Citroën · automalli
Citroën C4 Picasso
Tällä sivulla on Citroën C4 Picasso -mallin tilastot Traficomin avoimesta datasta: 2 140 liikennekäytössä olevaa autoa, keski-ikä 14,2 vuotta ja yleisimpänä käyttövoimana bensiini.
- Liikenteessä
- 2 140
- Keski-ikä
- 14,2 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 217 610 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 58 % autoista
Miten C4 Picasso vertautuu muihin
- Ajomäärä: Citroën C4 Picasso -autoilla on ajettu suunnilleen saman verran kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: C4 Picasso on 9. yleisin malli 53 mallin joukossa luokassa tila-auto.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 0,7 vuotta uudempia kuin luokan autot (14,9 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista C4 Picasso -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 67 % autoista on automaattivaihteisia ja 75 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 67 %
- automaatteja, 34 % käsivalintaisia
- Teho
- 92 kW
- 125 hv tyypillisesti, valtaosa 82-115 kW
- Kokonaismassa
- 2 150 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,59 m
- pituus · leveys 1,83 m · korkeus 1,64 m
- 7 paikkaa
- 65 %
- autoista on vähintään seitsemänpaikkaisia
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 59 %
-
2,0 l 27 %
-
1,7 l 7 %
-
1,2 l 6 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä C4 Picasso on yleisin
Satakunta erottuu: siellä C4 Picasso on suhteessa 1,3 kertaa yleisempi kuin koko maassa.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 644 | 11 % yleisempi |
| Varsinais-Suomi | 242 | 24 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 201 | yhtä yleinen |
| Pohjois-Pohjanmaa | 169 | 6 % yleisempi |
| Satakunta | 120 | 29 % yleisempi |
| Päijät-Häme | 96 | 20 % yleisempi |
C4 Picasso väreittäin
Yleisin väri on harmaa (32 %).
-
Harmaa 32 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 17 % (kaikki autot 12 %)
-
Sininen 15 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 11 % (kaikki autot 17 %)
-
Valkoinen 10 % (kaikki autot 17 %)
-
Ruskea tai beige 7 % (kaikki autot 6 %)
| 2006 | 41 autoa |
|---|---|
| 2007 | 284 autoa |
| 2008 | 242 autoa |
| 2009 | 84 autoa |
| 2010 | 185 autoa |
| 2011 | 222 autoa |
| 2012 | 118 autoa |
| 2013 | 170 autoa |
| 2014 | 259 autoa |
| 2015 | 175 autoa |
| 2016 | 161 autoa |
| 2017 | 95 autoa |
| 2018 | 57 autoa |
| 2019 | 14 autoa |
| 2020 | 17 autoa |
| 2021 | 16 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 232 (58 %)
-
Diesel 907 (42 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä C4 Picasso -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 8 | 144 142 km |
|---|---|
| 9 | 150 421 km |
| 10 | 174 972 km |
| 11 | 193 530 km |
| 12 | 212 870 km |
| 13 | 202 036 km |
| 14 | 215 367 km |
| 15 | 207 377 km |
| 16 | 223 553 km |
| 17 | 250 795 km |
| 18 | 266 594 km |
| 19 | 271 671 km |
| 20 | 270 927 km |
- 10 v
- 174 972 km17 497 km/v
- 15 v
- 207 377 km13 825 km/v
- 20 v
- 270 927 km13 546 km/v
Mihin C4 Picasso kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 3,2 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin.
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
C4 Picasso Saman ikäiset
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 31,1 / 20,8
-
Jarrujärjestelmät 15,7 / 14,3
-
Alusta ja kori 15,3 / 4,7
-
Ympäristöhaitat 10,7 / 4,8
-
Ohjauslaitteet 7,7 / 3,4
-
Koeajo ja näkyvyys 0,9 / 0,6
-
Muut laitteet ja varusteet 0,9 / 1,0
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 0,9 / 0,9
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 2 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
- 3 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 10:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2007 | 56,9 % | 41,2 % | 355 |
| 2008 | 52,0 % | 39,7 % | 306 |
| 2009 | 59,1 % | 35,9 % | 110 |
| 2010 | 53,1 % | 33,2 % | 213 |
| 2011 | 42,6 % | 29,8 % | 258 |
| 2012 | 46,4 % | 26,8 % | 151 |
| 2013 | 37,8 % | 23,6 % | 196 |
| 2014 | 37,0 % | 20,0 % | 303 |
| 2015 | 29,2 % | 17,8 % | 195 |
| 2016 | 27,2 % | 17,4 % | 136 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
C4 Picasso takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmään on vuodesta 2015 kirjattu 26 Citroën C4 Picasso -mallia koskevaa takaisinkutsua, joista 3 viimeisen kolmen vuoden aikana. Takaisinkutsu ei koske jokaista autoa: tarkista oman autosi tilanne merkkihuollosta valmistenumerolla.
-
5.9.2025: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi GK2
Koskee autoja, jotka on valmistettu 12.12.2017 ja 6.10.2020 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
The malfunction indicator light (MIL) may fail to illuminate if the diagnostic system of the Selective Catalytic Reduction (SCR) and/or the diesel particulate filter (DPF) malfunctions after a fault code has appeared. This could cause the vehicle to operate without the required warning, and resulting in emissions above the regulatory limits. The product does not comply with the Regulation on type-approval of motor vehicles with respect to emissions from light passenger and commercial vehicles (Euro 5 and Euro 6) and on access to vehicle repair and maintenance information.
-
25.7.2025: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi NY5
Koskee autoja, jotka on valmistettu 4.10.2017 ja 20.10.2017 välillä.
Ilmoitus Safety Gate -palvelussaVian kuvaus (englanniksi)
Due to oil carbonisation and high contact pressure, the 7 mm camshaft chain resistance can be reduced. This may cause the camshaft chain to break, leading to an engine failure. This can cause a loss of vehicle's control and increase the risk of accidents and injuries. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
11.10.2024: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi MJ4Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
In certain vehicles fitted with the DV5R E6.3 engine, the nitrogen oxide (NOx) emissions are above the regulatory limits. Excessive NOx emissions pose a risk to the environment. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
25.8.2023: Ympäristöhaitta Valmistajan koodi JTCIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
A software error in the engine control unit prevents the malfunction indicator light (MIL) from switching on if the urea injector stops working. This can lead to higher emissions and poses a risk to the environment. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
16.6.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi HLXHUZIlmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The lubrication of the vacuum pump may be insufficient, which can cause it break.This can lead to reduced braking assistance, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
-
3.3.2023: Loukkaantumisvaara Valmistajan koodi HYTKTCO6H (22-C-004)Ilmoitus Safety Gate -palvelussa
Vian kuvaus (englanniksi)
The tyres on the left side may be damaged or weakened. This can lead to a sudden loss of pressure, increasing the risk of an accident. The product does not comply with the Regulation on the approval and market surveillance of motor vehicles and their trailers, and of systems, components and separate technical units intended for such vehicles.
C4 Picasso vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
- 2021 16 autoa
- 2020 17 autoa
- 2019 14 autoa
- 2018 57 autoa
- 2017 95 autoa
- 2016 161 autoa · hylätty 27,2 %
- 2015 175 autoa · hylätty 29,2 %
- 2014 259 autoa · hylätty 37,0 %
- 2013 170 autoa · hylätty 37,8 %
- 2012 118 autoa · hylätty 46,4 %
- 2011 222 autoa · hylätty 42,6 %
- 2010 185 autoa · hylätty 53,1 %
- 2009 84 autoa · hylätty 59,1 %
- 2008 242 autoa · hylätty 52,0 %
- 2007 284 autoa · hylätty 56,9 %
- 2006 41 autoa
Muita malleja samasta luokasta
Laske C4 Picasso -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
C4 Picasso listoilla
- Vikaherkimmät 15-vuotiaat autot (sija 13)
- Vikaherkimmät dieselautot (sija 15)
- Vikaherkimmät bensiiniautot (sija 19)
Muistutus: Citroën C4 Picasso
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.