Opel · automalli
Opel Zafira
Suomen liikenteessä on 3 030 Opel Zafira -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 17,0 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (70 %).
- Liikenteessä
- 3 030
- Keski-ikä
- 17,0 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 260 019 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 70 % autoista
Miten Zafira vertautuu muihin
- Ajomäärä: Opel Zafira -autoilla on ajettu keskimäärin 10 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Zafira on 8. yleisin malli 53 mallin joukossa luokassa tila-auto.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,1 vuotta vanhempia kuin luokan autot (14,9 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Zafira -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 32 % autoista on automaattivaihteisia ja 75 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 32 %
- automaatteja, 68 % käsivalintaisia
- Teho
- 103 kW
- 140 hv tyypillisesti, valtaosa 85-121 kW
- Kokonaismassa
- 2 130 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,50 m
- pituus · leveys 1,80 m · korkeus 1,68 m
- 7 paikkaa
- 100 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
1,8 l 42 %
-
1,4 l 15 %
-
2,0 l 14 %
-
1,6 l 14 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Zafira on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Zafira on yleisin maakunnassa Keski-Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,3-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 672 | 18 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 310 | 13 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 255 | 13 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 249 | 13 % harvinaisempi |
| Keski-Suomi | 180 | 21 % yleisempi |
| Satakunta | 166 | 26 % yleisempi |
Zafira väreittäin
Yleisin väri on hopea (20 %).
-
Hopea 20 % (kaikki autot 7 %)
-
Harmaa 16 % (kaikki autot 22 %)
-
Ruskea tai beige 14 % (kaikki autot 6 %)
-
Sininen 14 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 12 % (kaikki autot 17 %)
-
Musta 12 % (kaikki autot 17 %)
| 1999 | 59 autoa |
|---|---|
| 2000 | 163 autoa |
| 2001 | 116 autoa |
| 2002 | 106 autoa |
| 2003 | 107 autoa |
| 2004 | 107 autoa |
| 2005 | 142 autoa |
| 2006 | 362 autoa |
| 2007 | 211 autoa |
| 2008 | 172 autoa |
| 2009 | 75 autoa |
| 2010 | 113 autoa |
| 2011 | 166 autoa |
| 2012 | 308 autoa |
| 2013 | 183 autoa |
| 2014 | 132 autoa |
| 2015 | 112 autoa |
| 2016 | 108 autoa |
| 2017 | 115 autoa |
| 2018 | 58 autoa |
| 2019 | 12 autoa |
| 2020 | 4 autoa |
| 2021 | 39 autoa |
| 2022 | 36 autoa |
| 2023 | 14 autoa |
| 2024 | 8 autoa |
| 2025 | 2 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 2 126 (70 %)
-
Diesel 761 (25 %)
-
Sähkö 72 (2 %)
-
Kaasu 71 (2 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Zafira -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 95 083 km |
|---|---|
| 5 | 79 495 km |
| 8 | 140 556 km |
| 9 | 154 540 km |
| 10 | 192 050 km |
| 11 | 207 490 km |
| 12 | 223 542 km |
| 13 | 241 843 km |
| 14 | 264 812 km |
| 15 | 237 977 km |
| 16 | 263 129 km |
| 17 | 274 782 km |
| 18 | 286 183 km |
| 19 | 289 798 km |
| 20 | 306 264 km |
| 21 | 287 903 km |
| 22 | 295 250 km |
| 23 | 306 021 km |
| 24 | 286 363 km |
| 25 | 287 772 km |
| 26 | 309 642 km |
| 27 | 315 583 km |
- 5 v
- 79 495 km15 899 km/v
- 10 v
- 192 050 km19 205 km/v
- 15 v
- 237 977 km15 865 km/v
- 20 v
- 306 264 km15 313 km/v
Mihin Zafira kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 2,1 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Zafira Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 28,3 / 22,7
-
Jarrujärjestelmät 22,9 / 17,6
-
Ympäristöhaitat 11,9 / 6,6
-
Ohjauslaitteet 8,1 / 3,9
-
Alusta ja kori 5,4 / 7,1
-
Muut laitteet ja varusteet 1,8 / 1,2
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,1 / 1,1
-
Koeajo ja näkyvyys 0,7 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
1 vuosimallia 16:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 46,0 % | 36,4 % | 706 |
| 2003 | 56,3 % | 42,2 % | 176 |
| 2004 | 52,5 % | 43,7 % | 141 |
| 2005 | 50,6 % | 44,3 % | 172 |
| 2006 | 51,3 % | 43,1 % | 384 |
| 2007 | 49,5 % | 41,2 % | 222 |
| 2008 | 53,8 % | 39,7 % | 208 |
| 2009 | 45,1 % | 28,8 % | 102 |
| 2010 | 42,4 % | 33,2 % | 118 |
| 2011 | 48,6 % | 29,8 % | 175 |
| 2012 | 23,8 % | 26,8 % | 260 |
| 2013 | 26,9 % | 23,6 % | 197 |
| 2014 | 28,8 % | 20,0 % | 153 |
| 2015 | 21,5 % | 17,8 % | 135 |
| 2016 | 7,6 % | 6,2 % | 105 |
| 2017 | 13,7 % | 12,5 % | 102 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Zafira takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 97 Opel Zafira -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 24 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
14.8.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi F61Z
Koskee autoja, jotka on valmistettu 11.1.2022 ja 30.6.2022 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Corrosion may cause the mounting bolts and front control-arm joints to break. This could affect the vehicle’s handling and make it unpredictable, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.6.2026: Palovaara Valmistajan koodi M4K
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.6.2025 ja 22.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The starter body may contact the battery’s positive cable due to insufficient cable protection. This could cause an electric arc or short circuit, leading to smoke from the engine compartment and a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.6.2026: Palovaara Valmistajan koodi KWJ
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.6.2025 ja 22.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The starter body may contact the battery’s positive cable due to insufficient cable protection. This could cause an electric arc or short circuit, leading to smoke from the engine compartment and a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
5.6.2026: Palovaara Valmistajan koodi F61E
Koskee autoja, jotka on valmistettu 15.10.2025 ja 22.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The starter body may contact the battery’s positive cable due to insufficient cable protection. This could cause an electric arc or short circuit, leading to smoke from the engine compartment and a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.11.2025: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi KUSIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Certain vehicles equipped with the DW10F Euro 6.4 engine may have a defect in the system that monitors urea consumption. The diagnostic test designed to detect problems such as low urea use or a blocked injector may not run frequently enough. This creates a risk that the vehicle’s emissions system will not be properly checked, and as a result, the vehicle may fail to meet the required emissions standards. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
28.11.2025: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi MXX
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.5.2022 ja 29.1.2024 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The vehicles equipped with the DW10F Euro 6.4 engine may have a defect in the system that monitors urea consumption. Because of this issue, the diagnostic test intended to detect problems such as low urea use or a blocked injector may not run often enough. This increases the risk that the emissions system will not be properly checked, which could lead the vehicle to fall short of the required emissions standards. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Zafira vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2025 2 autoa
- 2024 8 autoa
- 2023 14 autoa
- 2022 36 autoa
- 2021 39 autoa
- 2020 4 autoa
- 2019 12 autoa
- 2018 58 autoa
- 2017 115 autoa · hylätty 13,7 %
- 2016 108 autoa · hylätty 7,6 %
- 2015 112 autoa · hylätty 21,5 %
- 2014 132 autoa · hylätty 28,8 %
- 2013 183 autoa · hylätty 26,9 %
- 2012 308 autoa · hylätty 23,8 %
- 2011 166 autoa · hylätty 48,6 %
- 2010 113 autoa · hylätty 42,4 %
- 2009 75 autoa · hylätty 45,1 %
- 2008 172 autoa · hylätty 53,8 %
- 2007 211 autoa · hylätty 49,5 %
- 2006 362 autoa · hylätty 51,3 %
- 2005 142 autoa · hylätty 50,6 %
- 2004 107 autoa · hylätty 52,5 %
- 2003 107 autoa · hylätty 56,3 %
- 2002 106 autoa · hylätty 46,0 %
- 2001 116 autoa
- 2000 163 autoa
- 1999 59 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Zafira -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Opel Zafira
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.