Peugeot 508
Tällä sivulla on Peugeot 508 -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 3 396 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 11,8 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana diesel.
- Liikenteessä
- 3 396
- Keski-ikä
- 11,8 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 208 268 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 50 % autoista
Miten 508 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Peugeot 508 -autoilla on ajettu keskimäärin 10 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: 508 on 28. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,7 vuotta uudempia kuin luokan autot (15,5 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista 508 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 60 % autoista on automaattivaihteisia ja 95 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 60 %
- automaatteja, 40 % käsivalintaisia
- Teho
- 115 kW
- 156 hv tyypillisesti, valtaosa 82-133 kW
- Kokonaismassa
- 2 080 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,81 m
- pituus · leveys 1,85 m · korkeus 1,46 m
- Hybridit
- 10 %
- 7 % ladattavia, 3 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 75 %
-
2,0 l 18 %
-
1,5 l 3 %
-
2,2 l 3 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä 508 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin 508 on yleisin maakunnassa Keski-Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,7-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 745 | 19 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 323 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 314 | 24 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 309 | yhtä yleinen |
| Etelä-Pohjanmaa | 189 | 33 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 180 | 7 % yleisempi |
508 väreittäin
Yleisin väri on valkoinen (31 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 2,3 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Valkoinen 31 % (kaikki autot 17 %)
-
Harmaa 25 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 15 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 15 % (kaikki autot 6 %)
-
Sininen 12 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 3 % (kaikki autot 12 %)
| 2011 | 768 autoa |
|---|---|
| 2012 | 646 autoa |
| 2013 | 472 autoa |
| 2014 | 315 autoa |
| 2015 | 299 autoa |
| 2016 | 201 autoa |
| 2017 | 101 autoa |
| 2018 | 20 autoa |
| 2019 | 214 autoa |
| 2020 | 205 autoa |
| 2021 | 88 autoa |
| 2022 | 27 autoa |
| 2023 | 22 autoa |
| 2024 | 14 autoa |
| 2025 | 4 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 1 686 (50 %)
-
Bensiini 1 363 (40 %)
-
Hybridi 347 (10 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä 508 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 4 | 81 407 km |
|---|---|
| 5 | 74 852 km |
| 6 | 98 879 km |
| 7 | 106 159 km |
| 8 | 160 414 km |
| 9 | 155 375 km |
| 10 | 183 256 km |
| 11 | 190 876 km |
| 12 | 235 907 km |
| 13 | 232 027 km |
| 14 | 237 168 km |
| 15 | 260 248 km |
- 5 v
- 74 852 km14 970 km/v
- 10 v
- 183 256 km18 326 km/v
- 15 v
- 260 248 km17 350 km/v
Mihin 508 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 2,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (2,0 vs. 2,9 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
508 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 21,7 / 17,0
-
Jarrujärjestelmät 7,4 / 10,3
-
Ympäristöhaitat 6,5 / 2,9
-
Ohjauslaitteet 2,0 / 2,9
-
Alusta ja kori 1,9 / 1,4
-
Koeajo ja näkyvyys 0,7 / 0,4
-
Muut laitteet ja varusteet 0,6 / 0,7
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,5 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 8:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2011 | 30,8 % | 29,8 % | 859 |
| 2012 | 28,6 % | 26,8 % | 740 |
| 2013 | 28,2 % | 23,6 % | 539 |
| 2014 | 21,7 % | 20,0 % | 346 |
| 2015 | 18,0 % | 17,8 % | 322 |
| 2016 | 21,1 % | 17,4 % | 180 |
| 2019 | 23,2 % | 10,7 % | 190 |
| 2020 | 18,0 % | 6,8 % | 167 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
508 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 73 Peugeot 508 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 33 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
19.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi GX2
Koskee autoja, jotka on valmistettu 14.12.2022 ja 27.3.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Interior door handles may deactivate when the key is in engine-running mode, which could prevent occupants from exiting the vehicle, potentially leading to injury in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
19.6.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi M4B
Koskee autoja, jotka on valmistettu 9.10.2023 ja 1.11.2023 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Interior door handles may deactivate when the key is in engine-running mode, which could prevent occupants from exiting the vehicle, potentially leading to injury in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
12.6.2026: Palovaara Valmistajan koodi G2H
Koskee autoja, jotka on valmistettu 24.9.2025 ja 23.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuel hose may have been incorrectly routed during assembly, causing it to come into contact with the engine belt pulley. This contact could damage the hose and result in fuel leaking or spraying into the engine compartment or surrounding areas, potentially leading to a fire if the fuel reaches hot surfaces. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
12.6.2026: Palovaara Valmistajan koodi KWY
Koskee autoja, jotka on valmistettu 17.10.2025 ja 22.1.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The fuel hose may have been incorrectly routed during assembly, causing it to come into contact with the engine belt pulley. This contact could damage the hose and result in fuel leaking or spraying into the engine compartment or surrounding areas, potentially leading to a fire if the fuel reaches hot surfaces. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
8.5.2026: Palovaara Valmistajan koodi M4S
Koskee autoja, jotka on valmistettu 20.3.2026 ja 19.3.2026 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to a defect of the engine control unit (inverter) in the vehicles fitted with electric double clutch transmission (e-DCT), metallic soldering residues may cause an internal electric short-circuits. This could lead to continuous power supply and overheating due to a blocked relay and cause a fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
10.4.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi KWF
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.12.2025 ja 15.10.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The DV5R engine may experience a loss of power due to slippage of the water pump pulley. This slippage can cause misalignment of the timing belt, potentially resulting in engine shutdown. The sprocket of the water pump pulley may detach from the shaft, which can lead to the loss of parts on the road and increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
508 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2025 4 autoa
- 2024 14 autoa
- 2023 22 autoa
- 2022 27 autoa
- 2021 88 autoa
- 2020 205 autoa · hylätty 18,0 %
- 2019 214 autoa · hylätty 23,2 %
- 2018 20 autoa
- 2017 101 autoa
- 2016 201 autoa · hylätty 21,1 %
- 2015 299 autoa · hylätty 18,0 %
- 2014 315 autoa · hylätty 21,7 %
- 2013 472 autoa · hylätty 28,2 %
- 2012 646 autoa · hylätty 28,6 %
- 2011 768 autoa · hylätty 30,8 %
Muita malleja samasta luokasta
Laske 508 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Peugeot 508
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.