Peugeot 107
Peugeot 107 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 871 autoa. Keskimäärin ne ovat 16,8 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 147 772 km.
- Liikenteessä
- 871
- Keski-ikä
- 16,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 147 772 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 100 % autoista
Miten 107 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Peugeot 107 -autoilla on ajettu keskimäärin 40 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 107 on 15. yleisin malli 38 mallin joukossa luokassa pikkuauto (A).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,5 vuotta vanhempia kuin luokan autot (13,3 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 107 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 6 % autoista on automaattivaihteisia ja 0 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 6 %
- automaatteja, 95 % käsivalintaisia
- Teho
- 50 kW
- 68 hv tyypillisesti, valtaosa 50-50 kW
- Kokonaismassa
- 1 190 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 3,44 m
- pituus · leveys 1,63 m · korkeus 1,47 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,0 l 100 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 107 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin 107 on yleisin maakunnassa Varsinais-Suomi: siellä sen osuus autokannasta on 1,5-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 273 | 16 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 121 | 53 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 79 | yhtä yleinen |
| Satakunta | 53 | 40 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 47 | 28 % harvinaisempi |
| Kanta-Häme | 36 | 23 % yleisempi |
107 väreittäin
Yleisin väri on harmaa (30 %). Keltainen on tällä mallilla 15,3 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 30 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 22 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 16 % (kaikki autot 12 %)
-
Keltainen 13 % (kaikki autot 1 %)
-
Musta 9 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 5 % (kaikki autot 17 %)
| 2005 | 1 autoa |
|---|---|
| 2006 | 158 autoa |
| 2007 | 140 autoa |
| 2008 | 70 autoa |
| 2009 | 118 autoa |
| 2010 | 46 autoa |
| 2011 | 142 autoa |
| 2012 | 107 autoa |
| 2013 | 74 autoa |
| 2014 | 15 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 869 (100 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 107 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 13 | 115 906 km |
|---|---|
| 14 | 130 606 km |
| 15 | 135 566 km |
| 16 | 141 809 km |
| 17 | 156 276 km |
| 18 | 151 324 km |
| 19 | 161 589 km |
| 20 | 172 327 km |
- 15 v
- 135 566 km9 038 km/v
- 20 v
- 172 327 km8 616 km/v
Mihin 107 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 3,3 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa valaisimet ja sähkölaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,4 vs. 1,2 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
107 Saman ikäiset
-
Jarrujärjestelmät 30,0 / 19,2
-
Alusta ja kori 27,2 / 8,1
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 20,8 / 24,7
-
Ympäristöhaitat 9,5 / 7,1
-
Koeajo ja näkyvyys 1,5 / 0,7
-
Muut laitteet ja varusteet 1,0 / 1,3
-
Ajoneuvon tunnistus 0,4 / 0,8
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,4 / 1,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 2 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
- 3 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
Katsastushistoria vuosimalleittain
1 vuosimallia 5:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2006 | 51,6 % | 43,1 % | 186 |
| 2007 | 53,8 % | 41,2 % | 156 |
| 2009 | 46,2 % | 35,9 % | 132 |
| 2011 | 27,5 % | 29,8 % | 153 |
| 2012 | 31,0 % | 26,8 % | 113 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
107 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 5 Peugeot 107 -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
29.3.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to an error in the fuel tank production process, the tank may rupture and leak. As a consequence, fuel may spill onto the road and create a hazard for following traffic.
-
29.3.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Due to an error in the fuel tank production process, the tank may rupture and leak. As a consequence, fuel may spill onto the road and create a hazard for following traffic.
-
4.1.2019: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
It is possible that the glue that adheres the windowpane to the rear door could come loose. In this event the pane would be fixed at only one point and could drop onto the road.
-
4.12.2015: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null The driver's seat heating control wiring harness might be in contact with the seat frame and could be damaged by movements of the seat. This damage could interrupt the power supply to the rear lights with the result that the rear lights do not work.
-
9.1.2015: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null Breakage of the shock absorber rods could lead to loss of control of the vehicle and an accident.
107 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
Muita malleja samasta luokasta
Laske 107 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Peugeot 107
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.