Peugeot 308
Suomen liikenteessä on 8 205 Peugeot 308 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 11,7 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (72 %).
- Liikenteessä
- 8 205
- Keski-ikä
- 11,7 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 169 984 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 72 % autoista
Miten 308 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Peugeot 308 -autoilla on ajettu keskimäärin 14 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 308 on 24. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 2,7 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 308 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 42 % autoista on automaattivaihteisia ja 78 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 42 %
- automaatteja, 58 % käsivalintaisia
- Teho
- 96 kW
- 131 hv tyypillisesti, valtaosa 80-100 kW
- Kokonaismassa
- 1 850 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,50 m
- pituus · leveys 1,82 m · korkeus 1,47 m
- Hybridit
- 5 %
- 4 % ladattavia, 1 % tavallisia hybridejä
- 7 paikkaa
- 13 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 55 %
-
1,2 l 42 %
-
2,0 l 2 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 308 on yleisin
Kanta-Häme erottuu: siellä 308 on suhteessa 1,2 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 230 | yhtä yleinen |
| Varsinais-Suomi | 827 | 10 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 814 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 568 | 7 % harvinaisempi |
| Satakunta | 388 | 8 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 377 | yhtä yleinen |
308 väreittäin
Yleisin väri on harmaa (38 %).
-
Harmaa 38 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 18 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 16 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 15 % (kaikki autot 12 %)
-
Musta 10 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 2 % (kaikki autot 6 %)
| 2007 | 1 autoa |
|---|---|
| 2008 | 986 autoa |
| 2009 | 602 autoa |
| 2010 | 593 autoa |
| 2011 | 598 autoa |
| 2012 | 430 autoa |
| 2013 | 436 autoa |
| 2014 | 687 autoa |
| 2015 | 863 autoa |
| 2016 | 720 autoa |
| 2017 | 318 autoa |
| 2018 | 420 autoa |
| 2019 | 287 autoa |
| 2020 | 222 autoa |
| 2021 | 86 autoa |
| 2022 | 290 autoa |
| 2023 | 328 autoa |
| 2024 | 146 autoa |
| 2025 | 128 autoa |
| 2026 | 64 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 5 911 (72 %)
-
Diesel 1 810 (22 %)
-
Hybridi 402 (5 %)
-
Sähkö 81 (1 %)
-
Etanoli 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 308 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 63 380 km |
|---|---|
| 5 | 67 736 km |
| 6 | 84 241 km |
| 7 | 89 789 km |
| 8 | 107 745 km |
| 9 | 127 756 km |
| 10 | 148 631 km |
| 11 | 165 206 km |
| 12 | 162 873 km |
| 13 | 163 038 km |
| 14 | 184 926 km |
| 15 | 195 223 km |
| 16 | 224 953 km |
| 17 | 229 057 km |
| 18 | 226 667 km |
- 5 v
- 67 736 km13 547 km/v
- 10 v
- 148 631 km14 863 km/v
- 15 v
- 195 223 km13 015 km/v
Mihin 308 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 3,8 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
308 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 25,4 / 19,1
-
Ympäristöhaitat 15,3 / 4,0
-
Jarrujärjestelmät 14,6 / 12,3
-
Alusta ja kori 8,8 / 3,5
-
Ohjauslaitteet 4,9 / 3,0
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,6 / 0,8
-
Muut laitteet ja varusteet 0,6 / 0,8
-
Lisätarkastukset 0,5 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
- 3 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
Katsastushistoria vuosimalleittain
1 vuosimallia 13:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2008 | 55,1 % | 39,7 % | 1 175 |
| 2009 | 52,4 % | 35,9 % | 754 |
| 2010 | 49,1 % | 33,2 % | 721 |
| 2011 | 42,6 % | 29,8 % | 645 |
| 2012 | 37,7 % | 26,8 % | 459 |
| 2013 | 33,3 % | 23,6 % | 477 |
| 2014 | 30,6 % | 20,0 % | 752 |
| 2015 | 27,4 % | 17,8 % | 941 |
| 2016 | 24,3 % | 17,4 % | 658 |
| 2017 | 17,0 % | 12,5 % | 277 |
| 2018 | 15,9 % | 12,6 % | 157 |
| 2019 | 14,5 % | 10,7 % | 255 |
| 2020 | 5,6 % | 6,8 % | 214 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
308 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 94 Peugeot 308 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 35 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
19.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi GX2
Koskee autoja, jotka on valmistettu 14.12.2022 ja 27.3.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Interior door handles may deactivate when the key is in engine-running mode, which could prevent occupants from exiting the vehicle, potentially leading to injury in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi M4B
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.10.2023 ja 1.11.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Interior door handles may deactivate when the key is in engine-running mode, which could prevent occupants from exiting the vehicle, potentially leading to injury in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
12.6.2026: Palovaara Valmistajan koodi G2H
Koskee autoja, jotka on valmistettu 24.9.2025 ja 23.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuel hose may have been incorrectly routed during assembly, causing it to come into contact with the engine belt pulley. This contact could damage the hose and result in fuel leaking or spraying into the engine compartment or surrounding areas, potentially leading to a fire if the fuel reaches hot surfaces. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
12.6.2026: Palovaara Valmistajan koodi KWY
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.10.2025 ja 22.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuel hose may have been incorrectly routed during assembly, causing it to come into contact with the engine belt pulley. This contact could damage the hose and result in fuel leaking or spraying into the engine compartment or surrounding areas, potentially leading to a fire if the fuel reaches hot surfaces. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.5.2026: Palovaara Valmistajan koodi M4S
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.3.2026 ja 19.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a defect of the engine control unit (inverter) in the vehicles fitted with electric double clutch transmission (e-DCT), metallic soldering residues may cause an internal electric short-circuits. This could lead to continuous power supply and overheating due to a blocked relay and cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.4.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi KWF
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.12.2025 ja 15.10.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The DV5R engine may experience a loss of power due to slippage of the water pump pulley. This slippage can cause misalignment of the timing belt, potentially resulting in engine shutdown. The sprocket of the water pump pulley may detach from the shaft, which can lead to the loss of parts on the road and increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
308 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 64 autoa
- 2025 128 autoa
- 2024 146 autoa
- 2023 328 autoa
- 2022 290 autoa
- 2021 86 autoa
- 2020 222 autoa · hylätty 5,6 %
- 2019 287 autoa · hylätty 14,5 %
- 2018 420 autoa · hylätty 15,9 %
- 2017 318 autoa · hylätty 17,0 %
- 2016 720 autoa · hylätty 24,3 %
- 2015 863 autoa · hylätty 27,4 %
- 2014 687 autoa · hylätty 30,6 %
- 2013 436 autoa · hylätty 33,3 %
- 2012 430 autoa · hylätty 37,7 %
- 2011 598 autoa · hylätty 42,6 %
- 2010 593 autoa · hylätty 49,1 %
- 2009 602 autoa · hylätty 52,4 %
- 2008 986 autoa · hylätty 55,1 %
- 2007 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske 308 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Peugeot 308
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.