Volvo · automalli
Volvo V50
Suomen liikenteessä on 12 564 Volvo V50 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 18,1 vuotta. Yleisin käyttövoima on diesel (51 %).
- Liikenteessä
- 12 564
- Keski-ikä
- 18,1 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 295 271 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 51 % autoista
Miten V50 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volvo V50 -autoilla on ajettu keskimäärin 15 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: V50 on 15. yleisin malli 98 mallin joukossa luokassa keskikokoinen (C).
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 3,7 vuotta vanhempia kuin luokan autot (14,4 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista V50 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 17 % autoista on automaattivaihteisia ja 81 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 17 %
- automaatteja, 83 % käsivalintaisia
- Teho
- 92 kW
- 125 hv tyypillisesti, valtaosa 80-125 kW
- Kokonaismassa
- 1 900 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,52 m
- pituus · leveys 1,77 m · korkeus 1,45 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 39 %
-
2,4 l 21 %
-
1,8 l 18 %
-
2,0 l 17 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä V50 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin V50 on yleisin maakunnassa Pohjanmaa: siellä sen osuus autokannasta on 1,5-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 2 318 | 32 % harvinaisempi |
| Pirkanmaa | 1 173 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 1 151 | 23 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 1 096 | yhtä yleinen |
| Pohjanmaa | 710 | 53 % yleisempi |
| Keski-Suomi | 685 | 10 % yleisempi |
V50 väreittäin
Yleisin väri on harmaa (29 %). Vihreä on tällä mallilla 2,1 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 29 % (kaikki autot 22 %)
-
Musta 22 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 18 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 12 % (kaikki autot 12 %)
-
Vihreä 7 % (kaikki autot 3 %)
-
Valkoinen 7 % (kaikki autot 17 %)
| 2003 | 1 autoa |
|---|---|
| 2004 | 1 010 autoa |
| 2005 | 1 744 autoa |
| 2006 | 1 631 autoa |
| 2007 | 1 321 autoa |
| 2008 | 1 656 autoa |
| 2009 | 1 306 autoa |
| 2010 | 1 193 autoa |
| 2011 | 1 655 autoa |
| 2012 | 1 045 autoa |
| 2013 | 2 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 6 464 (51 %)
-
Bensiini 6 024 (48 %)
-
Etanoli 74 (1 %)
-
Kaasu 2 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä V50 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 14 | 270 948 km |
|---|---|
| 15 | 288 387 km |
| 16 | 297 257 km |
| 17 | 298 501 km |
| 18 | 297 854 km |
| 19 | 287 951 km |
| 20 | 293 872 km |
| 21 | 299 740 km |
| 22 | 325 403 km |
- 15 v
- 288 387 km19 226 km/v
- 20 v
- 293 872 km14 694 km/v
Mihin V50 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa akselistot, pyörät ja jousitus on 1,5 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa alusta ja kori vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,8 vs. 8,8 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
V50 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 37,5 / 25,4
-
Jarrujärjestelmät 15,5 / 20,2
-
Ympäristöhaitat 10,4 / 7,7
-
Ohjauslaitteet 2,5 / 4,3
-
Alusta ja kori 1,8 / 8,8
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,1 / 1,2
-
Muut laitteet ja varusteet 1,0 / 1,4
-
Koeajo ja näkyvyys 0,5 / 0,8
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ympäristöhaitat Päästöarvot, öljyvuodot ja pakoputkiston vuodot.
Katsastushistoria vuosimalleittain
3 vuosimallia 9:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2004 | 44,5 % | 43,7 % | 1 172 |
| 2005 | 43,6 % | 44,3 % | 1 956 |
| 2006 | 40,6 % | 43,1 % | 1 848 |
| 2007 | 40,4 % | 41,2 % | 1 482 |
| 2008 | 40,6 % | 39,7 % | 1 920 |
| 2009 | 42,3 % | 35,9 % | 1 505 |
| 2010 | 38,6 % | 33,2 % | 1 392 |
| 2011 | 31,7 % | 29,8 % | 1 804 |
| 2012 | 30,5 % | 26,8 % | 1 126 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
V50 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 4 Volvo V50 -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
24.7.2020: Palovaara Valmistajan koodi R10026, R10027, R10028, R10030Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Air bubbles may remain in the engine cooling system when filling coolant. This can cause insufficient cooling and damage the engine, increasing the risk of fire in the engine compartment.
-
17.7.2020: Palovaara Valmistajan koodi R10025Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Air bubbles may remain in the engine's cooling system after filling with coolant.Consequently, the cooling of the engine might be impaired, causing the engine to overheat, leading to its damage or even to fire.
-
29.3.2019: PalovaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Cracks in the fuel hose may cause fuel to leak into the engine compartment. This may consequently lead to a fire.
-
12.8.2016: LoukkaantumisvaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
null Owing to a faulty gas generator, the driver airbag may only partially deploy in the event of a road accident leading to an increased risk of injury for the driver.
V50 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2013 2 autoa
- 2012 1 045 autoa · hylätty 30,5 %
- 2011 1 655 autoa · hylätty 31,7 %
- 2010 1 193 autoa · hylätty 38,6 %
- 2009 1 306 autoa · hylätty 42,3 %
- 2008 1 656 autoa · hylätty 40,6 %
- 2007 1 321 autoa · hylätty 40,4 %
- 2006 1 631 autoa · hylätty 40,6 %
- 2005 1 744 autoa · hylätty 43,6 %
- 2004 1 010 autoa · hylätty 44,5 %
- 2003 1 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske V50 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Muistutus: Volvo V50
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.