Volvo · automalli
Volvo XC70
Suomen liikenteessä on 7 762 Volvo XC70 -henkilöautoa, ja niiden keski-ikä on 15,9 vuotta. Yleisin käyttövoima on diesel (87 %).
- Liikenteessä
- 7 762
- Keski-ikä
- 15,9 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 328 923 km
- Yleisin käyttövoima
- Diesel
- 87 % autoista
Miten XC70 vertautuu muihin
- Ajomäärä: Volvo XC70 -autoilla on ajettu keskimäärin 41 % enemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: XC70 on 18. yleisin malli 86 mallin joukossa luokassa keskiluokka (D).
- Ikä: Autot ovat suunnilleen yhtä vanhoja kuin luokan autot keskimäärin (15,5 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista XC70 -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 92 % autoista on automaattivaihteisia ja 99 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 92 %
- automaatteja, 8 % käsivalintaisia
- Teho
- 136 kW
- 185 hv tyypillisesti, valtaosa 120-158 kW
- Kokonaismassa
- 2 400 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,84 m
- pituus · leveys 1,88 m · korkeus 1,60 m
Yleisimmät moottorikoot
-
2,4 l 82 %
-
2,5 l 12 %
-
2,0 l 4 %
-
3,2 l 1 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä XC70 on yleisin
Suhteessa muihin autoihin XC70 on yleisin maakunnassa Lappi: siellä sen osuus autokannasta on 1,9-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 1 352 | 36 % harvinaisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 945 | 63 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 647 | 12 % harvinaisempi |
| Pohjois-Savo | 527 | 48 % yleisempi |
| Lappi | 526 | 95 % yleisempi |
| Pohjanmaa | 490 | 71 % yleisempi |
XC70 väreittäin
Yleisin väri on musta (21 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 3,1 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Musta 21 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 20 % (kaikki autot 6 %)
-
Harmaa 19 % (kaikki autot 22 %)
-
Valkoinen 13 % (kaikki autot 17 %)
-
Sininen 12 % (kaikki autot 13 %)
-
Punainen 5 % (kaikki autot 12 %)
| 2000 | 5 autoa |
|---|---|
| 2001 | 1 autoa |
| 2002 | 68 autoa |
| 2003 | 286 autoa |
| 2004 | 366 autoa |
| 2005 | 520 autoa |
| 2006 | 496 autoa |
| 2007 | 801 autoa |
| 2008 | 789 autoa |
| 2009 | 274 autoa |
| 2010 | 387 autoa |
| 2011 | 567 autoa |
| 2012 | 486 autoa |
| 2013 | 506 autoa |
| 2014 | 702 autoa |
| 2015 | 868 autoa |
| 2016 | 636 autoa |
| 2017 | 4 autoa |
Käyttövoimat
-
Diesel 6 715 (87 %)
-
Bensiini 1 042 (13 %)
-
Kaasu 5 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä XC70 -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 10 | 249 521 km |
|---|---|
| 11 | 262 063 km |
| 12 | 273 726 km |
| 13 | 291 371 km |
| 14 | 310 243 km |
| 15 | 320 225 km |
| 16 | 339 281 km |
| 17 | 343 143 km |
| 18 | 383 055 km |
| 19 | 376 824 km |
| 20 | 365 419 km |
| 21 | 380 639 km |
| 22 | 388 468 km |
| 23 | 392 768 km |
| 24 | 424 290 km |
- 10 v
- 249 521 km24 952 km/v
- 15 v
- 320 225 km21 348 km/v
- 20 v
- 365 419 km18 271 km/v
Mihin XC70 kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa ohjauslaitteet on 1,5 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa ympäristöhaitat vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (1,3 vs. 5,8 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
XC70 Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 18,4 / 21,4
-
Jarrujärjestelmät 7,6 / 15,7
-
Ohjauslaitteet 5,2 / 3,6
-
Alusta ja kori 2,4 / 6,0
-
Ympäristöhaitat 1,3 / 5,8
-
Muut laitteet ja varusteet 0,7 / 1,1
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,7 / 1,0
-
Koeajo ja näkyvyys 0,3 / 0,7
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Ohjauslaitteet Raidetangon päät, ohjausnivelet ja ohjauksen välys.
Katsastushistoria vuosimalleittain
14 vuosimallia 14:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2003 | 40,1 % | 42,2 % | 367 |
| 2004 | 36,7 % | 43,7 % | 411 |
| 2005 | 34,6 % | 44,3 % | 572 |
| 2006 | 41,1 % | 43,1 % | 557 |
| 2007 | 36,1 % | 41,2 % | 875 |
| 2008 | 29,1 % | 39,7 % | 874 |
| 2009 | 24,6 % | 35,9 % | 285 |
| 2010 | 21,7 % | 33,2 % | 424 |
| 2011 | 21,6 % | 29,8 % | 587 |
| 2012 | 17,3 % | 26,8 % | 496 |
| 2013 | 22,7 % | 23,6 % | 503 |
| 2014 | 16,2 % | 20,0 % | 717 |
| 2015 | 13,1 % | 17,8 % | 855 |
| 2016 | 15,2 % | 17,4 % | 481 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
XC70 takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 7 Volvo XC70 -mallia koskevaa takaisinkutsua. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
24.7.2020: Palovaara Valmistajan koodi R10026, R10027, R10028, R10030Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Air bubbles may remain in the engine cooling system when filling coolant. This can cause insufficient cooling and damage the engine, increasing the risk of fire in the engine compartment.
-
17.7.2020: Palovaara Valmistajan koodi R10025Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Air bubbles may remain in the engine's cooling system after filling with coolant.Consequently, the cooling of the engine might be impaired, causing the engine to overheat, leading to its damage or even to fire.
-
10.7.2020: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R10029Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The tensile strength of the steel of the safety belt's fixing cable may decrease with time.Consequently, the protective/restraining effect of the safety belts could decrease, increasing the risk of injury in the event of an accident.
-
20.12.2019: Palovaara ja loukkaantumisvaara Valmistajan koodi R29947Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Excessive carbon deposits could build up in the intake system of the engine. Consequently, the temperature of the intake air could rise, causing the engine's intake manifold to melt and deform. This could lead to the engine to stop, increasing the risk of accidents or even the engine bay to catch fire.
-
20.12.2019: Palovaara Valmistajan koodi R29948Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Excessive carbon deposits could build up in the intake system of the engine.Additionally, the intake valve could leak.Consequently, the temperature of the intake air could rise, causing the engine intake manifold to melt and deform. This could lead to the engine to stop increasing the risk of accidents or even the engine bay to catch fire.
-
29.3.2019: PalovaaraIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
Cracks in the fuel hose may cause fuel to leak into the engine compartment. This may consequently lead to a fire.
XC70 vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2017 4 autoa
- 2016 636 autoa · hylätty 15,2 %
- 2015 868 autoa · hylätty 13,1 %
- 2014 702 autoa · hylätty 16,2 %
- 2013 506 autoa · hylätty 22,7 %
- 2012 486 autoa · hylätty 17,3 %
- 2011 567 autoa · hylätty 21,6 %
- 2010 387 autoa · hylätty 21,7 %
- 2009 274 autoa · hylätty 24,6 %
- 2008 789 autoa · hylätty 29,1 %
- 2007 801 autoa · hylätty 36,1 %
- 2006 496 autoa · hylätty 41,1 %
- 2005 520 autoa · hylätty 34,6 %
- 2004 366 autoa · hylätty 36,7 %
- 2003 286 autoa · hylätty 40,1 %
- 2002 68 autoa
- 2001 1 autoa
- 2000 5 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske XC70 -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
XC70 listoilla
- Luotettavimmat 15-vuotiaat autot (sija 15)
- Luotettavimmat dieselautot (sija 19)
Muistutus: Volvo XC70
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.