Ford · automalli
Ford S-Max
Suomen liikenteessä on 3 699 Ford S-Max -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 13,7 vuotta. Yleisin käyttövoima on diesel (74 %).
- Liikenteessä
- 3 699
- Keski-ikä
- 13,7 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 277 154 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 74 % autoista
Miten S-Max vertautuu muihin
- Ajomäärä: Ford S-Max -autoilla on ajettu keskimäärin 32 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: S-Max on 7. yleisin malli 53 mallin joukossa luokassa tila-auto.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,2 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,9 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista S-Max -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 69 % autoista on automaattivaihteisia ja 92 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 69 %
- automaatteja, 31 % käsivalintaisia
- Teho
- 110 kW
- 150 hv tyypillisesti, valtaosa 103-140 kW
- Kokonaismassa
- 2 505 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,90 m
- pituus · leveys 1,88 m · korkeus 1,66 m
- Hybridit
- 2 %
- 0 % ladattavia, 2 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 97 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
2,0 l 83 %
-
2,5 l 6 %
-
1,6 l 4 %
-
2,2 l 4 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä S-Max on yleisin
Keski-Pohjanmaa erottuu: siellä S-Max on suhteessa 2,0 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 734 | 27 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 489 | 39 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 480 | 74 % yleisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 236 | 53 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 234 | 28 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 225 | 33 % harvinaisempi |
S-Max väreittäin
Yleisin väri on harmaa (31 %).
-
Harmaa 31 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 22 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 21 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 10 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 6 % (kaikki autot 12 %)
-
Ruskea tai beige 5 % (kaikki autot 6 %)
| 2006 | 245 autoa |
|---|---|
| 2007 | 328 autoa |
| 2008 | 258 autoa |
| 2009 | 214 autoa |
| 2010 | 361 autoa |
| 2011 | 399 autoa |
| 2012 | 272 autoa |
| 2013 | 172 autoa |
| 2014 | 244 autoa |
| 2015 | 190 autoa |
| 2016 | 381 autoa |
| 2017 | 230 autoa |
| 2018 | 159 autoa |
| 2019 | 78 autoa |
| 2020 | 65 autoa |
| 2021 | 46 autoa |
| 2022 | 50 autoa |
| 2023 | 7 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 2 748 (74 %)
-
Bensiini 834 (23 %)
-
Hybridi 69 (2 %)
-
Etanoli 48 (1 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä S-Max -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 89 473 km |
|---|---|
| 5 | 131 356 km |
| 6 | 185 671 km |
| 7 | 177 912 km |
| 8 | 173 004 km |
| 9 | 202 877 km |
| 10 | 225 267 km |
| 11 | 231 992 km |
| 12 | 283 867 km |
| 13 | 281 276 km |
| 14 | 292 169 km |
| 15 | 304 666 km |
| 16 | 325 142 km |
| 17 | 340 144 km |
| 18 | 353 707 km |
| 19 | 317 594 km |
| 20 | 320 832 km |
- 5 v
- 131 356 km26 271 km/v
- 10 v
- 225 267 km22 527 km/v
- 15 v
- 304 666 km20 311 km/v
- 20 v
- 320 832 km16 042 km/v
Mihin S-Max kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,3 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
S-Max Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 31,0 / 21,5
-
Jarrujärjestelmät 14,4 / 15,1
-
Ympäristöhaitat 8,6 / 5,2
-
Ohjauslaitteet 8,2 / 3,5
-
Alusta ja kori 4,0 / 5,3
-
Muut laitteet ja varusteet 2,2 / 1,0
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,9 / 1,0
-
Koeajo ja näkyvyys 0,7 / 0,6
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 12:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2006 | 46,5 % | 43,1 % | 299 |
| 2007 | 51,9 % | 41,2 % | 416 |
| 2008 | 45,8 % | 39,7 % | 295 |
| 2009 | 45,2 % | 35,9 % | 241 |
| 2010 | 39,7 % | 33,2 % | 418 |
| 2011 | 36,8 % | 29,8 % | 451 |
| 2012 | 37,7 % | 26,8 % | 313 |
| 2013 | 34,7 % | 23,6 % | 199 |
| 2014 | 28,3 % | 20,0 % | 265 |
| 2015 | 23,1 % | 17,8 % | 212 |
| 2016 | 19,4 % | 17,4 % | 304 |
| 2017 | 15,8 % | 12,5 % | 171 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
S-Max takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 13 Ford S-Max -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
18.9.2026: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi 24E06
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.5.2014 ja 4.10.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The diesel particulate filter (DPF) may be cracked on 2.0 l EcoBlue Diesel and 1.5 l EcoBlue vehicles. This could cause the vehicles to fail the legally required roadworthiness test, as exhaust emissions of soot may be above the authorised limit. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
29.3.2024: Palovaara Valmistajan koodi 23S27
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.8.2020 ja 23.7.2019 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The cooling airflow is insufficient, causing the oil channel to be blocked. This leads the connecting rod bearing to seize and the connecting rod to tear off. This can deteriorate the combustion engine, resulting in a rupture in the engine oil tank or engine block, creating an oil tank leak. This increases the risk of fire under the bonnet. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
26.1.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 17S45
Koskee autoja, jotka on valmistettu 18.7.2014 ja 19.10.2015 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The engine control unit does not correctly detect overheating, which can allow the engine to overheat, leading to a leak of engine oil. Leaking oil can drop onto the road and create a risk of injuries to other road traffic participants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.10.2021: Palovaara Valmistajan koodi 17S09
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.8.2010 ja 4.8.2010 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Localised overheating of the engine cylinder head can occur due to the engine not containing sufficient coolant. This may cause the cylinder head to crack, causing a pressurised oil leak that may result in a fire in the engine compartment. The product does not comply with the requirements laid down in the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
26.2.2021: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 20S75Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The original control arm bolts on the rear suspension are prone to corrosion, which may cause them to fail. As a result, the steering control of the vehicle will be impaired, increasing the risk of an accident.
-
18.9.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi 20S32Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The ammonium nitrate propellant used in the airbag inflator may experience a material alteration over time due to degradation occurring after prolonged exposure to high absolute humidity, high temperatures and high-temperature cycling. In the event of an airbag being deployed, it may underinflate or the excessive internal pressure may cause the inflator body to rupture and metal fragments may pass through the cushion material causing injury to the occupants.
S-Max vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2023 7 autoa
- 2022 50 autoa
- 2021 46 autoa
- 2020 65 autoa
- 2019 78 autoa
- 2018 159 autoa
- 2017 230 autoa · hylätty 15,8 %
- 2016 381 autoa · hylätty 19,4 %
- 2015 190 autoa · hylätty 23,1 %
- 2014 244 autoa · hylätty 28,3 %
- 2013 172 autoa · hylätty 34,7 %
- 2012 272 autoa · hylätty 37,7 %
- 2011 399 autoa · hylätty 36,8 %
- 2010 361 autoa · hylätty 39,7 %
- 2009 214 autoa · hylätty 45,2 %
- 2008 258 autoa · hylätty 45,8 %
- 2007 328 autoa · hylätty 51,9 %
- 2006 245 autoa · hylätty 46,5 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske S-Max -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Ford S-Max
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.