Volvo · automalli
Volvo S40
Volvo S40 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 9 427 autoa. Keskimäärin ne ovat 21,1 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 255 422 km.
- Liikenteessä
- 9 427
- Keski-ikä
- 21,1 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 255 422 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 83 % autoista
Miten S40 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volvo S40 -autoilla on ajettu keskimäärin 5 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: S40 on 21. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 6,7 vuotta vanhempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista S40 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 19 % autoista on automaattivaihteisia ja 70 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 19 %
- automaatteja, 81 % käsivalintaisia
- Teho
- 92 kW
- 125 hv tyypillisesti, valtaosa 80-125 kW
- Kokonaismassa
- 1 850 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,48 m
- pituus · leveys 1,77 m · korkeus 1,43 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,8 l 29 %
-
1,6 l 23 %
-
2,4 l 20 %
-
1,9 l 15 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä S40 on yleisin
Kainuu erottuu: siellä S40 on suhteessa 1,5 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 544 | 40 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 934 | 33 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 793 | 12 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 784 | 9 % harvinaisempi |
| Satakunta | 530 | 29 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 510 | 18 % yleisempi |
S40 väreittäin
Yleisin väri on harmaa (21 %). Vihreä on tällä mallilla 3,7 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 21 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 18 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 16 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 14 % (kaikki autot 17 %)
-
Vihreä 12 % (kaikki autot 3 %)
-
Hopea 6 % (kaikki autot 7 %)
| 1996 | 68 autoa |
|---|---|
| 1997 | 182 autoa |
| 1998 | 236 autoa |
| 1999 | 335 autoa |
| 2000 | 328 autoa |
| 2001 | 363 autoa |
| 2002 | 633 autoa |
| 2003 | 666 autoa |
| 2004 | 1 381 autoa |
| 2005 | 1 231 autoa |
| 2006 | 1 061 autoa |
| 2007 | 761 autoa |
| 2008 | 783 autoa |
| 2009 | 389 autoa |
| 2010 | 365 autoa |
| 2011 | 406 autoa |
| 2012 | 233 autoa |
| 2013 | 6 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 7 778 (83 %)
-
Diesel 1 629 (17 %)
-
Etanoli 19 (0 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä S40 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 14 | 231 444 km |
|---|---|
| 15 | 261 597 km |
| 16 | 249 860 km |
| 17 | 259 615 km |
| 18 | 252 029 km |
| 19 | 233 717 km |
| 20 | 245 478 km |
| 21 | 256 059 km |
| 22 | 273 454 km |
| 23 | 260 312 km |
| 24 | 256 419 km |
| 25 | 264 145 km |
| 26 | 259 411 km |
| 27 | 260 919 km |
| 28 | 248 289 km |
| 29 | 255 868 km |
| 30 | 241 317 km |
- 15 v
- 261 597 km17 440 km/v
- 20 v
- 245 478 km12 274 km/v
Mihin S40 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ympäristöhaitat on 1,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,2 vs. 10,6 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
S40 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 32,1 / 26,3
-
Jarrujärjestelmät 13,7 / 22,3
-
Ympäristöhaitat 11,1 / 9,0
-
Ohjauslaitteet 1,7 / 4,5
-
Alusta ja kori 1,2 / 10,6
-
Muut laitteet ja varusteet 0,8 / 1,6
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 1,3
-
Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,9
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
8 vuosimallia 11:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 34,0 % | 36,4 % | 1 452 |
| 2003 | 43,9 % | 42,2 % | 952 |
| 2004 | 43,4 % | 43,7 % | 1 604 |
| 2005 | 38,6 % | 44,3 % | 1 312 |
| 2006 | 37,3 % | 43,1 % | 1 163 |
| 2007 | 31,2 % | 41,2 % | 837 |
| 2008 | 35,5 % | 39,7 % | 867 |
| 2009 | 32,0 % | 35,9 % | 438 |
| 2010 | 33,9 % | 33,2 % | 413 |
| 2011 | 27,7 % | 29,8 % | 430 |
| 2012 | 28,8 % | 26,8 % | 243 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
S40 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 4 Volvo S40 -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
24.7.2020: Palovaara Valmistajan koodi R10026, R10027, R10028, R10030Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Air bubbles may remain in the engine cooling system when filling coolant. This can cause insufficient cooling and damage the engine, increasing the risk of fire in the engine compartment.
-
17.7.2020: Palovaara Valmistajan koodi R10025Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Air bubbles may remain in the engine's cooling system after filling with coolant.Consequently, the cooling of the engine might be impaired, causing the engine to overheat, leading to its damage or even to fire.
-
29.3.2019: PalovaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Cracks in the fuel hose may cause fuel to leak into the engine compartment. This may consequently lead to a fire.
-
12.8.2016: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null Owing to a faulty gas generator, the driver airbag may only partially deploy in the event of a road accident leading to an increased risk of injury for the driver.
S40 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2013 6 autoa
- 2012 233 autoa · hylätty 28,8 %
- 2011 406 autoa · hylätty 27,7 %
- 2010 365 autoa · hylätty 33,9 %
- 2009 389 autoa · hylätty 32,0 %
- 2008 783 autoa · hylätty 35,5 %
- 2007 761 autoa · hylätty 31,2 %
- 2006 1 061 autoa · hylätty 37,3 %
- 2005 1 231 autoa · hylätty 38,6 %
- 2004 1 381 autoa · hylätty 43,4 %
- 2003 666 autoa · hylätty 43,9 %
- 2002 633 autoa · hylätty 34,0 %
- 2001 363 autoa
- 2000 328 autoa
- 1999 335 autoa
- 1998 236 autoa
- 1997 182 autoa
- 1996 68 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske S40 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Volvo S40
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.