Volvo · automalli
Volvo S60
Tällä sivulla on Volvo S60 -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 18 568 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 17,4 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 18 568
- Keski-ikä
- 17,4 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 268 464 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 63 % autoista
Miten S60 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volvo S60 -autoilla on ajettu keskimäärin 14 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: S60 on 10. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,9 vuotta vanhempia kuin luokan autot (15,5 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista S60 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 75 % autoista on automaattivaihteisia ja 91 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 75 %
- automaatteja, 25 % käsivalintaisia
- Teho
- 125 kW
- 170 hv tyypillisesti, valtaosa 103-184 kW
- Kokonaismassa
- 2 030 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,60 m
- pituus · leveys 1,80 m · korkeus 1,43 m
- Hybridit
- 10 %
- 7 % ladattavia, 3 % tavallisia hybridejä
Yleisimmät moottorikoot
-
2,4 l 56 %
-
2,0 l 26 %
-
1,6 l 7 %
-
2,5 l 6 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä S60 on yleisin
Kainuu erottuu: siellä S60 on suhteessa 1,6 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 3 265 | 35 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 2 200 | 58 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 1 596 | 10 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 1 394 | 18 % harvinaisempi |
| Satakunta | 984 | 21 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 982 | 15 % yleisempi |
S60 väreittäin
Yleisin väri on harmaa (24 %). Musta on tällä mallilla 1,4 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 24 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 23 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 15 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 12 % (kaikki autot 12 %)
-
Valkoinen 9 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 6 % (kaikki autot 6 %)
| 2000 | 329 autoa |
|---|---|
| 2001 | 2 072 autoa |
| 2002 | 1 737 autoa |
| 2003 | 1 445 autoa |
| 2004 | 1 033 autoa |
| 2005 | 1 412 autoa |
| 2006 | 1 150 autoa |
| 2007 | 878 autoa |
| 2008 | 772 autoa |
| 2009 | 262 autoa |
| 2010 | 501 autoa |
| 2011 | 974 autoa |
| 2012 | 655 autoa |
| 2013 | 581 autoa |
| 2014 | 634 autoa |
| 2015 | 531 autoa |
| 2016 | 560 autoa |
| 2017 | 486 autoa |
| 2018 | 340 autoa |
| 2019 | 433 autoa |
| 2020 | 605 autoa |
| 2021 | 483 autoa |
| 2022 | 247 autoa |
| 2023 | 139 autoa |
| 2024 | 213 autoa |
| 2025 | 95 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 11 617 (63 %)
-
Diesel 5 041 (27 %)
-
Hybridi 1 760 (9 %)
-
Kaasu 115 (1 %)
-
Etanoli 34 (0 %)
-
Muu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä S60 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 2 | 25 854 km |
|---|---|
| 4 | 76 031 km |
| 5 | 71 919 km |
| 6 | 92 587 km |
| 7 | 100 057 km |
| 8 | 122 869 km |
| 9 | 146 007 km |
| 10 | 169 202 km |
| 11 | 190 809 km |
| 12 | 221 454 km |
| 13 | 221 161 km |
| 14 | 241 276 km |
| 15 | 256 364 km |
| 16 | 266 568 km |
| 17 | 316 791 km |
| 18 | 316 066 km |
| 19 | 294 541 km |
| 20 | 286 577 km |
| 21 | 294 892 km |
| 22 | 313 239 km |
| 23 | 338 794 km |
| 24 | 352 937 km |
| 25 | 348 668 km |
| 26 | 353 128 km |
- 5 v
- 71 919 km14 384 km/v
- 10 v
- 169 202 km16 920 km/v
- 15 v
- 256 364 km17 091 km/v
- 20 v
- 286 577 km14 329 km/v
Mihin S60 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 1,3 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,9 vs. 6,7 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
S60 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 14,1 / 21,2
-
Jarrujärjestelmät 13,8 / 16,4
-
Ohjauslaitteet 4,7 / 3,6
-
Ympäristöhaitat 3,6 / 6,3
-
Alusta ja kori 0,9 / 6,7
-
Koeajo ja näkyvyys 0,6 / 0,7
-
Muut laitteet ja varusteet 0,6 / 1,1
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,5 / 1,0
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
19 vuosimallia 20:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 34,5 % | 36,4 % | 2 733 |
| 2003 | 40,6 % | 42,2 % | 1 739 |
| 2004 | 34,1 % | 43,7 % | 1 207 |
| 2005 | 34,4 % | 44,3 % | 1 519 |
| 2006 | 35,5 % | 43,1 % | 1 241 |
| 2007 | 33,8 % | 41,2 % | 942 |
| 2008 | 37,1 % | 39,7 % | 824 |
| 2009 | 35,9 % | 35,9 % | 281 |
| 2010 | 21,0 % | 33,2 % | 533 |
| 2011 | 20,5 % | 29,8 % | 1 023 |
| 2012 | 21,9 % | 26,8 % | 684 |
| 2013 | 12,3 % | 23,6 % | 601 |
| 2014 | 12,7 % | 20,0 % | 655 |
| 2015 | 10,5 % | 17,8 % | 525 |
| 2016 | 7,7 % | 17,4 % | 375 |
| 2017 | 7,6 % | 12,5 % | 327 |
| 2018 | 3,4 % | 12,6 % | 145 |
| 2019 | 6,0 % | 10,7 % | 385 |
| 2020 | 9,5 % | 11,4 % | 105 |
| 2021 | 4,3 % | 8,2 % | 440 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
S60 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 32 Volvo S60 -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 5 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
26.9.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10340Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The torsion bar within the seatbelt system is defective. This could affect the seatbelt’s restraining performance and not provide adequate support in the event of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
11.7.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10329Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The vehicle's braking functionality can be disabled while using 'B' mode (in plug-in hybrid cars) or One Pedal Drive (in pure electric cars), after coasting downhill. This can lead to a collision and increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
11.4.2025: Palovaara Valmistajan koodi R10312Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Some problems with the high-voltage battery can cause an overheating of the battery cells when the battery is fully charged. This can lead the vehicle catch fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
22.11.2024: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10289Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The rod between the brake pedal and the brake booster may not have been assembled correctly. The rod can become detached, leading the brake pedal to dysfunction, increasing the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
1.12.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10254Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
An insufficient torque might have been applied to the front passenger airbag fixings. Consequently, in the event of an accident the airbag might not properly deploy, increasing the risk of injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
15.9.2023: Palovaara Valmistajan koodi R10248Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The O-ring used to seal the connections in the oil line has an inadequate diameter. This could lead to the O-ring twisting and then breaking, which can cause an oil leak, increasing the risk of fire. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
S60 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2025 95 autoa
- 2024 213 autoa
- 2023 139 autoa
- 2022 247 autoa
- 2021 483 autoa · hylätty 4,3 %
- 2020 605 autoa · hylätty 9,5 %
- 2019 433 autoa · hylätty 6,0 %
- 2018 340 autoa · hylätty 3,4 %
- 2017 486 autoa · hylätty 7,6 %
- 2016 560 autoa · hylätty 7,7 %
- 2015 531 autoa · hylätty 10,5 %
- 2014 634 autoa · hylätty 12,7 %
- 2013 581 autoa · hylätty 12,3 %
- 2012 655 autoa · hylätty 21,9 %
- 2011 974 autoa · hylätty 20,5 %
- 2010 501 autoa · hylätty 21,0 %
- 2009 262 autoa · hylätty 35,9 %
- 2008 772 autoa · hylätty 37,1 %
- 2007 878 autoa · hylätty 33,8 %
- 2006 1 150 autoa · hylätty 35,5 %
- 2005 1 412 autoa · hylätty 34,4 %
- 2004 1 033 autoa · hylätty 34,1 %
- 2003 1 445 autoa · hylätty 40,6 %
- 2002 1 737 autoa · hylätty 34,5 %
- 2001 2 072 autoa
- 2000 329 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske S60 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
S60 listoilla
- Luotettavimmat 7-vuotiaat autot (sija 7)
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 11)
- Luotettavimmat dieselautot (sija 13)
Muistutus: Volvo S60
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.