Hyppää sisältöön
Volvo logo Volvo · automalli

Volvo V40

Volvo V40 on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 16 491 autoa. Keskimäärin ne ovat 12,7 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 186 459 km.

Mallin historia Wikipediassa

Volvo V40
Kuva: Herranderssvensson, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons. Kuvan auto voi olla eri sukupolvea tai varustelua.
Liikenteessä
16 491
Keski-ikä
12,7 v
Ajomäärä keskimäärin
186 459 km
Yleisin käyttövoima
Diesel
51 % autoista

Miten V40 vertautuu muihin

  • Ajomäärä: Volvo V40 -autoilla on ajettu suunnilleen saman verran kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
  • Yleisyys: V40 on 11. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
  • Ikä: Autot ovat keskimäärin 1,7 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,4 v).

Moottorit, vaihteistot ja mitat

Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista V40 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 70 % autoista on automaattivaihteisia ja 99 % polttomoottoreista on ahdettuja.

Vaihteisto
70 %
automaatteja, 30 % käsivalintaisia
Teho
90 kW
122 hv tyypillisesti, valtaosa 84-120 kW
Kokonaismassa
1 965 kg
mediaani, käyttövoimaveron peruste
Mitat
4,37 m
pituus · leveys 1,80 m · korkeus 1,42 m

Yleisimmät moottorikoot

  • 2,0 l 32 %
  • 1,6 l 29 %
  • 1,5 l 22 %
  • 1,9 l 10 %

Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.

Missä V40 on yleisin

Pohjanmaa erottuu: siellä V40 on suhteessa 1,3 kertaa yleisempi kuin koko maassa.

Maakunta Autoja Kaikkiin autoihin
Uusimaa 4 062 9 % harvinaisempi
Pirkanmaa 1 603 yhtä yleinen
Varsinais-Suomi 1 592 6 % yleisempi
Pohjois-Pohjanmaa 1 282 yhtä yleinen
Pohjanmaa 781 28 % yleisempi
Satakunta 757 5 % yleisempi

V40 väreittäin

Yleisin väri on valkoinen (23 %).

  • Valkoinen 23 % (kaikki autot 17 %)
  • Musta 21 % (kaikki autot 17 %)
  • Harmaa 18 % (kaikki autot 22 %)
  • Sininen 15 % (kaikki autot 13 %)
  • Punainen 11 % (kaikki autot 12 %)
  • Ruskea tai beige 6 % (kaikki autot 6 %)
Liikenteessä käyttöönottovuoden mukaan
199628 autoa
199783 autoa
1998145 autoa
1999177 autoa
2000243 autoa
2001266 autoa
2002514 autoa
2003647 autoa
2004723 autoa
2012746 autoa
20132 084 autoa
20141 751 autoa
20152 115 autoa
20162 056 autoa
20171 768 autoa
20181 538 autoa
20191 390 autoa
2020217 autoa

Käyttövoimat

  • Diesel 8 371 (51 %)
  • Bensiini 8 120 (49 %)

Tyypillinen ajomäärä iän mukaan

Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä V40 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.

Ajomäärä keskimäärin, km (ikä vuosina)
697 734 km
788 407 km
8111 321 km
9138 716 km
10163 704 km
11180 089 km
12204 863 km
13216 844 km
14229 759 km
22278 435 km
23292 781 km
24294 016 km
25291 224 km
26285 199 km
27291 379 km
28291 078 km
29297 938 km
30275 873 km
10 v
163 704 km16 370 km/v

Mihin V40 kaatuu katsastuksessa

Vikakohteiden jakauma on lähellä saman ikäisten autojen keskiarvoa. Kohteessa ohjauslaitteet vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (0,7 vs. 2,1 sataa katsastusta kohden).

Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta

V40 Saman ikäiset

  • Akselistot, pyörät ja jousitus 13,3 / 13,3
  • Jarrujärjestelmät 5,7 / 7,3
  • Ympäristöhaitat 1,0 / 2,2
  • Ohjauslaitteet 0,7 / 2,1
  • Valaisimet ja sähkölaitteet 0,3 / 0,4
  • Muut laitteet ja varusteet 0,3 / 0,5
  • Koeajo ja näkyvyys 0,2 / 0,4
  • Lisätarkastukset 0,1 / 0,2

Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.

Tarkistuslista

Tarkistuta nämä ennen katsastusta

  1. 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
  2. 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
  3. 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Muistuta ennen katsastusta

Katsastushistoria vuosimalleittain

9 vuosimallia 12:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.

Vuosimalli Hylättyjä Saman vuoden autot Katsastuksia
2002 38,6 % 36,4 % 1 641
2003 46,5 % 42,2 % 972
2004 45,7 % 43,7 % 970
2012 23,3 % 26,8 % 774
2013 21,6 % 23,6 % 2 172
2014 18,3 % 20,0 % 1 814
2015 17,1 % 17,8 % 2 163
2016 14,6 % 17,4 % 1 678
2017 10,4 % 17,2 % 422
2018 12,2 % 12,6 % 541
2019 6,8 % 10,7 % 1 257
2020 1,7 % 6,8 % 172

Traficomin katsastustilasto 2025.

V40 takaisinkutsut

EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 11 Volvo V40 -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.

  • 24.7.2020: Palovaara Valmistajan koodi R10026, R10027, R10028, R10030
    Vian kuvaus (englanniksi)

    Air bubbles may remain in the engine cooling system when filling coolant. This can cause insufficient cooling and damage the engine, increasing the risk of fire in the engine compartment.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 17.7.2020: Palovaara Valmistajan koodi R10025
    Vian kuvaus (englanniksi)

    Air bubbles may remain in the engine's cooling system after filling with coolant.Consequently, the cooling of the engine might be impaired, causing the engine to overheat, leading to its damage or even to fire.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 10.4.2020: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R29949
    Vian kuvaus (englanniksi)

    Excessive carbon deposits could build up in the intake system of the engine.Consequently, the temperature of the intake air could rise, causing the engine's intake manifold to melt and deform. This could lead to the engine to stall, increasing the risk of accidents or even the engine bay to catch fire.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 10.4.2020: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R29950
    Vian kuvaus (englanniksi)

    Excessive carbon deposits could build up in the intake system of the engine.Consequently, the temperature of the intake air could rise, causing the engine's intake manifold to melt and deform. This could lead to the engine to stall, increasing the risk of accidents or even the engine bay to catch fire.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 20.12.2019: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R29947
    Vian kuvaus (englanniksi)

    Excessive carbon deposits could build up in the intake system of the engine. Consequently, the temperature of the intake air could rise, causing the engine's intake manifold to melt and deform. This could lead to the engine to stop, increasing the risk of accidents or even the engine bay to catch fire.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
  • 20.12.2019: Palovaara Valmistajan koodi R29948
    Vian kuvaus (englanniksi)

    Excessive carbon deposits could build up in the intake system of the engine.Additionally, the intake valve could leak.Consequently, the temperature of the intake air could rise, causing the engine intake manifold to melt and deform. This could lead to the engine to stop increasing the risk of accidents or even the engine bay to catch fire.

    Ilmoitus Safety Gate -palvelussa

V40 vuosimalleittain

Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.

Muita malleja samasta luokasta

Laske V40 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.

Muistutus: Volvo V40

Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.

Käytämme evästeitä. Sivusto käyttää välttämättömiä evästeitä toiminnallisuuteen. Emme käytä markkinointi- tai seurantaevästeitä ilman lupaasi. Lue lisää .