Volkswagen · automalli
Volkswagen Golf Sportsvan
Volkswagen Golf Sportsvan on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 11 227 autoa. Keskimäärin ne ovat 13,8 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 160 095 km.
- Liikenteessä
- 11 227
- Keski-ikä
- 13,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 160 095 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 89 % autoista
Miten Golf Sportsvan vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volkswagen Golf Sportsvan -autoilla on ajettu keskimäärin 23 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Golf Sportsvan on 2. yleisin malli 53 mallin joukossa luokassa tila-auto.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,1 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,9 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Golf Sportsvan -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 68 % autoista on automaattivaihteisia ja 97 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 68 %
- automaatteja, 33 % käsivalintaisia
- Teho
- 85 kW
- 116 hv tyypillisesti, valtaosa 75-103 kW
- Kokonaismassa
- 1 920 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,30 m
- pituus · leveys 1,76 m · korkeus 1,61 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,4 l 35 %
-
1,2 l 29 %
-
1,6 l 21 %
-
1,5 l 8 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Golf Sportsvan on yleisin
Pohjanmaa erottuu: siellä Golf Sportsvan on suhteessa 1,4 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 3 081 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 1 360 | 33 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 1 030 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 638 | 24 % harvinaisempi |
| Satakunta | 632 | 29 % yleisempi |
| Pohjanmaa | 580 | 40 % yleisempi |
Golf Sportsvan väreittäin
Yleisin väri on harmaa (30 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 3,1 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 30 % (kaikki autot 22 %)
-
Ruskea tai beige 19 % (kaikki autot 6 %)
-
Punainen 13 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 13 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 8 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 8 % (kaikki autot 17 %)
| 2005 | 547 autoa |
|---|---|
| 2006 | 878 autoa |
| 2007 | 741 autoa |
| 2008 | 495 autoa |
| 2009 | 511 autoa |
| 2010 | 923 autoa |
| 2011 | 929 autoa |
| 2012 | 672 autoa |
| 2013 | 535 autoa |
| 2014 | 943 autoa |
| 2015 | 1 235 autoa |
| 2016 | 814 autoa |
| 2017 | 780 autoa |
| 2018 | 618 autoa |
| 2019 | 375 autoa |
| 2020 | 231 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 9 973 (89 %)
-
Diesel 1 178 (10 %)
-
Etanoli 74 (1 %)
-
Kaasu 2 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Golf Sportsvan -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 6 | 75 899 km |
|---|---|
| 7 | 75 565 km |
| 8 | 89 091 km |
| 9 | 104 029 km |
| 10 | 122 705 km |
| 11 | 137 540 km |
| 12 | 154 373 km |
| 13 | 144 721 km |
| 14 | 157 489 km |
| 15 | 169 582 km |
| 16 | 180 103 km |
| 17 | 195 858 km |
| 18 | 209 837 km |
| 19 | 215 675 km |
| 20 | 230 280 km |
| 21 | 232 352 km |
- 10 v
- 122 705 km12 271 km/v
- 15 v
- 169 582 km11 305 km/v
- 20 v
- 230 280 km11 514 km/v
Mihin Golf Sportsvan kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 2,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,3 vs. 3,3 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Golf Sportsvan Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 11,4 / 20,0
-
Alusta ja kori 11,0 / 5,0
-
Jarrujärjestelmät 11,0 / 14,3
-
Ympäristöhaitat 7,1 / 5,2
-
Muut laitteet ja varusteet 1,1 / 1,0
-
Koeajo ja näkyvyys 0,4 / 0,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,4 / 0,9
-
Ohjauslaitteet 0,3 / 3,3
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
- 3 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
Katsastushistoria vuosimalleittain
13 vuosimallia 16:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2005 | 50,3 % | 44,3 % | 624 |
| 2006 | 48,6 % | 43,1 % | 977 |
| 2007 | 44,6 % | 41,2 % | 840 |
| 2008 | 39,3 % | 39,7 % | 539 |
| 2009 | 31,0 % | 35,9 % | 549 |
| 2010 | 25,7 % | 33,2 % | 985 |
| 2011 | 19,2 % | 29,8 % | 973 |
| 2012 | 19,1 % | 26,8 % | 695 |
| 2013 | 15,0 % | 23,6 % | 554 |
| 2014 | 9,6 % | 20,0 % | 971 |
| 2015 | 7,2 % | 17,8 % | 1 270 |
| 2016 | 7,0 % | 17,4 % | 699 |
| 2017 | 4,1 % | 17,2 % | 169 |
| 2018 | 2,8 % | 12,6 % | 254 |
| 2019 | 3,1 % | 10,7 % | 326 |
| 2020 | 1,4 % | 6,8 % | 213 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Golf Sportsvan takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 16 Volkswagen Golf Sportsvan -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 5 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
23.10.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 48VS
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.9.2013 ja 1.7.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Moisture ingress could lead to corrosion of a steering rack bolt, which may result in a fracture of the bolt and a loss of steering capability, increasing the risk of accidents. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.2.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJ (TKBA)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.9.2004 ja 15.9.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it can result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
27.9.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The propellant in the driver airbag may deteriorate over time. If the airbags deploy, it can result in fragments from the inflator injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.4.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 69EJ
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.8.2007 ja 21.5.2014 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The driver airbag's gas generator may be faulty, resulting in uncontrolled inflation and the release of metal fragments. This increases the risk of injuries to the occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
29.3.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 012J
Koskee autoja, jotka on valmistettu 29.4.2014 ja 25.7.2016 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Cars initially used for internal purposes of Volkswagen AG might not have been correctly modified before they were sold to the general public. There is a possibility that certain safety systems of these cars are not correctly modified for street use. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
26.2.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 46i6Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to a manufacturing error, the brake-pedal plate may not have been adequately welded and could become completely detached when the brake pedal is suddenly applied. As a result, the application of the brakes will be impaired, increasing the risk of an accident.
Golf Sportsvan vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2020 231 autoa · hylätty 1,4 %
- 2019 375 autoa · hylätty 3,1 %
- 2018 618 autoa · hylätty 2,8 %
- 2017 780 autoa · hylätty 4,1 %
- 2016 814 autoa · hylätty 7,0 %
- 2015 1 235 autoa · hylätty 7,2 %
- 2014 943 autoa · hylätty 9,6 %
- 2013 535 autoa · hylätty 15,0 %
- 2012 672 autoa · hylätty 19,1 %
- 2011 929 autoa · hylätty 19,2 %
- 2010 923 autoa · hylätty 25,7 %
- 2009 511 autoa · hylätty 31,0 %
- 2008 495 autoa · hylätty 39,3 %
- 2007 741 autoa · hylätty 44,6 %
- 2006 878 autoa · hylätty 48,6 %
- 2005 547 autoa · hylätty 50,3 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske Golf Sportsvan -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Vertaa Golf Sportsvan muihin
Golf Sportsvan listoilla
- Luotettavimmat 7-vuotiaat autot (sija 2)
- Luotettavimmat 10-vuotiaat autot (sija 8)
Muistutus: Volkswagen Golf Sportsvan
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.