Citroën · automalli
Citroën Xsara Picasso
Citroën Xsara Picasso on yleinen näky Suomen teillä: liikenteessä on 1 467 autoa. Keskimäärin ne ovat 20,5 vuotta vanhoja, ja mittarissa on 229 658 km.
- Liikenteessä
- 1 467
- Keski-ikä
- 20,5 v
- Ajomäärä keskimäärin
- 229 658 km
- Yleisin käyttövoima
- Bensiini
- 93 % autoista
Miten Xsara Picasso vertautuu muihin
- Ajomäärä: Citroën Xsara Picasso -autoilla on ajettu keskimäärin 15 % vähemmän kuin samojen vuosien henkilöautoilla yleensä. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
- Yleisyys: Xsara Picasso on 13. yleisin malli 53 mallin joukossa luokassa tila-auto.
- Ikä: Autot ovat keskimäärin 5,6 vuotta vanhempia kuin luokan autot (14,9 v).
Moottorit, vaihteistot ja mitat
Luvut ovat Suomen liikenteessä olevista Xsara Picasso -autoista, eivät valmistajan esitteestä. 7 % autoista on automaattivaihteisia ja 42 % polttomoottoreista on ahdettuja.
- Vaihteisto
- 7 %
- automaatteja, 93 % käsivalintaisia
- Teho
- 80 kW
- 109 hv tyypillisesti, valtaosa 70-100 kW
- Kokonaismassa
- 1 800 kg
- mediaani, käyttövoimaveron peruste
- Mitat
- 4,28 m
- pituus · leveys 1,75 m · korkeus 1,64 m
Yleisimmät moottorikoot
-
1,6 l 65 %
-
1,7 l 22 %
-
2,0 l 13 %
Osuus polttomoottoriautoista iskutilavuuden mukaan.
Missä Xsara Picasso on yleisin
Suhteessa muihin autoihin Xsara Picasso on yleisin maakunnassa Satakunta: siellä sen osuus autokannasta on 1,5-kertainen koko maahan verrattuna.
| Maakunta | Autoja | Kaikkiin autoihin |
|---|---|---|
| Uusimaa | 274 | 31 % harvinaisempi |
| Varsinais-Suomi | 187 | 40 % yleisempi |
| Pirkanmaa | 164 | 18 % yleisempi |
| Pohjois-Pohjanmaa | 103 | 6 % harvinaisempi |
| Satakunta | 98 | 54 % yleisempi |
| Pohjois-Savo | 82 | 23 % yleisempi |
Xsara Picasso väreittäin
Yleisin väri on harmaa (35 %). Ruskea tai beige on tällä mallilla 3,3 kertaa yleisempi kuin henkilöautoilla keskimäärin.
-
Harmaa 35 % (kaikki autot 22 %)
-
Punainen 21 % (kaikki autot 12 %)
-
Ruskea tai beige 21 % (kaikki autot 6 %)
-
Sininen 8 % (kaikki autot 13 %)
-
Musta 6 % (kaikki autot 17 %)
-
Vihreä 4 % (kaikki autot 3 %)
| 2000 | 21 autoa |
|---|---|
| 2001 | 52 autoa |
| 2002 | 70 autoa |
| 2003 | 148 autoa |
| 2004 | 127 autoa |
| 2005 | 163 autoa |
| 2006 | 353 autoa |
| 2007 | 360 autoa |
| 2008 | 145 autoa |
| 2009 | 27 autoa |
| 2010 | 1 autoa |
Käyttövoimat
-
Bensiini 1 363 (93 %)
-
Diesel 103 (7 %)
-
Kaasu 1 (0 %)
Tyypillinen ajomäärä iän mukaan
Mittarilukeman keskiarvo kunkin ikäisillä Xsara Picasso -autoilla. Vertaa käytetyn auton lukemaa saman ikäisiin.
| 17 | 210 298 km |
|---|---|
| 18 | 218 821 km |
| 19 | 220 733 km |
| 20 | 224 316 km |
| 21 | 225 592 km |
| 22 | 232 370 km |
| 23 | 236 445 km |
| 24 | 263 844 km |
| 25 | 287 216 km |
| 26 | 285 128 km |
- 20 v
- 224 316 km11 216 km/v
Mihin Xsara Picasso kaatuu katsastuksessa
Hylkäykseen johtavia vikoja kohteessa alusta ja kori on 2,1 kertaa enemmän kuin saman ikäisillä autoilla keskimäärin. Kohteessa jarrujärjestelmät vikoja on puolestaan selvästi vähemmän (17,7 vs. 24,5 sataa katsastusta kohden).
Hylkäykseen johtaneita vikoja / 100 katsastusta
Xsara Picasso Saman ikäiset
-
Alusta ja kori 26,6 / 12,8
-
Akselistot, pyörät ja jousitus 23,4 / 27,6
-
Jarrujärjestelmät 17,7 / 24,5
-
Ympäristöhaitat 9,6 / 10,2
-
Ohjauslaitteet 9,2 / 4,8
-
Muut laitteet ja varusteet 2,1 / 1,7
-
Koeajo ja näkyvyys 1,4 / 1,0
-
Valaisimet ja sähkölaitteet 1,2 / 1,3
Traficomin katsastuksen vikatilasto 2025. Yhdessä katsastuksessa voi olla useita vikoja. Vertailussa on otettu huomioon autojen ikä.
Tarkistuslista
Tarkistuta nämä ennen katsastusta
- 1 Alusta ja kori Ruoste kantavissa rakenteissa ja pakoputkiston kiinnitykset.
- 2 Akselistot, pyörät ja jousitus Iskunvaimentimet, tukivarsien helat, pallonivelet ja renkaiden kulutuspinta.
- 3 Jarrujärjestelmät Jarrulevyjen ja -palojen kunto, seisontajarrun teho ja jarruputkien ruoste.
Katsastushistoria vuosimalleittain
0 vuosimallia 7:stä hylätään katsastuksessa harvemmin kuin saman vuoden autot keskimäärin.
| Vuosimalli | Hylättyjä | Saman vuoden autot | Katsastuksia |
|---|---|---|---|
| 2002 | 51,3 % | 36,4 % | 526 |
| 2003 | 41,7 % | 35,0 % | 666 |
| 2004 | 45,0 % | 43,7 % | 202 |
| 2005 | 53,2 % | 44,3 % | 203 |
| 2006 | 49,4 % | 43,1 % | 401 |
| 2007 | 43,0 % | 41,2 % | 409 |
| 2008 | 54,1 % | 39,7 % | 183 |
Traficomin katsastustilasto 2025.
Xsara Picasso takaisinkutsut
EU:n Safety Gate -järjestelmässä ei ole Citroën Xsara Picasso -mallia koskevia henkilöautojen takaisinkutsuja vuoden 2015 jälkeen.
Xsara Picasso vuosimalleittain
Vuosi on auton käyttöönottovuosi, joka voi poiketa valmistajan vuosimallista.
Muita malleja samasta luokasta
Laske Xsara Picasso -mallin omistamisen hinta: kokonaiskustannus kilometriltä tai ajoneuvovero.
Xsara Picasso listoilla
- Vikaherkimmät 15-vuotiaat autot (sija 15)
Muistutus: Citroën Xsara Picasso
Lähetämme sähköpostin kuukautta ennen valitsemaasi kuukautta. Emme kysy rekisterinumeroa, nimeä tai osoitetta.