Hyppää sisältöön
Nissan logo Nissan · automalli

Nissan Primera

Suomen liikenteessä on 10 417 Nissan Primera -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 22,4 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (99 %).

Mallin historia Wikipediassa

Nissan Primera
Kuva: Vauxford, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons. Kuvan auto voi olla eri sukupolvea tai varustelua.
Liikenteessä
10 417
Keski-ikä
22,4 v
Ajomäärä keskimäärin
252 790 km
Yleisin käyttövoima
Bensiini
99 % autoista

Miten Primera vertautuu muihin

  • Ajomäärä: Nissan Primera -autoilla on ajettu keskimäärin 7 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
  • Yleisyys: Primera on 14. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
  • Ikä: Autot ovat keskimäärin 6,9 vuotta vanhempia kuin luokan autot (15,5 v).

Moottorit, vaihteistot ja mitat

Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Primera -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 8 % autoista on automaattivaihteisia ja 9 % polttomoottoreista on ahdettuja.

Vaihteisto
8 %
automaatteja, 92 % käsivalintaisia
Teho
80 kW
109 hv tyypillisesti, valtaosa 73-96 kW
Kokonaismassa
1 810 kg
mediaani, käyttövoimaveron peruste
Mitat
4,57 m
pituus · leveys 1,76 m · korkeus 1,48 m

Yleisimmät moottorikoot

  • 1,6 l 57 %
  • 1,8 l 31 %
  • 2,0 l 11 %

Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.

Missä Primera on yleisin

Suhteessa muihin autoihin Primera on yleisin maakunnassa Etelä-Savo: siellä sen osuus autokannasta on 1,7-kertainen koko maahan verrattuna.

Maakunta Autoja Kaikkiin autoihin
Uusimaa 1 355 52 % harvinaisempi
Pirkanmaa 998 yhtä yleinen
Pohjois-Pohjanmaa 909 17 % yleisempi
Pohjois-Savo 773 62 % yleisempi
Keski-Suomi 681 32 % yleisempi
Varsinais-Suomi 668 30 % harvinaisempi

Primera väreittäin

Yleisin väri on harmaa (20 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 3,0 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.

  • Harmaa 20 % (kaikki autot 22 %)
  • Sininen 19 % (kaikki autot 13 %)
  • Ruskea tai beige 19 % (kaikki autot 6 %)
  • Punainen 17 % (kaikki autot 12 %)
  • Hopea 14 % (kaikki autot 7 %)
  • Vihreä 6 % (kaikki autot 3 %)
Liikenteessä käyttöönottovuoden mukaan
19905 autoa
199123 autoa
199224 autoa
199320 autoa
199458 autoa
199581 autoa
1996161 autoa
1997320 autoa
1998502 autoa
1999445 autoa
2000314 autoa
2001291 autoa
2002458 autoa
20031 024 autoa
20041 270 autoa
20052 018 autoa
20061 963 autoa
20071 286 autoa
2008150 autoa
20094 autoa

Käyttövoimat

  • Bensiini 10 358 (99 %)
  • Diesel 57 (1 %)
  • Kaasu 2 (0 %)

Tyypillinen ajomäärä iän mukaan

Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Primera -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.

Ajomäärä keskimäärin, km (ikä vuosina)
18231 358 km
19240 410 km
20245 062 km
21261 590 km
22251 915 km
23256 923 km
24258 385 km
25236 246 km
26239 818 km
27265 130 km
28274 713 km
29263 385 km
30248 503 km
31259 171 km
32255 836 km
33244 293 km
34285 560 km
35230 170 km
20 v
245 062 km12 253 km/v

Mihin Primera kaatuu katsastuksessa

Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa muut laitteet ja varusteet on 2,0 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (5,9 vs. 13,6 sataa katsastusta kohden).

Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta

Primera Saman ikäiset

  • Jarrujärjestelmät 29,2 / 25,8
  • Akselistot, pyörät ja jousitus 27,5 / 27,7
  • Ympäristöhaitat 16,0 / 11,2
  • Ohjauslaitteet 9,0 / 4,9
  • Alusta ja kori 5,9 / 13,6
  • Muut laitteet ja varusteet 3,6 / 1,8
  • Valaisimet ja sähkölaitteet 1,2 / 1,3
  • Koeajo ja näkyvyys 0,7 / 1,0

Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.

Tarkistuslista

Tarkistuta nämä ennen katsastusta

  1. 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
  2. 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
  3. 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Muistuta ennen katsastusta

Katsastushistoria vuosimalleittain

0 vuosimallia 7:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.

Vuosimalli Hylättyjä Saman vuoden autot Katsastuksia
2002 39,9 % 36,4 % 1 724
2003 43,3 % 42,2 % 1 699
2004 44,6 % 43,7 % 1 736
2005 47,2 % 44,3 % 2 410
2006 43,7 % 43,1 % 2 219
2007 46,1 % 41,2 % 1 488
2008 41,2 % 39,7 % 165

Traficomin katsastustilasto 2025.

Primera takaisinkutsut

EU:n Safety Gate -järjestelmässä ei ole Nissan Primera -mallia koskevia henkilöautojen takaisinkutsuja vuoden 2015 jälkeen.

Primera vuosimalleittain

Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.

Muita malleja samasta luokasta

Laske Primera -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.

Muistutus: Nissan Primera

Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.

Käytämme evästeitä. Sivusto käyttää välttämättömiä evästeitä toiminnallisuuteen. Emme käytä markkinointi- tai seurantaevästeitä ilman lupaasi. Lue lisää .