Peugeot Partner
Suomen liikenteessä on 978 Peugeot Partner -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 15,3 vuotta. Yleisin käyttövoima on bensiini (49 %).
- Liikenteessä
- 978
- Keski-ikä
- 15,3 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 203 691 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 49 % autoista
Miten Partner vertautuu muihin
- Ajomäärä: Peugeot Partner -autoilla on ajettu keskimäärin 6 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Partner on 9. yleisin malli 29 mallin joukossa luokassa pakettiautopohjainen.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 4,5 vuotta vanhempia kuin luokan autot (10,8 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Partner -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 31 % autoista on automaattivaihteisia ja 85 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 31 %
- automaatteja, 69 % käsivalintaisia
- Teho
- 80 kW
- 109 hv tyypillisesti, valtaosa 66-96 kW
- Kokonaismassa
- 2 040 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,38 m
- pituus · leveys 1,81 m · korkeus 1,86 m
- 7 paikkaa
- 10 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 69 %
-
1,5 l 13 %
-
1,2 l 8 %
-
1,8 l 6 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Partner on yleisin
Satakunta erottuu: siellä Partner on suhteessa 1,9 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 248 | 6 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 110 | 23 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 105 | 13 % yleisempi |
| Satakunta | 79 | 85 % yleisempi |
| Päijät-Häme | 55 | 51 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 54 | 26 % harvinaisempi |
Partner väreittäin
Yleisin väri on harmaa (31 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 1,5 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 31 % (kaikki autot 22 %)
-
Sininen 17 % (kaikki autot 13 %)
-
Valkoinen 15 % (kaikki autot 17 %)
-
Punainen 15 % (kaikki autot 12 %)
-
Ruskea tai beige 10 % (kaikki autot 6 %)
-
Musta 5 % (kaikki autot 17 %)
| 1998 | 21 autoa |
|---|---|
| 1999 | 24 autoa |
| 2000 | 15 autoa |
| 2001 | 28 autoa |
| 2002 | 26 autoa |
| 2003 | 48 autoa |
| 2004 | 92 autoa |
| 2005 | 50 autoa |
| 2006 | 37 autoa |
| 2007 | 28 autoa |
| 2008 | 67 autoa |
| 2009 | 50 autoa |
| 2010 | 40 autoa |
| 2011 | 18 autoa |
| 2012 | 18 autoa |
| 2013 | 65 autoa |
| 2014 | 28 autoa |
| 2015 | 14 autoa |
| 2016 | 31 autoa |
| 2017 | 24 autoa |
| 2018 | 26 autoa |
| 2019 | 120 autoa |
| 2020 | 29 autoa |
| 2021 | 20 autoa |
| 2022 | 17 autoa |
| 2023 | 30 autoa |
| 2024 | 3 autoa |
| 2025 | 7 autoa |
| 2026 | 2 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 478 (49 %)
-
Diesel 439 (45 %)
-
Sähkö 61 (6 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Partner -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 5 | 83 452 km |
|---|---|
| 6 | 103 371 km |
| 7 | 109 613 km |
| 8 | 117 400 km |
| 9 | 155 953 km |
| 10 | 154 783 km |
| 12 | 187 076 km |
| 13 | 206 111 km |
| 16 | 212 610 km |
| 17 | 260 862 km |
| 18 | 278 416 km |
| 19 | 224 659 km |
| 20 | 222 600 km |
| 21 | 242 975 km |
| 22 | 263 126 km |
| 23 | 239 003 km |
| 24 | 226 315 km |
| 25 | 264 807 km |
| 27 | 249 273 km |
| 28 | 287 370 km |
- 5 v
- 83 452 km16 690 km/v
- 10 v
- 154 783 km15 478 km/v
- 20 v
- 222 600 km11 130 km/v
Mihin Partner kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 3,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa jarrujärjestelmät vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,8 vs. 3,3 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Partner Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 21,2 / 6,7
-
Jarrujärjestelmät 1,8 / 3,3
-
Ympäristöhaitat 1,8 / 1,4
-
Ohjauslaitteet 0,9 / 1,2
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,9 / 0,2
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
1 vuosimallia 4:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 39,7 % | 35,0 % | 136 |
| 2004 | 36,4 % | 43,7 % | 118 |
| 2008 | 43,5 % | 33,3 % | 108 |
| 2019 | 20,4 % | 10,7 % | 113 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Partner takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 48 Peugeot Partner -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 23 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
24.4.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi M3M
Koskee autoja, jotka on valmistettu 6.3.2024 ja 21.5.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Vehicles without a bulkhead were manufactured and supplied with a single instead of a double seatback. There is a risk of excessive movement of the seatback in the event of a rear-end collision, which could result in the driver being thrown out and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.4.2026: Ympäristöhaitta ja palovaara Valmistajan koodi GY9
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.10.2025 ja 10.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
In vehicles fitted with a DV5 diesel engine, the NOx sensor may not have been properly tightened during installation. This may allow exhaust gases to enter the engine compartment and could result in visible exhaust fumes around the engine area, overheating of nearby components, a risk of fire, and increased NOx emissions. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.4.2026: Ympäristöhaitta ja palovaara Valmistajan koodi F610 F611
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.10.2025 ja 10.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
In vehicles fitted with a DV5 diesel engine, the NOx sensor may not have been properly tightened during installation. This may allow exhaust gases to enter the engine compartment and could result in visible exhaust fumes around the engine area, overheating of nearby components, a risk of fire, and increased NOx emissions. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
24.4.2026: Ympäristöhaitta ja palovaara Valmistajan koodi M4Q
Koskee autoja, jotka on valmistettu 1.10.2025 ja 10.12.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
In vehicles fitted with a DV5 diesel engine, the NOx sensor may not have been properly tightened during installation. This may allow exhaust gases to enter the engine compartment and could result in visible exhaust fumes around the engine area, overheating of nearby components, a risk of fire and increased NOx emissions. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.4.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi M4F
Koskee autoja, jotka on valmistettu 2.11.2025 ja 19.10.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The DV5R engine may experience a loss of power due to slippage of the water pump pulley. This slippage can cause misalignment of the timing belt, potentially resulting in engine shutdown. The sprocket of the water pump pulley may detach from the shaft, which can lead to the loss of parts on the road and increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.4.2026: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi F60N, F60O
Koskee autoja, jotka on valmistettu 15.10.2025 ja 15.10.2025 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The DV5R engine may experience a loss of power due to slippage of the water pump pulley. This slippage can cause misalignment of the timing belt, potentially resulting in engine shutdown. The sprocket of the water pump pulley may detach from the shaft, which can lead to the loss of parts on the road and increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
Partner vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2026 2 autoa
- 2025 7 autoa
- 2024 3 autoa
- 2023 30 autoa
- 2022 17 autoa
- 2021 20 autoa
- 2020 29 autoa
- 2019 120 autoa · hylätty 20,4 %
- 2018 26 autoa
- 2017 24 autoa
- 2016 31 autoa
- 2015 14 autoa
- 2014 28 autoa
- 2013 65 autoa
- 2012 18 autoa
- 2011 18 autoa
- 2010 40 autoa
- 2009 50 autoa
- 2008 67 autoa · hylätty 43,5 %
- 2007 28 autoa
- 2006 37 autoa
- 2005 50 autoa
- 2004 92 autoa · hylätty 36,4 %
- 2003 48 autoa · hylätty 39,7 %
- 2002 26 autoa
- 2001 28 autoa
- 2000 15 autoa
- 1999 24 autoa
- 1998 21 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske Partner -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Peugeot Partner
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.