Opel · automalli
Opel Meriva
Tällä sivulla on Opel Meriva -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 1 797 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 17,8 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 1 797
- Keski-ikä
- 17,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 186 903 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 96 % autoista
Miten Meriva vertautuu muihin
- Ajomäärä: Opel Meriva -autoilla on ajettu keskimäärin 25 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Meriva on 10. yleisin malli 53 mallin joukossa luokassa tila-auto.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,9 vuotta vanhempia kuin luokan autot (14,9 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Meriva -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 22 % autoista on automaattivaihteisia ja 84 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 22 %
- automaatteja, 78 % käsivalintaisia
- Teho
- 77 kW
- 105 hv tyypillisesti, valtaosa 74-92 kW
- Kokonaismassa
- 1 860 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,05 m
- pituus · leveys 1,69 m · korkeus 1,62 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 49 %
-
1,4 l 42 %
-
1,8 l 6 %
-
1,7 l 2 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Meriva on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Meriva on yleisin maakunnassa Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,9-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 417 | 14 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 231 | 41 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 218 | 28 % yleisempi |
| Pohjanmaa | 123 | 86 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 104 | 22 % harvinaisempi |
| Etelä-Pohjanmaa | 95 | 27 % yleisempi |
Meriva väreittäin
Yleisin väri on hopea (30 %).
-
Hopea 30 % (kaikki autot 7 %)
-
Ruskea tai beige 16 % (kaikki autot 6 %)
-
Harmaa 15 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 15 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 7 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 7 % (kaikki autot 17 %)
| 2003 | 293 autoa |
|---|---|
| 2004 | 226 autoa |
| 2005 | 119 autoa |
| 2006 | 125 autoa |
| 2007 | 81 autoa |
| 2008 | 131 autoa |
| 2009 | 42 autoa |
| 2010 | 114 autoa |
| 2011 | 196 autoa |
| 2012 | 127 autoa |
| 2013 | 110 autoa |
| 2014 | 138 autoa |
| 2015 | 68 autoa |
| 2016 | 22 autoa |
| 2017 | 5 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 730 (96 %)
-
Diesel 65 (4 %)
-
Kaasu 2 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Meriva -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 10 | 111 189 km |
|---|---|
| 11 | 131 517 km |
| 12 | 128 122 km |
| 13 | 142 747 km |
| 14 | 160 934 km |
| 15 | 170 853 km |
| 16 | 182 211 km |
| 17 | 185 280 km |
| 18 | 184 996 km |
| 19 | 207 297 km |
| 20 | 207 649 km |
| 21 | 206 779 km |
| 22 | 214 950 km |
| 23 | 231 783 km |
- 10 v
- 111 189 km11 119 km/v
- 15 v
- 170 853 km11 390 km/v
- 20 v
- 207 649 km10 382 km/v
Mihin Meriva kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 3,1 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (3,6 vs. 6,2 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Meriva Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 20,7 / 16,9
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 19,0 / 22,4
-
Ohjauslaitteet 11,7 / 3,8
-
Ympäristöhaitat 7,9 / 6,2
-
Alusta ja kori 3,6 / 6,2
-
Koeajo ja näkyvyys 0,7 / 0,7
-
Muut laitteet ja varusteet 0,7 / 1,1
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 1,1
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
1 vuosimallia 11:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 45,1 % | 42,2 % | 488 |
| 2004 | 44,3 % | 43,7 % | 314 |
| 2005 | 47,9 % | 44,3 % | 140 |
| 2006 | 49,7 % | 43,1 % | 151 |
| 2007 | 38,7 % | 34,8 % | 106 |
| 2008 | 38,4 % | 39,7 % | 138 |
| 2010 | 38,0 % | 33,2 % | 121 |
| 2011 | 32,9 % | 29,8 % | 210 |
| 2012 | 33,8 % | 26,8 % | 133 |
| 2013 | 33,3 % | 23,6 % | 111 |
| 2014 | 21,8 % | 20,0 % | 142 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Meriva takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 8 Opel Meriva -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
15.8.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi KU3
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.1.2005 ja 14.3.2014 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The structure of the airbag can deteriorate. If the airbags deploy, it could result in fragments from the inflator, injuring the vehicle's occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
21.6.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi KBM
Koskee autoja, jotka on valmistettu 3.1.2005 ja 11.6.2014 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The propellant used in the driver airbag inflator can degrade when exposed to very high temperatures and levels of humidity. If activated after an impact, excessive internal pressure may cause the inflator to burst, and metal fragments could pass through the cushion material causing injury to occupants. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.5.2024: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi KCPIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The nitrogen oxide (NOx) emissions are above the regulatory limits. Excessive NOx emissions pose a risk to the environment. The product does not comply with the Regulation on the approval andmarket surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
11.3.2022: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi E191903742 (20-C-048)
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.10.2010 ja 31.8.2018 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
A defect in the gas generator of the driver airbag can lead to uncontrolled inflation and the release of metal fragments when the airbag is activated. This defect may increase the risk of injuries in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of Motor Vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.2.2017: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null Due to a wrong mixing ratio of the primary ignition chemicals in the gas generators, the airbag may not be triggered in the event of an accident.
-
25.9.2015: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null It is possible that the steel cable for attaching the seat-belt tensioner on the outer side of the seat may suffer fatigue if used for a long time with the seat in certain positions. As a consequence, the steel cable could snap in the event of an accident, thus increasing the risk of injury to the person wearing the seat-belt.
Meriva vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2017 5 autoa
- 2016 22 autoa
- 2015 68 autoa
- 2014 138 autoa · hylätty 21,8 %
- 2013 110 autoa · hylätty 33,3 %
- 2012 127 autoa · hylätty 33,8 %
- 2011 196 autoa · hylätty 32,9 %
- 2010 114 autoa · hylätty 38,0 %
- 2009 42 autoa
- 2008 131 autoa · hylätty 38,4 %
- 2007 81 autoa · hylätty 38,7 %
- 2006 125 autoa · hylätty 49,7 %
- 2005 119 autoa · hylätty 47,9 %
- 2004 226 autoa · hylätty 44,3 %
- 2003 293 autoa · hylätty 45,1 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske Meriva -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Opel Meriva
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.