autoista on automaattivaihteisia ja 84 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 75 %
- automaatteja, 25 % käsivalintaisia
- Teho
- 90 kW
- 122 hv tyypillisesti, valtaosa 80-118 kW
- Kokonaismassa
- 1 960 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,43 m
- pituus · leveys 1,79 m · korkeus 1,57 m
- Hybridit
- 7 %
- 6 % ladattavia, 0 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 34 %
-
2,0 l 23 %
-
1,3 l 13 %
-
1,7 l 12 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä B-sarja on yleisin
Varsinais-Suomi erottuu: siellä B-sarja on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 198 | 15 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 888 | 38 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 760 | 14 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 398 | 24 % harvinaisempi |
| Satakunta | 330 | 7 % yleisempi |
| Päijät-Häme | 320 | 22 % yleisempi |
B-sarja väreittäin
Yleisin väri on harmaa (30 %). Musta on tällä mallilla 1,5 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 30 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 25 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 21 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 9 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 8 % (kaikki autot 13 %)
-
Ruskea tai beige 4 % (kaikki autot 6 %)
| 2005 | 229 autoa |
|---|---|
| 2006 | 336 autoa |
| 2007 | 231 autoa |
| 2008 | 366 autoa |
| 2009 | 366 autoa |
| 2010 | 386 autoa |
| 2011 | 331 autoa |
| 2012 | 852 autoa |
| 2013 | 722 autoa |
| 2014 | 579 autoa |
| 2015 | 616 autoa |
| 2016 | 487 autoa |
| 2017 | 279 autoa |
| 2018 | 274 autoa |
| 2019 | 391 autoa |
| 2020 | 210 autoa |
| 2021 | 188 autoa |
| 2022 | 110 autoa |
| 2023 | 59 autoa |
| 2024 | 22 autoa |
| 2025 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 4 103 (58 %)
-
Diesel 1 985 (28 %)
-
Hybridi 459 (7 %)
-
Kaasu 348 (5 %)
-
Sähkö 140 (2 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä B-sarja -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 3 | 44 672 km |
|---|---|
| 4 | 54 900 km |
| 5 | 56 755 km |
| 6 | 75 077 km |
| 7 | 74 918 km |
| 8 | 97 533 km |
| 9 | 114 767 km |
| 10 | 127 242 km |
| 11 | 145 856 km |
| 12 | 162 674 km |
| 13 | 179 154 km |
| 14 | 201 868 km |
| 15 | 194 843 km |
| 16 | 222 577 km |
| 17 | 229 507 km |
| 18 | 248 488 km |
| 19 | 247 595 km |
| 20 | 258 917 km |
| 21 | 228 151 km |
- 3 v
- 44 672 km14 891 km/v
- 5 v
- 56 755 km11 351 km/v
- 10 v
- 127 242 km12 724 km/v
- 15 v
- 194 843 km12 990 km/v
- 20 v
- 258 917 km12 946 km/v
Mihin B-sarja kaatuu katsastuksessa
Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,9 vs. 4,0 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
B-sarja Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 16,0 / 18,8
-
Jarrujärjestelmät 14,3 / 12,9
-
Ympäristöhaitat 3,6 / 4,5
-
Ohjauslaitteet 2,0 / 3,1
-
Muut laitteet ja varusteet 1,3 / 0,9
-
Alusta ja kori 0,9 / 4,0
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,3 / 0,8
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
11 vuosimallia 17:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2005 | 40,0 % | 44,3 % | 270 |
| 2006 | 46,0 % | 43,1 % | 391 |
| 2007 | 44,4 % | 41,2 % | 259 |
| 2008 | 46,4 % | 39,7 % | 407 |
| 2009 | 38,8 % | 35,9 % | 410 |
| 2010 | 39,6 % | 33,2 % | 404 |
| 2011 | 31,8 % | 29,8 % | 352 |
| 2012 | 15,6 % | 26,8 % | 910 |
| 2013 | 13,9 % | 23,6 % | 739 |
| 2014 | 12,8 % | 20,0 % | 588 |
| 2015 | 10,3 % | 17,8 % | 592 |
| 2016 | 7,7 % | 17,4 % | 362 |
| 2017 | 5,6 % | 12,5 % | 197 |
| 2018 | 3,7 % | 12,6 % | 109 |
| 2019 | 5,2 % | 10,7 % | 349 |
| 2020 | 4,0 % | 6,8 % | 176 |
| 2021 | 3,6 % | 8,2 % | 165 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
B-sarja takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 60 Mercedes-Benz B-sarja -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 10 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
31.7.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi THB003-000-1007-F0S
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.1.2018 ja 1.5.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A defective weld on the ISOFIX mounting bracket could break in the event of an accident and increase the risk of injury to children in the child seat attached to it. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
12.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 4090105
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.11.2022 ja 4.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The wheel bolts were not tightened in accordance with the torque specifications. The bolts and the wheel assembly could detach while the vehicle is in motion, increasing the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
6.3.2026: Palovaara Valmistajan koodi 4794004
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.2.2021 ja 30.7.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to the combination of certain production and use conditions, an internal short circuit of a battery cell in the high-voltage battery might lead to a thermal event. There is a risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
14.11.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 9190021, 9190022
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.6.2025 ja 3.7.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A washer for the front safety belts may not correspond to specifications and could not withstand the loads. In the event of an accident, the restraining effect could be incomplete, increasing the risk of injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 9291002
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.10.2024 ja 12.11.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The snap rivets of the longitudinally adjustable rear seating may not be installed on the adjustable rails. This could shift the seat position beyond its defined endpoint when manually adjusted. In the event of an accident or of strong deceleration, the rear seating could move out of its defined position, leading to an increased risk of injury to the occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
4.4.2025: Palovaara Valmistajan koodi 5496507
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.2.2021 ja 23.1.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A short circuit can occur in the high-voltage battery. This can lead to a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
B-sarja vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2025 1 autoa
- 2024 22 autoa
- 2023 59 autoa
- 2022 110 autoa
- 2021 188 autoa · hylätty 3,6 %
- 2020 210 autoa · hylätty 4,0 %
- 2019 391 autoa · hylätty 5,2 %
- 2018 274 autoa · hylätty 3,7 %
- 2017 279 autoa · hylätty 5,6 %
- 2016 487 autoa · hylätty 7,7 %
- 2015 616 autoa · hylätty 10,3 %
- 2014 579 autoa · hylätty 12,8 %
- 2013 722 autoa · hylätty 13,9 %
- 2012 852 autoa · hylätty 15,6 %
- 2011 331 autoa · hylätty 31,8 %
- 2010 386 autoa · hylätty 39,6 %
- 2009 366 autoa · hylätty 38,8 %
- 2008 366 autoa · hylätty 46,4 %
- 2007 231 autoa · hylätty 44,4 %
- 2006 336 autoa · hylätty 46,0 %
- 2005 229 autoa · hylätty 40,0 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske B-sarja -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa B-sarja muihin
B-sarja listoilla
- Luotettavimmat 7-vuotiaat autot (sija 11)
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 20)
Muistutus: Mercedes-Benz B-sarja
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.